WP SportoweFakty

Najnowsze Wyniki/Kalendarz
Materiały prasowe / Robert Hajduk / Volvo Gdynia Sailing Days 2017

Lasery wykonały 50 procent normy, niezłe miejsca Polaków na MEJ

Maciej Frąckiewicz
Maciej Frąckiewicz
Nieźle zaprezentowali się polscy żeglarze w pierwszym dniu rozgrywanych w ramach 18. regat Volvo Gdynia Sailing Days mistrzostw Europy juniorów w klasie Laser Radial. Wiktoria Gołębiowska jest trzecia, a Tytus Butowski prowadzi w kategorii do lat 16.

Pod znakiem kapryśnej pogody, a zwłaszcza niesamowicie zmiennego wiatru, upłynął pierwszy dzień zmagań w jednej z najważniejszych konkurencji 18. regat Volvo Gdynia Sailing Days, czyli mistrzostwach Europy juniorów w klasie Laser Radial. 245 zawodników z 33 krajów wykonało w sobotę tylko 50 procent normy, bo zamiast dwóch wyścigów, odbył się tylko jeden.

- Wiatr płatał nam figle i potrafił zmienić się o ponad 180 stopni. Na starcie był południowy, za chwilę wiał z północy, a później z południowego wschodu. Przy tak radykalnych zmianach wyścig musi być przerwany - wyjaśnił główny sędzia zawodów Sebastian Wójcikowski.

W gronie 65 zawodniczek z 21 krajów trzecia jest Wiktoria Gołębiowska. - Początek wyścigu nie był jednak dla mnie zbyt udany. Z powodu falstartów generalnych bodajże trzy wyścigi, które nieźle rozpoczęłam, zostały przerwane, natomiast w najważniejszym, czyli tym, który rozpoczął się przepisowo, zanotowałam bardzo słaby start. Znalazłam się w środku stawki, ale systematycznie odrabiałam straty i przesuwałam się do przodu, jednak wyższego miejsca niż trzecie nie byłam już wstanie zająć. Jestem jednak zadowolona z tego startu - przyznała reprezentantka MOS SSW Iława.

W zeszłym roku w sierpniowych mistrzostwach Europy juniorów w klasie Laser Radial 17-letnia obecnie zawodniczka zajęła w Tallinnie trzecie miejsce do 16 lat, natomiast w klasyfikacji generalnej była dziesiąta. - W Gdyni mam aspiracje wywalczenia medalu w kategorii do 18 lat. I na razie wszystko przebiega zgodnie z planem - stwierdziła.

ZOBACZ WIDEO #dziejesiewsporcie: Tańczący Leo Messi i Katarzyna Kiedrzynek na plaży (WIDEO)

W klasyfikacji generalnej pierwsza jest Brytyjka Stephanie Wingeatt, a drugą pozycję zajmuje Juli Baruch z Izraela. W kategorii do 16 lat prowadzi Niemka Ellen Wittenberg, a kolejne miejsca zajmują Rosjanka Elizawieta Borowkowa i Marcelina Korszon (UKS FIR Warszawa). Tuż obok podium plasuje się Wiktoria Lehmann (ŻLKS Poznań).

Z kolei w gronie 180 chłopców z 32 państw na czele znajdują się zwycięzcy wyścigów w swoich flotach, Grek Dimitris Papadimitriou, Finn Nooa Laukkanen oraz Francuz Jimmy Marchand. Wśród zawodników do 16 lat liderem jest Tytus Butowski, który wyprzedza Węgra Balazsa Argay'a oraz Włocha Francesco Nicola. W klasyfikacji generalnej żeglarz AZS AWFiS Gdańsk zajmuje 16. pozycję.

W sumie zaplanowanych zostało 12 wyścigów i aby wykonać zakładaną normę w niedzielę przewidziano po trzy starty. Początek pierwszego o godzinie 12:00. Po rozegraniu sześciu juniorzy znowu podzieleni zostaną na trzy floty. Najlepsi trafią do złotej i tylko oni będą walczyć o medale. Pozostali, na podstawie zajętych miejsc, rywalizować będą w grupie srebrnej i brązowej. Zwycięzcy tej imprezy wyłonieni zostaną w czwartek.

Z kolei w niedzielę poznamy triumfatorów Pucharu VGSD w klasach Delphia 24, Scandinavia/Skippi 650 oraz Micro.

Czy któryś z polskich żeglarzy stanie na podium ME juniorów w klasie Laser Radial?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Komentarze (0):

    PRZEJDŹ NA WP.PL