Najnowsze Wyniki/Kalendarz

Nudno, ale historycznie - relacja z gnieźnieńskim rundy MIMW

Szymon Kaczmarek
Szymon Kaczmarek
Gnieźnieńska runda Młodzieżowych Indywidualnych Mistrzostw Wielkopolski zapisała się do historii jako pierwsze oficjalne zawody, w których wystartowała Polka.

Zwykle turnieje młodzieżowe cieszą się znikomym zainteresowaniem mediów i kibiców. Inaczej było tym razem. W Grodzie Lecha, co jest niespotykane przy tego typu imprezach, pojawili się m.in. przedstawiciele największych stacji telewizyjnych. Powodem był oczywiście debiut Klaudii Szmaj, która kilka tygodni temu podpisała kontrakt ze Stelmet Falubazem Zielona Góra i znalazła się w awizowanej obsadzie.

Do startu w zawodach nie zostali dopuszczeni Patryk Karczmarz i Arkadiusz Pawlak, którzy nie posiadali przy sobie ważnych badań lekarskich. Skorzystała na tym debiutantka, która w 4. biegu dnia miała za rywala jedynie Alexa Zgardzińskiego. Szmaj przyjechała do mety prawie pół okrążenia za kolegą z zespołu, zdołała jednak zapisać  na swoim koncie 2 premierowe punkty. W dalszej części zawodów 16-latka otrzymała jeszcze w "gratisie" "oczko" od Dawida Dąbka, który dotknął taśmy. Występ Szmaj można jednak ocenić na plus, choć przed nią jeszcze dużo pracy, przede wszystkim nad techniką jazdy. - Brakuje mi na pewno sporo, przede wszystkim obycia na torze, bo zupełnie inaczej jedzie się samemu, a inaczej z chłopakami spod taśmy. Myślę, że to przyjdzie z czasem - komentowała pierwsza Polka z żużlową licencją.

Debiut Szmaj to jedno, rywalizacja pozostałych zawodników to drugie. Kibice w Gnieźnie obejrzeli najnudniejsze w tym roku zawody młodzieżowe. W zdecydowanej większości wyścigów końcowa kolejność ustalała się na wyjściu z pierwszego łuku. Od początku ton rywalizacji nadawali zawodnicy z doświadczeniem ekstraligowym, czyli Adrian Cyfer, Alex Zgardziński i Kamil Adamczewski. Dobrze spisywali się również zawodnicy Unii Leszno. Podopieczni Romana Jankowskiego kilkukrotnie mieli już w tym roku okazję ścigać się w przy Wrzesińskiej 25, co było widać w ich postawie na torze.

W zawodach nie obyło się bez groźnych upadków. Rywalizację w szpitalu zakończył Dawid Dąbek, który upadł w dziesiątym biegu dnia. Szczegóły dotyczące jego stanu zdrowia nie są dotąd znane. Z nawierzchnią toru zapoznał się również Adrian Gała, ale w jego przypadku obyło się bez konsekwencji. W półfinałowym biegu Memoriału Tragicznie Zmarłych Gnieźnieńskich Żużlowców groźnie wyglądający upadek zaliczył Wojciech Lisiecki, dla którego były to pierwsze zawody po kontuzji. "Lisek" dość długo leżał na torze, jednak ostatecznie wstał o własnych siłach i powrócił do parku maszyn z uśmiechem na ustach.

Runda MIMW zakończyła się wygraną Zgardzińskiego, który w bezpośrednim biegu był lepszy od Cyfera. Ta dwójka uzyskała awans bezpośrednio do finału 2-biegowego memoriału. W półfinale startować mieli zawodnicy z lokat 3-6, jednak w czołowej szóstce nie znalazł się żaden reprezentant Serv-Net Startu Gniezno. Z tego powodu miejsce Michała Piosickiego zajął wspomniany Lisiecki. W finale dość pewnie, choć niespodziewanie, zwyciężył Marcin Nowak.

Wyniki:
1. Alex Zgardziński - 14 (3,2,3,3,3)
2. Adrian Cyfer - 14 (3,3,2,3,3)
3. Marcin Nowak - 12 (2,3,1,3,3)
4. Kamil Adamczewski - 11 (2,3,3,1,2)
5. Daniel Kaczmarek - 11 (3,3,2,1,2)
6. Michał Piosicki - 10 (1,2,3,3,1)
7. Marcin Wawrzyniak - 9 (3,1,0,2,3)
8. Wojciech Lisiecki - 9 (0,2,3,2,2)
9. Dawid Wawrzyniak - 7 (2,1,2,2,d)
10. Łukasz Kaczmarek - 7 (1,2,2,1,1)
11. Adrian Gała - 5 (u,1,1,2,1)
12. Tomasz Walasek - 4 (0,t,1,1,2)
13. Klaudia Szmaj - 3 (2,1,0,d,0)
14. Dawid Dąbek - 1 (1,t,w,-,-)

Bieg po biegu:
1. (66,01) M. Wawrzyniak, D. Wawrzyniak, Dąbek, Gała (u2)
2. (65,26) D. Kaczmarek, Nowak, Piosicki, Lisiecki
3. (64,76) Cyfer, Adamczewski, Ł. Kaczmarek, Walasek
4. (65,53) Zgardziński, Szmaj
5. (65,40) D. Kaczmarek, Zgardziński, Gała, Walasek (t)
6. (64,50) Cyfer, Piosicki, Szmaj, Dąbek (t)
7. (66,10) Nowak, Ł. Kaczmarek, D. Wawrzyniak
8. (64,84) Adamczewski, Lisiecki, M. Wawrzyniak
9. (65,12) Piosicki, Ł. Kaczmarek, Gała
10. (65,40) Adamczewski, D. Kaczmarek, Dąbek (w/u)
11. (66,10) Lisiecki, D. Wawrzyniak, Walasek, Szmaj
12. (65,49) Zgardziński, Cyfer, Nowak, M. Wawrzyniak
13. (65,23) Nowak, Gała, Adamczewski, Szmaj (d4)
14. (65,55) Zgardziński, Lisiecki, Ł. Kaczmarek
15. (66,80) Cyfer, D. Wawrzyniak, D. Kaczmarek
16. (65,81) Piosicki, M. Wawrzyniak, Walasek
17. (65,19) Cyfer, Lisiecki, Gała
18. (67,90) Nowak, Walasek
19. (65,81) Zgardziński, Adamczewski, Piosicki, D. Wawrzyniak (d4)
20. (66,57) M. Wawrzyniak, D. Kaczmarek, Ł. Kaczmarek, Szmaj

Baraż o miejsce w biegu memoriałowym:
21. (??,??) Nowak, D. Kaczmarek, Adamczewski (d3), Lisiecki (w/u)

Bieg memoriałowy:
22. (??,??) Nowak, Cyfer, Zgardziński, D. Kaczmarek

Sędzia: Remigiusz Substyk
NCD: 64,50 - Adrian Cyfer w biegu VI
Widzów: ok. 400

Żużlowy kalendarz ścienny na rok 2014 dostępny w sprzedaży ONLINE! Polecamy wszystkim kibicom!

na Facebooku.

Komentarze (17):

 • yes Zgłoś
  "Runda MIMW zakończyła się wygraną Zgardzińskiego, który w bezpośrednim biegu był lepszy od Cyfera." Co to znaczy? Nie znalazłem w SF odpowiedzi. Napisał wczoraj w komentarzu
  Czytaj całość
  michalek401: "mistrza i tak jeszcze nie będzie, nastepne zawody 17 września w Lesznie..". Znalazłem w informacjach na starszych stronach, że w latach ubiegłych było więcej niż jeden turniej o mistrzostwo. Może Szymon Kaczmarek (autor) coś doda?baraboszkin dobrze pisze na temat memoriału! Może nie wymieniają nazwisk by kogoś nie pominąć (w tym właśnie adept, zawodnik - może inne rozróżnienie) na przestrzeni lat?Klaudia Szmaj w zawodach juniorskich coś ujechała (konkretne punkty!). Co do jej udziału w lidze to pamiętajmy, że liga polska jest najmocniejsza a w Niemczech co prawda jedzie drużyna mieszana ale chodzi o inne zmieszanie ;)
  • baraboszkin Zgłoś
   ...a komu konkretnie poswiecony byl ten bieg memorialowy, jak mamy pamietac o tych zawodnikach, skoro juz nawet nie wymienia sie ich nazwisk... domyslam sie, ze Rozak, Smolinski - kto jeszcze,
   Czytaj całość
   adept Malinger tez ? nie robmy z nich nieznanych zolnierzy i anonimow, wrzucajac do jednego wora, jak mamy o nich pamietac ? zbiorowo, anonimowo ? to zadna pamiec...
   • Romek Atomek Zgłoś
    Afera! Sędzia przekupiony... jak można sprawdzać badania lekarskie przed samymi zawodami! To jakiś spisek - pewnie z polecenia Stępniewskiego. W wyniku tego Szmaj zdobyła punkty "na
    Czytaj całość
    trupach" - stop brutalności w polskim speedwayu! Ponadto zawodnik Dąbek nie dotknął taśmy - to taśma dotknęła jego, co więcej podcięła go. Przepisy jasno stanowią, że w przypadku kontaktu taśma powinna być wykluczona. Aaa i jeszcze nikt nie zaprosił na zawody częstochowian! To nie jest fair-play! Na pewno będą odwołania.
    Wszystkie komentarze (17)

    Komentarze (17)

     Wszystkie komentarze (17)
     PRZEJDŹ NA WP.PL