WP SportoweFakty

Najnowsze Wyniki/Kalendarz

Znamy regulamin na sezon 2013! Enea Ekstraliga: KSM - 40 punktów, 8 drużyn od 2014!

Damian Gapiński
Damian Gapiński
W piątek w Warszawie obradowała Rada Nadzorcza Speedway Ekstraligi. Podjęła ona decyzję odnośnie kształtu regulaminu na sezon 2013 i lata kolejne w rozgrywkach Enea Ekstraligi oraz I i II ligi.

Przypomnijmy, że pracami nad regulaminem na sezon 2013 i lata kolejne zajmowała się specjalna grupa ekspertów powołana przez Polski Związek Motorowy. Złożyła ona na ręce Rady Nadzorczej propozycje. Nie zostały one jednak w stu procentach zaakceptowane. Ostatecznie Rada Nadzorcza zadecydowała o wprowadzeniu następujących zmian:

Sezon 2013

1. Liczebność drużyn

W Ekstralidze będzie występowało 10 drużyn. Po sezonie z Ekstraligi spadają trzy zespoły. Awans uzyska zwycięzca I ligi. Sezon składa się z 18. kolejek rundy zasadniczej, w której zespoły jadą systemem każdy z każdym. Po rundzie zasadniczej rozgrywane są dwa półfinały, mecz finałowy i spotkanie o brązowy medal. Akceptacji nie uzyskał pomysł, aby zwycięzca rundy zasadniczej wybierał sobie przeciwnika w półfinale.

W I lidze wystartuje 7 zespołów. Sezon będzie się składał z 14. kolejek rundy zasadniczej, w której drużyny pojadą systemem każdy z każdym. Po rundzie zasadniczej rozegrane zostaną dwa półfinały i finał. Awans do Ekstraligi wywalczy zwycięzca I ligi. Do II ligi spadną dwa zespoły.

Pozostałe zespoły wystartują w II lidze. System rozgrywek ustali GKSŻ po zakończeniu procesu licencyjnego. Do I ligi awansuje najlepszy zespół II ligi.

Kwestia awansów i spadków w I i II lidze będzie jeszcze przedmiotem ustaleń GKSŻ.

W sezonie 2013 nie będą rozgrywane spotkania barażowe w poszczególnych ligach.

2. KSM

W Ekstralidze ustalono górny limit KSM na poziomie 40 punktów. Dolna granica to 33. Zespoły startujące w niezmienionym składzie w stosunku do poprzedniego sezonu również podlegają przepisom o KSM.

W I lidze ustalono górny limit KSM na poziomie 40 punktów. Nie będzie obowiązywał dolny limit KSM.

W II lidze limit KSM ustali GKSŻ po zakończeniu procesu licencyjnego.

W przypadku, gdy któryś z zespołów nie wypełni przepisu o dolnym limicie KSM, karą nie będzie walkower, jak dotychczas, a jedynie kara finansowa w wysokości 50 tysięcy złotych. Dodatkowo drużynie odjęty zostanie jeden punkt meczowy.

3. Minimalna liczba Polaków w składzie

Ekstraliga: 2 seniorów + 2 juniorów
I liga: 1 senior + 2 juniorów
II liga: 1 senior + 2 juniorów

4. Zastępstwo Zawodnika będzie mogło być stosowane tylko za dwóch najlepszych zawodników w drużynie. Respektowane będą jedynie zwolnienia lekarskie wystawione na minimum 15 dni. Średnie biegowe będą obliczane po 9 i 18 rundzie.

5. W rozgrywkach wszystkich lig będzie obowiązywała taka sama tabela biegowa, jak w poprzednim sezonie - bieg juniorski jako drugi, biegi czternaście i piętnaście to biegi nominowane. Akceptacji nie uzyskała propozycja przywrócenia Złotej Rezerwy Taktycznej (Joker).

6. Zawodnik polski bez względu na wiek będzie mógł startować w niższej klasie rozgrywkowej, jeżeli w danej kolejce nie będzie przewidziany do startu w barwach swojej drużyny, startującej w wyższej klasie rozgrywkowej.

7. Wprowadzono żółte i czerwone kartki. Będą one przyznawane za przewinienia na torze. Karze będzie podlegało tak zwane stworzenie niebezpiecznej sytuacji na torze, jak również próby "kradzieży" startu. Druga żółta karta będzie oznaczała kartkę czerwoną i wykluczenie z biegu, w którym została przyznana druga żółta kartka.

8. Przywrócono próbę toru. Na 30 minut przed zawodami w próbie toru będzie mogło uczestniczyć po dwóch zawodników z każdej drużyny. Odbiór toru będzie następował na 90 minut przed zawodami (dotychczas 60 minut). Wprowadzono licencje dla toromistrzów i utworzono stanowisko Komisarza Toru.


Lata 2014 i kolejne

1. Liczebność drużyn
Ekstraliga: 8
I liga: 8
II liga: pozostałe

2. System rozgrywek
Runda zasadnicza systemem każdy z każdym. Dwa półfinały, mecz finałowy oraz spotkanie o brązowy medal. Ostatni zespół Ekstraligi i I ligi zostaje zdegradowany. Awansują zwycięzcy poszczególnych lig. Przedostatni zespół Ekstraligi i I ligi będzie walczył o utrzymanie w barażu z odpowiednio drugim zespołem I i II ligi.

3. KSM

Od sezonu 2014 zniesiony zostanie KSM we wszystkich ligach!

4. Minimalna liczba Polaków w składzie
Ekstraliga: 2 seniorów + 2 juniorów
I liga: 1 senior + 2 juniorów
II liga: 1 senior + 2 juniorów

5. Zastępstwo Zawodnika będzie możliwe tylko za najlepszego zawodnika.

6. Od sezonu 2015 we wszystkich ligach 2 polskich seniorów i 2 polskich juniorów.

7.
Brak Regulaminu Finansowego już od sezonu 2013.

Jednolity tekst Regulaminu Drużynowych Mistrzostw Polski - kliknij TUTAJ!

na Facebooku.

Komentarze (518):

    Pokaż więcej komentarzy (515)
    PRZEJDŹ NA WP.PL