Najnowsze Wyniki/Kalendarz
Materiały prasowe / gdyniasailingdays.org

VGSD 2016: Dawid Kania obronił tytuł mistrza Polski juniorów w klasie Laser

Maciej Frąckiewicz
Maciej Frąckiewicz
Dawid Kania obronił tytuł mistrza Polski juniorów w klasie Laser Standard. Wśród chłopców w Laserze 4.7 triumfował Łukasz Machowski, a z dziewcząt najlepsza była Białorusinka Jekatierina Sańko. Zawody odbywały się w ramach Volvo Gdynia Sailing Days.

W klasie Laser Standard odbywały się mistrzostwa Polski juniorów. Tytuł zdobyty przed rokiem obronił Dawid Kania (ŻLKS Poznań), który wygrał aż siedem z ośmiu wyścigów (w czwartek dwa). Wygranie wszystkich wyścigów zaprzepaścił w środę kiedy w szóstym starcie zanotował falstart przy wywieszonej czarnej fladze i w efekcie został z tego wyścigu zdyskwalifikowany. Była to jednak jego jedyna wpadka i pewnie triumfował w końcowej klasyfikacji, wyprzedzając drugiego zawodnika aż o jedenaście punktów.

Poza sukcesami na Laserze Kania był także dwa razy mistrzem Polski w klasie OK Dinghy. Pływał jeszcze w klasie Cadet, aż w 2013 roku zamienił ją na Laser.

Srebrny medal wywalczył Jakub Rodziewicz (SEJK Pogoń Szczecin), który tego dnia dwukrotnie wpływał na metę jako drugi. Na najniższym stopniu podium stanął natomiast jego klubowy kolega Wojciech Lipke, który podczas ostatniego dnia rywalizacji zajął miejsca trzecie oraz jedenaste i ostatecznie do drugiej pozycji stracił szesnaście punktów. W tych mistrzostwach wzięło udział 49 zawodników z 21 klubów

Z kolei w klasie Laser 4.7 chłopcy walczyli w regatach o Puchar Miasta Gdyni. Zdecydowanie najlepszy w ciągu trzech dni ścigania był Łukasz Machowski (MKS Dwójka Warszawa). Warszawianin w czwartek żeglował niezbyt udanie, bo najpierw był ósmy, a w drugim wyścigu dopiero osiemnasty. Drugie miejsce zajął reprezentant Hongkongu Preston Tso, dla którego był to najlepszy dzień od początku zawodów, bo na metę wpływał drugi i pierwszy. Jednak pomimo tak dobrych wyników oraz gorszych startów lidera, stracił do pierwszej pozycji aż dwadzieścia trzy punkty. Brązowy medal zdobył Mikołaj Silny z SEJK Pogoń Szczecin (miejsca 7. i 13.).

Dziewczęta w Laserze 4.7 rywalizowały w mistrzostwach Polski Polskiego Stowarzyszenia Klasy Laser, rozgrywanych w formule open czyli bez ograniczenia wiekowego. Tutaj zwyciężyła Białorusinka Jekatierina Sańko, która w dwóch czwartkowych wyścigach okazała się najlepsza. Pięć punktów za nią regaty ukończyła Nancy Highfield z Hongkongu (miejsca 3. i 3.). Trzecia w gdyńskich zawodach była Katarzyna Pic (ŻMKS Poznań), która dwukrotnie meldowała się na mecie tego dnia jako druga, ale i tak do Highfield straciła dwadzieścia dwa, a do Sańko dwadzieścia siedem punktów.

Od piątku 15 lipca także w ramach Volvo Gdynia Sailing Days 2016 rozpoczną się mistrzostwa Polski w sprintach klas olimpijskich i potrwają do niedzieli.

Maciej Frąckiewicz z Gdyni

Szesnaście lat tradycji. Młodzi żeglarze znów w Gdyni (źródło TVP)

Komentarze (0):

Komentarze (0)

PRZEJDŹ NA WP.PL