Najnowsze Wyniki/Kalendarz

Damian Gapiński: Zrobią z Lisa kozła ofiarnego

Damian Gapiński
Damian Gapiński
Sędzia Piotr Lis w minioną niedzielę popełnił błąd, który pewnie jeszcze długo będzie mu się śnił po nocach. Jednak czy tylko on zawinił w tej sytuacji?

Tydzień temu sędzia Piotr Lis ogłosił walkower w meczu Unibax Toruń - Azoty Tauron Tarnów. Powodem miał być zbyt niski KSM tarnowskich "Jaskółek". Szybko okazało się, że sędzia Lis w sposób niewłaściwy zastosował przepisy dotyczące KSM. Na ekranach telewizorów zamiast pasjonującego spotkania, widzieliśmy łzy trenera Marka Cieślaka i ogólne zdziwienie wszystkich uczestników meczu Unibax - Azoty Tauron. Wszyscy bowiem wewnętrznie czuli, że ta decyzja nie ma nic wspólnego z duchem sportu. Szybko okazało się również, że sędzia popełnił błąd, a żużlowa centrala ogłosiła, że mecz zostanie powtórzony w wówczas nieznanym jeszcze terminie.

W tym momencie jasne stało się, że sędziego Lisa czeka kara. Samemu zainteresowanemu należą się słowa uznania za to, że potrafił wziąć na siebie winę za całą sytuację. Zdawał sobie również sprawę z tego, że za swój błąd będzie musiał odpokutować. Nadal jednak nie wiadomo, jakie poniesie konsekwencje. W kuluarach mówi się, że może to być nawet dłuższy okres zawieszenia. Dla mnie jest sprawą jasną, że sędzia Lis powinien zostać ukarany. Odnoszę jednak nieodparte wrażenie, że w tej sytuacji zrobi się z niego przysłowiowego kozła ofiarnego. "Pod publiczkę" dostanie karę, która przynajmniej po części ukoi żal tarnowian po ogłoszeniu decyzji i straty finansowe torunian w związku z koniecznością powtórki meczu. Trzeba sobie także odpowiedzieć na pytanie: czy tylko sędzia Lis powinien zostać ukarany? Moim zdaniem nie! Gdzie w tym momencie był trener Azotów Tauronu i kadry narodowej, który regulamin powinien mieć w "małym palcu"? Gdzie wreszcie był kierownik tarnowskiej drużyny, który obudzony z głębokiego snu powinien znać KSM swoich zawodników i różne warianty liczenia KSM swojej drużyny? Karę powinno się nałożyć również na kierownictwo toruńskiej ekipy, które albo nie wiedziało o właściwym zastosowaniu przepisów, albo celowo wywierało na Lisie odpowiednią presję. Karę trzeba by również nałożyć na "zegarmistrza" Wojciecha Stępniewskiego, który zdaniem świadków z zegarkiem w ręku pilnował, czy Hancock dojedzie na stadion o właściwej porze. Swoją drogą swoich suflerów również powinien zwolnić.

Wreszcie na sam koniec najsurowiej trzeba by ukarać prezesa Speedway Ekstraligi Ryszarda Kowalskiego, który co ciekawe był na stadionie, jednak nie podjął żadnych działań, które mogłyby wyjaśnić sytuację. Zachował się tak samo, jak w czasie, gdy pojawiła się informacja o śmierci Lee Richardsona, a na stadionie w Gorzowie Wielkopolskim odbywał się cyrk pod tytułem "jedziemy, czy nie jedziemy?". Asekuracja i bezmyślność - to cechuje decyzje żużlowej centrali. Asekuracja, bo przecież nie możemy się nikomu narażać, a winę zrzucimy na kluby. To nic, że ta taktyka powoduje, że PR czarnego sportu jest bardziej czarny niż on sam.... Bezmyślność, bo tak bezkrytycznie wprowadzanych przepisów, jak w ostatnim czasie, nie byliśmy świadkami nigdy wcześniej. Jak widać zacisze prezesowskich gabinetów nie wpływa pozytywnie na rozmyślania na temat regulaminów. Sytuacja z Torunia po raz kolejny udowodniła również moim zdaniem, że KSM jako sztuczny twór, podobnie jak ZZ, której ideę kluby żużlowe wypaczają, powinny jak najszybciej znaleźć się w koszu. Wierzę również, że sąd nad arbitrem meczu Unibax - Azoty Tauron nie będzie pokazówką, w której wskaże się jedynego winnego tej sytuacji, bo wszyscy wymienieni wyżej uczestnicy tych zawodów ponoszą solidarną odpowiedzialność za cyrk, którego byliśmy świadkami w Toruniu.

na Facebooku.

Komentarze (71):

 • Eraonim Zgłoś
  Sędzia powinien być obiektywny i nieczuły na podszepty stron...powinien sam policzyć KSM. W wyniku jego błednej decyzji doszło do zepsucia dużego widowiska sportowego - należy
  Czytaj całość
  obciążyć go kosztami oraganizacji jednej z dwóch imprez, bowiem gdyby nie jego błąd byłoby tylko jedno spotkanie żużlowe.
  • kibic unibaxu Zgłoś
   Szkoda calej tej sytuacji co roku mamy szopki i to w najwazniejszych meczach i co roku sprawa dotyczy zespolu z Torunia teraz mozna gdybac co by bylo gdyby rok temu sedzia nie dopuscil do
   Czytaj całość
   zawodow w lesznie i co by bylo gdyba 2 tygodnie temu mecz sie odbyl z udzialem saletry,teraz to wszystko gdybanie ale czas na powazne zmiany regulaminu doszkolenie sedziow potrzebny jest ktos kto obok sedziego na kazdym meczu bedzie go kontrolowal!!!
   • bzyk Zgłoś
    unibax strzelił sobie samobója nie dopuszczając do meczu hancoka .jakby był suliwan to by były baty
    Wszystkie komentarze (71)

    Komentarze (71)

    ×
     Wszystkie komentarze (71)
     PRZEJDŹ NA WP.PL