Najnowsze Wyniki/Kalendarz

Wygasłe gwiazdy rybnickiego klubu żużlowego

Malwina Pawlaszczyk
Malwina Pawlaszczyk
Rybnicki klub żużlowy od lat słynął z wychowanków. Wielu z nich wybiło się na arenie krajowej, niektórzy nawet przekroczyli jej granice. Część jeźdźców jednak bardzo wcześnie zakończyła karierę.

W historii rybnickiego klubu żużlowego przewinęło się wiele nazwisk, jednak pierwsze skrzypce zwykle odgrywali wychowankowie. Prezes Krzysztof Mrozek, kompletując skład ŻKS ROW na sezon 2013 kierował się powrotem do korzeni i tradycji miejscowego klubu. W zestawieniu znalazło się aż ośmiu jeźdźców rodem z Rybnika. Byli to: Michał Mitko, Roman Chromik, Zbigniew Czerwiński, Bartosz Szymura, Sławomir Pyszny, Mateusz Domański, Kacper Woryna i Łukasz Witoszek.

Ostatnie lata wprawdzie nie przyniosły ze sobą zawodników pokroju Andrzeja Wyglendy, czy Antoniego Woryny, ale młodych i ambitnych, którym wróżono barwną przyszłość. Choć osiągali liczne sukcesy w wieku juniora, kolejny etap nieco ich przerósł. Całkiem sporo wychowanków górnośląskiego klubu postanowiło przedwcześnie zakończyć karierę. Przyczyny można doszukiwać się w zdrowiu, sytuacji finansowej, formie, czy też zapełnionym rynku.

Za nami okres transferowy. Jedną z największych niespodzianek dla miejscowych kibiców była decyzja, jaką podjął Michał Mitko. 25-letni zawodnik nie parafował umowy z żadnym klubem. Na oficjalnej stronie zawodnika pojawiła się też informacja, z której wynika, iż Mitko realnie zastanawia się nad finiszem poczynań na żużlowych owalach.

W swojej karierze reprezentował barwy klubów z Rybnika (będąc jednym z najlepszych młodzieżowców) i Opola. Trzy sezony spędzone w Kolejarzu przyniosły Michałowi wiele sukcesów pod względem ligowym. Bowiem był jednym z liderów drużyny. Mimo młodego wieku, niejednokrotnie przyjmował miano weterana II-ligowych torów.

Na początku swojej kariery wywalczył tytuł Wicemistrza Śląska Juniorów i nieustannie był mocnym filarem zespołu w rozgrywkach Młodzieżowej Ligi Południowej. Przyszło mu też stanąć na podium w turnieju o Brązowy Kask. Mitko niemal przez cały wiek juniora brał udział we wszystkich finałowych imprezach, weryfikujących umiejętności polskich młodzieżowców. Jego największym sukcesem z pewnością było powołanie na finał Drużynowych Mistrzostw Świata Juniorów i sięgnięcie po złoto. Miniony sezon w barwach ŻKS ROW Rybnik zakończył ze średnią biegową 1,852.

Z żadnym klubem na sezon 2014 nie związali się także Sławomir Pyszny i Bartosz Szymura. Jeźdźcy w minionym roku reprezentowali klub macierzysty. Obaj zawodnicy wystąpili zaledwie w dwóch treningach punktowanych oraz spotkaniu ligowym w Opolu. W starciu z Kolejarzem żaden z nich nie wywalczył punktów.

Pierwsze lata ich kariery spędzone na torze przy Gliwickiej 72 podobnie, jak w przypadku Mitki, przynosiły nie tylko tytuły, ale i dumę władzom klubu.

Czerwiński, jak kilku innych rybnickich wychowanków, zakończył karierę.Czerwiński, jak kilku innych rybnickich wychowanków, zakończył karierę.

Na stare śmieci w zeszłym roku wrócił również Zbigniew Czerwiński. Ten w swojej karierze często zmieniał swoją przynależność klubową. Oprócz barw klubu z Rybnika reprezentował zespoły z Częstochowy, Ostrowa, ukraińskiego Równego oraz Torunia.
Czerwiński, podobnie jak młodsi koledzy, największe sukcesy odnosił w wieku juniora. Oprócz drużynowych triumfów okazał się brązowym medalistą Brązowego Kasku. Za jego największe osiągnięcie uważa się zajęcie trzeciego miejsca w Indywidualnych Mistrzostwach Europy Juniorów.

Najbardziej pechowy dla tego zawodnika był sezon 2008. Popularny Sałatka podczas memoriału Igora Marko w Równem doznał stłuczenia mózgu w przedniej części czaszki. Zawodnik dopiero po kilku tygodniach od wypadku opuścił miejscowy szpital i wrócił do Polski.

W połowie minionego sezonu, prezes ŻKS ROW Rybnik zapowiedział dwumiesięczną przerwę w startach zawodnika, spowodowaną problemami zdrowotnymi. Ten jednak na tor już nie wrócił i postanowił na dobre pożegnać się ze speedwayem.

Ze startami pożegnał się 25-letni Patryk Pawlaszczyk. W swojej karierze reprezentował barwy klubów z Rybnika, Ostrowa i Krakowa. Podobnie, jak klubowi koledzy, największe sukcesy odnosił na początku kariery. Na swoim koncie ma m.in. tytuł Mistrza Śląska Juniorów, złoty i brązowy medal, zdobyte w rozgrywkach o Brązowy Kask. Niejednokrotnie z dobrym skutkiem występował w MDMP, czy też MPPK. Ogromny wpływ na jego karierę miały kontuzje. Dwukrotnie doznał urazu kręgosłupa. Przez długi czas jego wielkim problemem był bark.

Ostatni występ Pawlaszczyka miał miejsce w roku 2012. Wówczas reprezentował on barwy macierzystego klubu. Sezon ten nie należał to udanych, bowiem wystąpił zaledwie sześć razy, w tym czterokrotnie podczas zmagań ligowych. Przed sezonem 2013 powiązał się tzw. umową warszawską z ostrowskim klubem żużlowym, ale nie było mu dane wystąpić w żadnym spotkaniu.

Swoje pięć minut mieli także Łukasz Piecha i Mateusz Domański. Pierwszy z nich po dosyć słabym sezonie 2012 nie pojawił się już na żadnym torze. Natomiast drugi wywołał wokół siebie sporo kontrowersji.

Domański już raz oficjalnie zakończył karierę w roku 2012. Wówczas skarżył się na atmosferę w ROW-ie Sp. z o.o. i stosunek do zawodników działaczy tego klubu. Zainteresowani jednak temu zaprzeczali. Krzysztof Mrozek wyciągnął do niego pomocną dłoń przed sezonem 2013 i zaoferował współpracę. Mateusz Domański kontrakt podpisał, jednak przed rozpoczęciem rozgrywek - zrezygnował.

W latach wcześniejszych ze startów zrezygnowali m.in.: Paweł Paliga, Mateusz Chochliński, Wojciech Druchniak,Marek Szczyrba.

Obecnie tylko dwóch młodych jeźdźców rodem z Rybnika zdało licencję i realnie myśli o przyszłości. Są to 17-letni Kacper Woryna oraz Kamil Wieczorek, który w lidze będzie mógł zadebiutować dopiero w maju. Trzecim miejscowym zawodnikiem będzie doświadczony Roman Chromik.

Jesteśmy na Facebooku. Dołącz do nas!

na Facebooku.

Komentarze (12):

 • FanGTŻ-GKM Zgłoś
  oj mieli świetnych zawodników ja pamiętam jak u nas jeździli Heniu Bem i Adaś Pawliczek zadziorni walczyli na maksa a mecze z Row Rybnik były na styku pozdrawiam kibiców z Rybnika
  • -K- Zgłoś
   Absolutnie nie szastam I pamietam jak najbardziej, ze Antoni ma na imie :D, pewnie dlatego mlody tak w wypowiedziach szaleje :D Ps.Drabik tez nie zawinil, ze Opole spadlo, mowie raczej o tym,
   Czytaj całość
   ze ta metoda sie nie sprawdza.
   • -K- Zgłoś
    Rybnik to strasznie fajny klub, z ktorego talentow bylo na peczki! Osobiscie teraz wielka szkoda mi Mitki, pamietam Lukasza Romanka, Pawlaszczyka, Czerwinskiego, bardzo utalentowani zawodnicy I
    Czytaj całość
    co teraz?! Niema nikogo poza mlodym, wyszczekanym zanim cokolwiek osiagna Woryna ech.... Kiedys przyszedl do Opola Drabik I spadl razem z nim do ll ligi, Skornicki mistrz Polski I to samo z Ostrowem, Antonio juz raz spadl z Rybnikiem I teraz nowy zarzad stare metody?! Gdzie te czasy lokalnych Gwiazd jak Zaluski czy Raba w Kolejarzu. Mimo wszystko zycze dobrego sezonu I bede Wam kibicowal Rekiny! Pozdro
    Wszystkie komentarze (12)

    Komentarze (12)

     Wszystkie komentarze (12)
     PRZEJDŹ NA WP.PL