Najnowsze Wyniki/Kalendarz

Justyna Kowalczyk odpadła w Kuusamo w ćwierćfinale, wygrana Marit Bjoergen

Daniel Ludwiński
Daniel Ludwiński
Justyna Kowalczyk nie zaliczy do udanych występu w pierwszym biegu w Kuusamo. W piątkowym sprincie odpadła już w ćwierćfinale, w którym zajęła trzecie miejsce, w związku z czym została wyeliminowana. W klasyfikacji końcowej Polka zajęła trzynaste miejsce. W finale mieliśmy swoiste deja vu z zeszłego tygodnia w Sjusjoen - powtórzyła się kolejność najlepszej trójki. Ponownie triumfowała bowiem Marit Bjoergen przed Charlotte Kallą i Vibeke Skofterud. Wśród mężczyzn najlepszy był Teodor Peterson.

W rozmowie z "Przeglądem Sportowym" Aleksander Wierietielny, trener Justyny Kowalczyk, zapowiadał, że jego podopieczna z optymizmem wyczekuje piątkowej konkurencji w Kuusamo, a nieco słabsza może być jedynie w sobotę w biegu na 5 kilometrów stylem dowolnym. Niestety, wbrew oczekiwaniom sprint nie ułożył się po myśli trenera i jego podopiecznej. Początek piątkowych zawodów był wprawdzie udany dla Polki, gdyż zajęła wysokie szóste miejsce w kwalifikacjach, jednak dalej było już gorzej. W ćwierćfinale Kowalczyk zmierzyła się z bardzo mocnymi rywalkami - Marit Bjoergen, Kikkan Randall, czy Aino-Kaisą Saarinen. Wbiegając na stadion była druga, tylko za Norweżką, jednak na ostatniej prostej zaatakowała Randall. Polka i Amerykanka stoczyły zacięty pojedynek, z którego zwycięsko wyszła ta druga, minimalnie lepsza na finiszu. W tym momencie wiadomo już było, że Kowalczyk może wejść do półfinału jedynie jako tzw. "lucky loser", pod warunkiem że będzie miała jeden z dwóch najlepszych czasów spośród biegaczek, które zajęły w ćwierćfinałach trzecie pozycje. Niestety, rywalki miały lepsze wyniki i Polka była pierwszą spośród tych, które pożegnały się z dalszą rywalizacją.

Oznacza to, że w klasyfikacji końcowej piątkowego sprintu Kowalczyk zajęła trzynaste miejsce i również na takiej pozycji jest sklasyfikowana po pierwszym etapie zawodów Ruka Triple. Przed Polką jeszcze dwa starty w Kuusamo - wspomniany bieg na 5 kilometrów stylem dowolnym oraz 10 kilometrów stylem klasycznym na dochodzenie. Szczególnie w tej ostatniej konkurencji Kowalczyk stać na znakomity wynik, jednak strata poniesiona od razu na pierwszym etapie mocno utrudniła jej sytuację. W tej chwili Polka traci do liderki czterdzieści trzy sekundy.

W finale, już bez Kowalczyk, klasę pokazała Marit Bjoergen. Norweżka wcześniej była najlepsza w ćwierćfinale, następnie wygrała półfinał, i w decydującej rozgrywce także nie dała rywalkom szans. Bjoergen trzykrotnie szybko obejmowała prowadzenie i za każdym razem uzyskiwała kilka lub nawet kilkanaście metrów przewagi nad pozostałymi zawodniczkami. Wbiegając na ostatnią prostą finałowego biegu miała więc już zwycięstwo w kieszeni, gdyż rywalki dostały za jej plecami. To już druga wygrana Bjoergen w drugim starcie w nowym sezonie - przed tygodniem triumfowała w Sjusjoen. Co ciekawe, kolejność z tamtego biegu rozgrywanego w norweskiej miejscowości idealnie powtórzyła się w Kuusamo - na drugim miejscu sprint ukończyła bowiem Charlotte Kalla, zaś na trzecim Vibeke Skofterud. W Sjusjoen panie biegły stylem dowolnym, w dodatku na 10 kilometrów, teraz zmieniła się technika na klasyczną, zmienił się też dystans na najkrótszy z możliwych, jednak dla trzech najlepszych biegaczek początku tego sezonu nie stanowiło to najwyraźniej problemu i ponownie stanęły one na podium.

-> Zobacz klasyfikację generalną Pucharu Świata!

Oprócz Kowalczyk w sprincie wystartowały jeszcze trzy Polki. Ewelina Marcisz, Sylwia Jaśkowiec i Paulina Maciuszek zajęły odległe lokaty i odpadły w kwalifikacjach. Żadna z tej trójki nie jest jednak sprinterką, więc większe szanse na dobry wynik będą miały one w kolejnych dniach. W Kuusamo na starcie nie zabrakło także trójki naszych reprezentantów rywalizujących w sprincie mężczyzn - byli to Maciej Staręga, Maciej Kreczmer i Mariusz Michałek, jednak oni również nie zdołali wejść do najlepszej trzydziestki.

W finale sprintu mężczyzn triumfował Teodor Peterson. Dla Szweda jest to pierwsze zwycięstwo w zawodach zaliczanych do klasyfikacji generalnej Pucharu Świata w całej karierze. Na drugim miejscu uplasował się Nikita Kriukow, a na trzecim Oeystein Pettersen. Gospodarze bardzo liczyli na Anssiego Pentsinena, który wygrał kwalifikacje, a następnie świetnie prezentował się w ćwierćfinale i półfinale. W najważniejszym biegu Fin nie dał już jednak rady i ostatecznie zajął szóstą pozycję. Po przeliczeniu bonifikat liderem po pierwszym etapie, mimo porażki z Petersonem, jest Kriukow.
Wyniki sprintu kobiet:

M</b>Zawodniczka</b>Kraj</b>Czas</b>
1Marit Bjoergen</B> Norwegia 2:50,1
2Charlotte Kalla</B> Szwecja +2,1
3Vibeke Skofterud</B> Norwegia +4,5
4Kikkan Randall</B> USA +4,8
5Anne Kylloenen</B> Finlandia +3,9
6Natalia Matwiejewa</B> Rosja +13,8
7Katerina Smutna</B> Austria
8Therese Johaug</B> Norwegia
9Katja Visnar</B> Słowenia
10Hanna Brodin</B> Szwecja
13Justyna Kowalczyk</B> Polska
71Ewelina Marcisz</B> Polska
79Sylwia Jaśkowiec</B> Polska
84Paulina Maciuszek</B> Polska


Klasyfikacja Ruka Triple kobiet po 1 etapie:

M</b>Zawodniczka</b>Kraj</b>Czas</b>
1Marit Bjoergen</B> Norwegia 1:51,2
2Charlotte Kalla</B> Szwecja +4,5
3Vibeke Skofterud</B> Norwegia +8,5
4Kikkan Randall</B> USA +15,5
5Natalia Matwiejewa</B> Rosja +16,0
6Anne Kylloenen</B> Finlandia +18,7
7Katja Visnar</B> Słowenia +21,3
8Katerina Smutna</B> Austria +25,4
9Therese Johaug</B> Norwegia +27,8
10Hanna Brodin</B> Szwecja +29,6
13Justyna Kowalczyk</B> Polska +43,0
71Ewelina Marcisz</B> Polska +1:15,3
79Sylwia Jaśkowiec</B> Polska +1:19,8
84Paulina Maciuszek</B> Polska +1:22,7


Wyniki sprintu mężczyzn:

M</b>Zawodnik</b>Kraj</b>
1Teodor Peterson</B> Szwecja
2Nikita Kriukow</B> Rosja
3Oystein Pettersen </B> Norwegia
4Eirik Brandsdal</B> Norwegia
5Len Valjas</B> Kanada
6Anssi Pentsinen </B> Finlandia
7Jesper Modin</B> Szwecja
8Nikołaj Czebotko</B> Kazachstan
9Aleksiej Pietuchow</B> Rosja
10Ilia Czernousow</B> Rosja
68Maciej Staręga</B> Polska
70Maciej Kreczmer</B> Polska
89Mariusz Michałek</B> Polska


Klasyfikacja Ruka Triple mężczyzn po 1 etapie:

M</b>Zawodnik</b>Kraj</b>Czas</b>
1Nikita Kriukow</B> Rosja 1:48,6
2Teodor Peterson</B> Szwecja +0,5
3Oystein Pettersen </B> Norwegia +7,0
4Eirik Brandsdal</B> Norwegia+8,2
5Anssi Pentsinen </B> Finlandia +9,7
6Len Valjas</B> Kanada +12,0
7Jesper Modin</B> Szwecja +16,0
8Nikołaj Czebotko</B> Kazachstan +20,3
9Aleksiej Pietuchow</B> Rosja +20,3
10Ilia Czernousow</B> Rosja +24,0
68Maciej Staręga</B> Polska +1:05,4
70Maciej Kreczmer</B> Polska +1:05,5
89Mariusz Michałek</B> Polska +1:08,1


Komentarze (9):

Wszystkie komentarze (9)

Komentarze (9)

×
PRZEJDŹ NA WP.PL