Najnowsze Wyniki/Kalendarz
Materiały prasowe / Marta Grodzka, www.microclass.pl / Na zdjęciu: Piotr Tarnacki z załogą na jachcie klasy Micro

Piotr Tarnacki po raz kolejny mistrzem Polski w klasie Micro

Tomasz Skrzypczyński
Tomasz Skrzypczyński
W miniony weekend w Szczecinie ponownie swój prymat w mistrzostwach Polski klasy Micro w kategorii Open potwierdził Piotr Tarnacki na jachcie Roca–Volvo. W dywizji Racer wygrał Bartosz Piotrowski, a w dywizji Cruiser mistrzem został Marcin Pietrzak.

W piątek po otwarciu regat rozegrano aż pięć wyścigów. Komisja regatowa, biorąc pod uwagę prognozy wiatrowe na sobotę, zdecydowała się na maksymalną liczbę wyścigów pierwszego dnia. Najrówniej pływała załoga EuroShipping z doświadczonym i utytułowanym Rafałem Sawickim za sterem i po piątku prowadziła w klasyfikacji generalnej z przewagą jednego punktu przed obrońcą tytułu Piotrem Tarnackim.

W dywizji Racer szczecińska załoga Volvo Auto Bruno również prowadziła jednym punktem nad drugą w klasyfikacji Bakomą ze sternikiem Januszem Olszewskim. W Cruiserach zdecydowanie prowadziło Auto Podlasie z powracającym na mikro Marcinem Pietrzakiem, który z powodzeniem nawiązywał walkę z załogami z wyższych kategorii.

Sobota zapowiadała się emocjonująco, ale mimo starań komisji, wiatr był zbyt słaby lub niestabilny w kierunku i nie udało się przeprowadzić żadnych wyścigów.

Niedziela przywitała startujących silniejszym i stabilnym wiatrem, który doskonale wykorzystała komisja regatowa, przeprowadzając trzy wyścigi. Zdecydowanie najlepiej żeglowała POL77 Roca-Volvo wygrywając dwa z nich, a w ostatnim przypływając na drugim miejscu. To wystarczyło do wyprzedzenia w klasyfikacji słabiej pływającego w niedzielę Sawickiego. Wykorzystał to również Maciej Twarowski na POL88 wygrywając ostatni wyścig i awansując na drugie miejsce w klasyfikacji końcowej. Zwycięska załoga POL77 płynęła w składzie Piotr Tarnacki, Bartosz Makała i Grzegorz Banaszczyk.

ZOBACZ WIDEO Mamy nagranie z historycznego zjazdu Bargiela. Te ujęcia zapierają dech w piersiach!

W dywizji Racer w niedzielę doskonale żeglowali szczecinianie na POL13 Labesto Volvo Auto Bruno zapewniając sobie złoto w tej kategorii, zdecydowanie pokonując Janusza Olszewskiego na Bakoma i Macieja Grodzkiego na Alter Ego. Mistrzami Polski zostali Bartosz Piotrowski, Adam Szymborski i Paweł Różycki.

W dywizji Cruiser wygrał Marcin Pietrzak na AutoPodlasie i choć w tej dywizji startowały tylko dwie załogi to w klasyfikacji generalnej zajął wysokie, szóste miejsce wyprzedzając wiele załóg z wyższych dywizji. Nowi mistrzowie to Marcin Pietrzak, Łukasz Paszko i Paweł Tokarczyk.

Pełne wyniki Auto Bruno Mistrzostwa Polski w Klasie Micro 2018:

Klasyfikacja Open:

POL 77 Roca-Volvo Piotr Tarnacki 77 Racing Club Gdańsk - 12 pkt
POL 88 Maciej Twarowski - 18 pkt
POL 333 Euro Shipping Rafał Sawicki Yacht Club Sopot - 20 pkt

Dywizja Racer:

POL 13 La besto Volvo Auto Bruno Szczecin Bartosz Piotrowski Centrum Żeglarskie - 27 pkt
POL 66 Bakoma Janusz Olszewski Sailmaker Polsails - 37 pkt
POL 80 Alter Ego Maciej Grodzki Klub Marynistyczny Kaper - 48 pkt

Dywizja Cruiser:

POL 133 Auto Podlasie Łódź Marcin Pietrzak - 41 pkt
POL 111 Sprenger Jacek Zyskowski - 67 pkt

Organizatorem regat było Polskie Towarzystwo Regatowe Klasy Micro i Centrum Żeglarskie Szczecin, a organizatorem wykonawczym firma MT Partners.

Sponsorem tytularnym regat było Volvo Auto Bruno Szczecin, Sponsorem Głównym ATA, a Partnerami Miasto Szczecin, Centrum Żeglarskie w Szczecinie, EasyBake oraz firmy Cotes A/S i Agencja Interaktywna Best Performance.

Strona regat: www.sailinszczecin.com

Kolejne regaty klasy micro w tym sezonie to Mistrzostwa Świata, które zostaną rozegrane w Świnoujściu w dniach 12-17 sierpnia.

Klasa Micro wywodzi się z Francji, gdzie ponad 30 lat temu w kręgach miesięcznika "Beateaux" opracowano założenia nowej klasy jachtów do żeglugi regatowo-turystycznej. Klasa zarejestrowana jest jako międzynarodowa w Federacji World Sailing (wcześniej ISAF), a od 1999 roku rozgrywane są w niej mistrzostwa świata.

Micro w Polsce ma bardzo bogatą, wieloletnią historię. Pierwszym polskim akcentem był start załogi jachtu "Mikron" na Micro Cup w Breście w 1986 roku. Rok później rozegrano już mistrzostwa Polski klasy Micro w Górkach Zachodnich.

Kolejne lata to już właściwe nieustające sukcesy polskich załóg, począwszy od dwóch zwycięstw słynnej "Kumpelki" w Micro Cup w latach 1987 i 1988 (skipper Jarosław Kaczorowski), przez triumfy Leona Wróbla i ostanie sukcesy w mistrzostwach świata Stanisława Sawko, braci Przemka i Piotra Tarnackich i Piotra Ogrodnika w Micro Proto czy zwycięstwa Kazimierza Domalewskiego, Andrzeja Czapskiego, Grzegorza Banaszczyka, Piotra Słowika, Marcina Pietrzaka w Micro Cruiser. Z sukcesami na łódkach Micro ścigali się tak znakomici żeglarze jak Piotr Cichocki, Marek Muzykiewicz, Andrzej Skrzat i Szymon Szymik.

Więcej informacji na stronie www.microclass.pl i fanpage na facebooku.

Czy Piotr Tarnacki ponownie zostanie mistrzem świata w klasie Micro?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Komentarze (0):

Komentarze (0)

PRZEJDŹ NA WP.PL