Najnowsze Wyniki/Kalendarz
Paweł Kołodziński (L) i Łukasz Przybytek (P) na jachcie olimpijskiej klasy 49erMateriały prasowe / Pedro Martinez / Sailing Energy / Na zdjęciu: Paweł Kołodziński (L) i Łukasz Przybytek (P) na jachcie olimpijskiej klasy 49er

W końcu ruszyły MŚ w klasie 49er, spokojny początek Polaków

Maciej Frąckiewicz
Maciej Frąckiewicz
Po dwóch dniach czekania na wiatr udało się przeprowadzić pierwsze wyścigi mistrzostwa świata w olimpijskich klasach 49er i 49erFX, które odbywają się w portugalskim Porto. Najwyżej z Polaków, na 10. pozycji, są Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński.

Pierwsze wyścigi mistrzostw świata w olimpijskich klasach 49er i 49erFX miały odbyć się w poniedziałek. Jednak przez dwa dni brakowało wiatru i przez długi czas nad akwenem unosiła się gęsta mgła. Rywalizację udało się rozpocząć dopiero w środę, ale wiatr nadal nie zachwycał. Ostatecznie udało się przeprowadzić trzy wyścigi dla mężczyzn i dwa dla kobiet, chociaż w planach były po cztery, żeby nadrobić zaległości z poprzednich dni. Polskę reprezentuje u wybrzeży Portugalii sześć załóg - trzy męskie i trzy żeńskie. Flota panów liczy 81 załóg z 27 krajów i jest podzielona na trzy grupy. Natomiast 56 duetów kobiet z 25 państw podzielono na dwie grupy.

W klasie 49er po poniedziałkowych wyścigach najwyżej sklasyfikowanymi Polakami są Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński (AZS AWFiS Gdańsk), którzy po miejscach dziewiątym oraz jedenastym w dwóch pierwszych wyścigach, pokazali się z doskonałej strony wygrywając wyścig numer trzy. W efekcie zajmują dziesiątą pozycję w klasyfikacji generalnej. Dwa bardzo dobre wyścigi mają za sobą natomiast Dominik Buksak i Szymon Wierzbicki (AZS AWFiS Gdańsk/AZS Poznań), którzy rozpoczęli dzień miejscem drugim, w kolejnym wyścigu przytrafiła im się wpadka w postaci dwudziestego pierwszego miejsca, a w trzecim starcie byli najlepsi w swojej grupie. To daje im na razie szesnastą lokatę.

Niestety pechowo zaczęli udział w mistrzostwach Przemysław Filipowicz i Jacek Nowak (AZS AWFiS Gdańsk/AZS UWM Olsztyn), bo siódmym miejscu w pierwszym wyścigu, w drugim zostali złapani na falstarcie, co poskutkowało dyskwalifikacją w tym biegu. W trzecim panowie minęli metę na niezłej, dwunastej pozycji, ale w całych regatach zajmują dopiero czterdzieste szóste miejsce.

Liderami są wicemistrzowie Europy, James Peters i Fynn Sterritt z Wielkiej Brytanii (miejsca 2., 2. i 5.). Drugą lokatę z taką samą liczbą punktów zajmują Niemcy, Justus Schmidt i Max Boehme (miejsca 4., 3. i 2.), a punkt za nimi, na trzeciej pozycji znajdują się ich rodacy, brązowi medaliści igrzysk w Rio de Janeiro, Erik Heil i Thomas Ploessel (miejsca 7., 1. i 2.).

Wśród pań w klasie 49erFX najlepiej z naszych zawodniczek pływały reprezentantka Volvo Youth Sailing Team Poland Aleksandra Melzacka z załogantką Kingą Łobodą (YKP Gdynia/AZS AWFiS Gdańsk), które po miejscach jedenastym oraz szesnastym plasują się na dwudziestej ósmej pozycji. Czterdzieste pierwsze są siostry Madeleine i Nadia Zielińskie (AZS UWM Olsztyn), które tego dnia meldowały się na mecie dwudzieste czwarte oraz siedemnaste, a dwie pozycje dalej znajdują się reprezentujące klub OKŻ Olsztyn Sara Piasecka i Sandra Jankowiak (miejsca 19. i 24.).

Po dwóch wyścigach prowadzą aktualne mistrzynie olimpijskie, Alexandra Maloney i Molly Meech z Nowej Zelandii (miejsca 3. i 1.). Drugą pozycję zajmują brązowe medalistki tegorocznych mistrzostw Europy, a także poprzednich mistrzostw świata, Niemki Victoria Jurczok i Anika Lorenz (miejsca 3. i 2.). Natomiast trzecią lokatę zajmują ex aequo trzeci duet igrzysk w Rio de Janeiro, Dunki Jena Hansen i Katja Salskov-Iversen (miejsca 1. i 5.) oraz Finki Noora Ruskola i Mikaela Wulff (miejsca 1. i 5.).

Kolejne wyścigi zaplanowane są na czwartek na godzinę 11:00 czasu miejscowego (12:00 czasu polskiego). Zawody u wybrzeży Portugalii potrwają do soboty 2 września.

ZOBACZ WIDEO Piękna bramka Zielińskiego. Zobacz skrót meczu Napoli - Atalanta [ZDJĘCIA ELEVEN]

Czy któraś z polskich załóg stanie na podium mistrzostw świata?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Komentarze (0):

Komentarze (0)

PRZEJDŹ NA WP.PL