WP SportoweFakty

Najnowsze Wyniki/Kalendarz
PAP/EPA / Britta Pedersen / Widok na Hotel Paris w Las Vegas

Las Vegas zorganizuje igrzyska w 2030 roku? Pomysł nie tak szalony, jak się wydaje

Karol Borawski
Karol Borawski
Najprawdopodobniej w 2028 roku letnie igrzyska olimpijskie zorganizuje Los Angeles. Dwa lata później zawodnicy zimowych konkurencji mogą powalczyć o medale w Las Vegas, stolicy światowego hazardu.

13 września MKOl ma oficjalnie ogłosić gospodarzy igrzysk olimpijskich w 2024 i 2028 roku. O prawo organizacji ubiegają się Paryż i Los Angeles. Komitety organizacyjne obu miast miały się porozumieć ze sobą i ustalić, że za siedem lat najlepszych sportowców świata ugości stolica Francji, a cztery lata później igrzyska odbędą się w Stanach Zjednoczonych.

Amerykanie chcą jednak iść za ciosem i myślą o organizacji zimowych igrzysk olimpijskich. Impreza miałaby się odbyć w Las Vegas, a także między innymi w górach Sierra Nevada.

Według reformy MKOl potencjalni gospodarze najważniejszej imprezy sportowej na świecie powinni korzystać w dużej mierze z istniejącej infrastruktury. Miałoby to być kolejnym argumentem na korzyść stanu Nevada, o czym przekonuje przewodniczący projektu The Reno Tahoe Winter Games Coalition (RTWGC) Jon Killoran.

- Które inne miasto może się pochwalić czterema obiektami w promieniu czterech mil? Mamy The Orleans, T-Mobile Arena, gdzie grają Golden Knights, MGM Grand Garden Arena oraz Thomas & Mack Center - wylicza zalety Las Vegas.

ZOBACZ WIDEO #dziejesiewsporcie: tak kibice PSG trollują fanów Barcy. Przez Neymara

- Los Angeles było tak atrakcyjne dlatego, że są gotowi i nie muszą nic budować - dodał Kiloran.

W Las Vegas miałyby zostać rozegrane konkurencje lodowe, a 700 kilometrów dalej - w okolicach Reno i Tahoe - zawody odbywające się na powietrzu. Dystans nie powinien stanowić przeszkody, między tymi regionami dziennikarze i kibice mogliby dostać się drogą lotniczą w godzinę.

Pomysł nie jest nowy. W czasie igrzysk w Soczi w 2014 roku konkurencje pod dachem rozgrywano na wybrzeżu, podczas gdy pozostałe odbyły się w ośrodku narciarskim w Krasnej Polanie. Transport między oboma ośrodkami odbywał się autokarami i trwał kilkadziesiąt minut.

W przeszłości pomysł organizacji imprezy w Las Vegas nie miałby szans na realizację ze względu na niewielki okres od czasu organizacji igrzysk w Los Angeles (obie imprezy dzieliłoby zaledwie półtora roku). Ze względu na fakt, że coraz mniej miast jest skłonnych podjąć ryzyko związane z organizacją tak dużej imprezy, MKOl zamierza poluzować rygorystyczne zasady dla potencjalnych kandydatów.

Miasto organizatora zimowych igrzysk olimpijskich w 2030 roku poznamy w 2023 roku. Najbliższa taka impreza odbędzie się w 2018 roku w Pjongczang, w 2022 roku gospodarzem będzie Pekin. O miano gospodarza w 2026 ubiegają się Innsbruck, Sapporo, Ałmaty, Calgary i Erzurum (MKOl ogłosi decyzję w 2019 roku).

Las Vegas jest najbardziej zaludnionym miastem stanu Nevada, "miasto grzechu" zamieszkuje około 600 tys. ludzi (a całą metropolię niespełna 2 mln). Jest kojarzone przede wszystkim z grami hazardowymi i luksusowymi hotelami. Będzie o nim głośno również ze względów sportowych? Na odpowiedź na to pytanie przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać.

Czy chciałbyś igrzysk olimpijskich w Las Vegas?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Komentarze (2):

    PRZEJDŹ NA WP.PL