Najnowsze Wyniki/Kalendarz

Czas na otwartą wojnę z FIM i BSI? Cegielski: Na świństwo trzeba reagować podobnie

Jarosław Galewski
Jarosław Galewski
FIM zakazał stałym uczestnikom cyklu Grand Prix startować w rozgrywkach o mistrzostwo Europy. - Należy się postawić na świństwo trzeba reagować podobnie - uważa Krzysztof Cegielski.

Zdaniem FIM nie ma sensu, aby zawodnicy startujący już w Grand Prix, brali udział w Mistrzostwach Europy, bowiem powinno to być miejsce dla młodszych i nowych zawodników, w których powinni sprawdzić się przed dostaniem się do IMŚ. Krzysztof Cegielski uważa, że po raz kolejny ktoś postanowił napluć polskiemu żużlowi w twarz. Ekspert portalu SportoweFakty.pl oczekuje zdecydowanej reakcji całego środowiska żużlowego. - Nie wiem, czego się spodziewać. Mam jednak mało wiary w możliwości naszych decydentów, a uważam, że to nasza federacja w połączeniu ze Speedway Ekstraligi powinni zdecydowanie w tej sprawie zareagować. Wszystkie nasze instytucje żużlowe muszą wspomóc firmę One Sport, która organizuje mistrzostwa Europy. To jest kolejne uderzenie w twarz. Nie powinno się tak dziać. Nie wyobrażam sobie również podobnych zakazów w innych dyscyplinach. To ewidentna próba pozbycia się konkurencji - tak BSI traktuje ewidentnie SEC i dlatego zostały podjęte takie a nie inne decyzje. Oni mają większe wpływy w FIM i w związku z tym doszło do tak bezwzględnego potraktowania organizatorów mistrzostw Europy - przekonuje Cegielski.

Wiele może zależeć również od zawodników, którzy bardzo cenią sobie jazdę w cyklu SEC. Z drugiej jednak strony wiele wydarzeń w środowisku żużlowym, które miały miejsce w przeszłości, pokazało już, że na jednomyślność i zdecydowane działania żużlowców nie można za bardzo liczyć. Czy tym razem będzie inaczej? - Gdybym nie znał zawodników, ich podejścia i mentalności, to powiedziałbym, że się na pewno postawią i będą mocno protestować. Znam jednak ich krótkowzroczność i interesowność i uważam, że żużlowcy nic nie zrobią. Skończy się na tym, że niektórzy sobie pogadają, a jak będzie trzeba uderzyć pięścią w stół, to wycofają się rakiem. Takie jest moje zdanie i myślę, że się nie pomylę. Niewielu jest żużlowców, którzy startują jednocześnie w Grand Prix i SEC. Obym się pomylił, ale twierdzę, że będą z podkulonymi ogonami jeździć w Grand Prix - przekonuje Cegielski.  

Zakaz, który wprowadził FIM to duży cios dla organizatorów SEC, którzy chcą, żeby w ich imprezie startowali najlepsi żużlowcy. W tym roku firma One Sport zbudowała produkt, który ma już swoją markę i w znaczący sposób przyczynia się do promocji żużla na świecie. W ocenie Krzysztofa Cegielskiego cała sprawa nie jest przegrana, jeśli zostaną podjęte konkretne działania. Ekspert portalu SportoweFakty.pl uważa, że należy odpowiedzieć równie kontrowersyjnymi posunięciami. - Wszystko w naszych rękach. Gdybyśmy chcieli, moglibyśmy postawić się jednym ruchem i FIM by się z tego wycofał razem z BSI. Można dokonać podobnie gorszących posunięć. Uważam jednak, że na świństwo należy reagować podobnie. Ograniczenie liczby zawodników w lidze polskiej to coś, co leży po naszej stronie. Organizujemy w Polsce Grand Prix i organizatorzy też mają duży wpływ na BSI i mogliby pomóc. Wiele mogą dać groźby wycofania naszych zawodników z Grand Prix czy Drużynowego Pucharu Świata. To wszystko jest w naszych rękach. Obawiam się jednak, że przedstawiciele naszej federacji, ligi czy organizatorów nie będą mieli odwagi, żeby się postawić. A szkoda, bo chciałbym, żeby było inaczej. Już niejednokrotnie pokazywano nam, że uzależnienie niektórych naszych działaczy od międzynarodowej federacji jest tak duże, że brakuje im osobistej odwagi do sprzeciwu wobec niegodnych działań. To mogłoby się dziać kosztem własnych posad, ale takich zachowań powinniśmy właśnie oczekiwać. Nikt nie powinien zostawiać tego w ciszy i spokoju. O tej sprawie należy głośno mówić. Musimy oczekiwać jasnego stanowiska i interwencji z naszej strony, bo po raz kolejny ktoś pluje nam w twarz. Międzynarodowa federacja i BSI pokazują, gdzie mają polski żużel, naszą federację, ligę i nasze pieniądze. Im zależy tylko na tym ostatnim i do momentu, kiedy czuja się bezkarni, a pieniądze z Polski do nich płyną bez przerwy szybkim strumieniem, to mogą zachowywać się tak a nie inaczej - twierdzi Cegielski, który deklaruje również swoją pomoc organizatorom SEC.   

- Jestem w stałym kontakcie z organizatorami SEC. Pomogę im jak tylko mogę. Na pewno wykorzystam wszystkie swoje kontakty, również z zawodnikami. Jednak tak jak powiedziałem wcześniej, oni musieliby reagować bardziej stanowczo niż to czasami ma miejsce. Nie jestem Polskim Związkiem Motorowym, Speedway Ekstraligą ani inną instytucją decydującą. Pozakulisowe działania będę jednak podejmować, bo to kolejna bardzo irytująca sprawa - dodał na zakończenie Krzysztof Cegielski. 

Jesteś kibicem "czarnego sportu"? Mamy dla Ciebie fanpage na Facebooku. Zapraszamy!

FIM tłumaczy swoją decyzję: "Nie ma sensu aby zawodnicy startujący w SGP rywalizowali w SEC"

Aktualne składy drużyn żużlowych:

PGE Ekstraliga -->>

Nice 1. Liga Żużlowa -->>

2. Liga Żużlowa -->>

Czy polska federacja i Speedway Ekstraliga powinni wspomóc organizatorów SEC i pójść na otwartą wojnę z FIM i BSI?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

na Facebooku.

Komentarze (119):

 • zgrywus Zgłoś
  Wyan ...bardzo ladnie to wypunktowales i dokladnie taki wariant powinien byc przyjety !!!
  • wyan Zgłoś
   Pod rozwagę dla pana Witkowskiego.Czy możemy pozwolić sobie na wojnę z FIM?Odpowiedż brzmi:NIE.Ale możemy sobie pozwolić na wojnę podjazdową z BSI.Prosty przykład: - Od roku 2015
   Czytaj całość
   wprowadzamy jeden zawodnik z GP w drużynie (nie dotyczy zawodników reprezentujących Polskę) - Wprowadzenie tłumików przelotowych;zawodnicy mają prawo stosować oby dwa rodzaje. - PZM zakazuje klubom podpisywania umowy na organizowanie rund GP(wówczas gdy umowa się skończyła) - Rozgrywanie ligi w sobotę w terminach kolidujących z GP(zawodnik ma prawo wybrać zawody w których chce brać udział,ale niewywiązanie się z umowy z Polskim klubem wiązało by się z karami(nie dotyczy zawodników reprezentujących Polskę)Jeśli to nie rozmiękczy FIM i BSI: - Od roku 2016 zakaz jazdy w EE dla zawodników jeżdżących w GP (nie dotyczy Polaków)...........Jestem ciekaw jak zachowało by się FIM na samą wzmiankę o wprowadzniu takiego regulaminu przez PZM i braku - przykładowo 8 - topowych zawodników.
   • szogun Zgłoś
    Cegła dobrze mówisz. Ale postawić się nie jest sztuką. Wystarczy mieć jaja. Ale co dalej? Oto jest pytanie do którego potrzebny jest mozg. Podzielony zuzel to juz będzie totalny skansen
    Czytaj całość
    naśladujący nieudolnie nowoczesność z boksu.
    Wszystkie komentarze (119)

    Komentarze (119)

     Wszystkie komentarze (119)
     PRZEJDŹ NA WP.PL