Najnowsze Wyniki/Kalendarz

Analiza szans zespołów I ligi żużlowej

Damian Gapiński
Damian Gapiński
Za nami czwarta kolejka rundy finałowej I ligi. Które zespoły mają największe szanse na awans do Enea Ekstraligi? Zapraszamy na analizę SportoweFakty.pl.

Przypomnijmy, że rozgrywki I ligi żużlowej w sezonie 2012 składają się z części zasadniczej, w której każda z drużyn spotykała się z każdym przeciwnikiem dwukrotnie, po jednym razie na torze własnym i przeciwnika oraz rundy finałowej, w której uczestniczą drużyny, które w tabeli po części zasadniczej uplasowały się na miejscach od 1 do 4. W części finałowej, drużyny spotykają się z każdym przeciwnikiem dwukrotnie, po jednym razie na torze własnym i przeciwnika. Do części finałowej drużyny przystępują ze wszystkimi punktami meczowymi i biegowymi z rundy zasadniczej.

Wyniki czwartej kolejki rundy finałowej nie były zgodne z naszymi przewidywaniami. Lechma Start Gniezno niespodziewanie zremisował na wyjeździe z GTŻ Grudziądz 44:44. Lubelski Węgiel KMŻ Lublin zgodnie z naszymi oczekiwaniami nie miał większych problemów z pokonaniem Lokomotivu Daugavpils.

Sytuacja w tabeli I ligi po rundzie zasadniczej wygląda następująco:

MscZespółMPktBilans
1Lechma Start Gniezno1321+61
2GTŻ Grudziądz1319+57
3Lubelski Węgiel KMŻ Lublin1317+43
4Lokomotiv Daugavpils1311-66


Zespołom do rozegrania pozostały następujące mecze (w nawiasie wyjazd lub dom, po myślniku nasza prognoza):

Lechma Start Gniezno (przy zespole możliwe naszym zdaniem do zdobycia punkty) - 4:
(w) GTŻ Grudziądz - 0+0
(w) Lokomotiv Daugavpils - 0+1
(d) Lubelski Węgiel KMŻ Lublin - 2+1

Lubelski Węgiel KMŻ Lublin - 6:
(d) Lokomotiv Daugavpils - 2+1
(d) GTŻ Grudziądz - 2+1
(w) Lechma Start Gniezno - 0+0

GTŻ Grudziądz - 6:
(d) Lechma Start Gniezno - 2+1
(w) Lubelski Węgiel KMŻ Lublin - 0+0
(d) Lokomotiv Daugavpils - 2+1

Lokomotiv Daugavpils - 2:
(w) Lubelski Węgiel KMŻ Lublin - 0+0
(d) Lechma Start Gniezno - 2+0
(w) GTŻ Grudziądz - 0+0

Gdyby nasze przewidywania się sprawdziły, tabela I ligi po rundzie finałowej wyglądałaby następująco:

MscZespółMPkt
1GTŻ Grudziądz1625
2Lechma Start Gniezno1625
3Lubelski Węgiel KMŻ Lublin1623
4Lokomotiv Daugavpils1613


Rozstrzygnięcia ostatniej kolejki diametralnie odmieniły sytuację w grupie zespołów walczących o awans do Enea Ekstraligi. Wyjazdowa wygrana GTŻ w Gnieźnie spowodowała, że musieliśmy odjąć planowany dla Startu punkt bonusowy i przyznać go grudziądzanom, w przypadku których przewidujemy wygraną również w meczu u siebie. Co ciekawe, zespołowi z Grudziądza do bezpośredniego awansu do Enea Ekstraligi wystarczą dwa zwycięstwa na własnym torze! Wyjazdowe wygrane w Daugavpils i Gnieźnie powodują bowiem, że zespół ten zwyciężając w meczach u siebie zainkasuje również punkty bonusowe. Przy równej liczbie punktów wyżej sklasyfikowany będzie GTŻ jako drużyna z lepszym bilansem w dwumeczu.

Kluczowe z punktu widzenia Lechmy Startu Gniezno będzie wyjazdowe spotkanie w Daugavpils. Tylko wygrana w tym meczu może dać im ponownie status samodzielnego lidera I ligi. Nie można również przekreślać szans drużyny z Lublina. Jednak KMŻ, aby myśleć o awansie, oprócz zwycięstw na swoim torze, musiałby się pokusić o wygraną w wyjazdowym meczu ze Startem Gniezno, z którym przegrał na swoim torze.

na Facebooku.

Komentarze (48):

 • Mice Killer Zgłoś
  a ja mam nadzieje ze w elidze CKM przeskoczy Sparte ktora spadnie razem z Wybrzezem a Start wraz z GTŻ-em wskoczy do eligi i pokaza tam na co ich stac
  • Raf123 Zgłoś
   Ludzie nikomu nie życzę rozczarowań! To tragedia byłaby dla Gniezna, gdyby nie weszli do Eligi! Więc życzę im również awansu. Mają dobry skład, ale jakoś gwiazdy kapryśne są. Te
   Czytaj całość
   mecze Gniezno Grudziądz to najbardziej pasjonujące widowiska w lidze! Zawsze są emocje! Więc niech to trwa. Pozdrawiam wszystkich, dla których żużel jest ważniejszy od obrażania, zadym i chuligaństwa! Nie dajmy się schamić !
   • Loljan Zgłoś
    A jak Gniezno nie wejdzie w tym roku do eligi to zróbcie taki happening na ulicach miasta - na taczce Ciemnoskóry (nie mylić z czarnym) Łysy manekin, z Kędziorkiem lekkim na czole, Lisim
    Czytaj całość
    szalikiem na szyi, dwie Faj(fer)ki w gębie, ubrany w Skórę i Maskę Zorro i Hot(dog)Scottem w łapce. I jazda z taczką po mieście:))))))))))
    Wszystkie komentarze (48)

    Komentarze (48)

     Wszystkie komentarze (48)
     PRZEJDŹ NA WP.PL