Najnowsze Wyniki/Kalendarz

Liga bez wyraźnego faworyta? We wtorek rusza Elitserien

Szymon Kaczmarek
Szymon Kaczmarek
We wtorek rozgrywki zainauguruje szwedzka Elitserien. Tytułu wywalczonego przed rokiem bronić będzie [tag=906]Piraterna Motala[/tag]. Zawodników Stefana Anderssona czeka jednak trudne zadanie.

W finale poprzednich rozgrywek Piraci pokonali zespół Elit Vetlanda. Drużyna z Motali przeszła zimą pewne zmiany. Kontraktów na starty w Szwecji nie podpisali Piotr Pawlicki, Przemysław Pawlicki i Matej Zagar. W ich miejsce pozyskano Darcy'ego Warda i Bjarne Pedersena, od początku sezonu kolegów wspomoże także Chris Holder, który rok 2013 zakończył kontuzją. Piraterna to ciekawy kolektyw, jednak o obronę tytułu będzie trudno.

Wicemistrz z Vetlandy stracił m.in. Martina Vaculika, ale zespół Bosse Wirebranda wzmocnił Emil Sajfutdinow. Trzon zespołu nadal powinni stanowić Janusz Kołodziej i Jarosław Hampel. Wielkim wzmocnieniem, o ile wróci do optymalnej formy, powinien być Tai Woffinden. Bardzo ważne punkty z pozycji rezerwowego zdobywać ma Bartosz Zmarzlik. Jeśli dodamy do tego Leona Madsena, okaże się, że Elit to drużyna o sporym potencjale. Po raz kolejny żużlowcy z Vetlandy powinni znaleźć się na podium rozgrywek, wydają się być również głównym faworytem w wyścigu do złota.

Spore ambicje zgłasza Indianerna Kumla. Oparty do tej pory na Piotrze Protasiewiczu i Nielsie Kristianie Iversenie zespół wzmocnili Kenneth Bjerre (we wtorek zastąpi go Piotr Świderski) i Fredrik Lindgren. Lepiej niż przed rokiem punktować ma również Antonio Lindbaeck, który w końcówce sezonu zaliczył kilka udanych występów. Przed rokiem Indianie zakończyli rywalizację na ćwierćfinale, teraz powinno ich być stać przynajmniej na półfinał.

Właśnie na półfinale Elitserien 2013 zakończyła Dackarna Malilla. Teraz o powtórzenie tego wyniku będzie trudno. Z zespołu odeszli Fredrik Lindgren, Darcy Ward i Davey Watt. Wielkim wzmocnieniem powinien być Nicki Pedersen, a wspomagać go powinni Patryk Dudek i Michael Jepsen Jensen, któremu jednak daleko do optymalnej formy. Wiele może zależeć od dyspozycji Aleksandra Łoktajewa i innych zawodników II linii. Jeśli pojadą oni na swoim poziomie, wówczas Dackarna może włączyć się do walki o czołowe lokaty. W przeciwnym razie drużynę z Malilli czeka ligowe przeciętniactwo.

Zeszłoroczna rewelacja, Smederna Eskilstuna, ponownie "na papierze" dysponuje jednym ze słabszych składów. O sile zespołu decydować powinni Grigorij Łaguta i będący w znakomitej formie Kenni Larsen. Fani liczą również na dobrą formę Petera Karlssona. Niewiadomą jest postawa Magnusa Zetterstroema, który w sezonie 2013 zanotował sporo "wpadek". Wszystko wskazuje jednak na to, że Kowali może czekać trudna walka o utrzymanie.

Trudny sezon przed Vastervik Speedway. Zimą działaczom udało się namówić na powrót do Elitserien Krzysztofa Kasprzaka, jednak pozostali zawodnicy to jedna, wielka niewiadoma. Żużlowcy tacy jak Peter Ljung, Hans Andersen, Troy Batchelor czy Rune Holta to zawodnicy ze sporym potencjałem, jednak często trudno jest im ustabilizować formę. Wydaje się, że drużyna z Vastervik w jednej kolejce może sprawić sporą niespodziankę, żeby w następnej serii ulec zespołowi teoretycznie słabszemu. W zeszłym roku drużyna odpadła w ćwierćfinale. Teraz trudno oczekiwać poprawy tego osiągnięcia.

Mimo utraty N. Pedersena, na "sile ognia" nie powinna stracić Vargarna Norrkoeping. Sezon 2014 świetnie rozpoczęli Peter Kildemand i Martin Vaculik i to oni powinni być liderami zespołu. Wspierać będą ich Adrian Miedziński i Artiom Łaguta. Wilki w poprzednich rozgrywkach długo musiały martwić się o utrzymanie. Teraz nikt w Norrkoeping nie dopuszcza takiego rozwiązania. Przy sprzyjających okolicznościach zespół może powalczyć nawet o medale.

Ciężki sezon przed beniaminkiem. Rospiggarna Hallstavik nie ma w swoim składzie zbyt wielu wielkich nazwisk. Liderem będzie Andreas Jonsson. Wspierać mają go Grzegorz Walasek i Jonas Davidsson. Działacze liczą szczególnie na tego drugiego - Szwed dobrze rozpoczął tegoroczne rozgrywki, a w rodzimej lidze zwykle punktował na przyzwoitym poziomie. Fani zespołu drżą o postawę Chrisa Harrisa, który w ostatnich tygodniach jeździ poniżej wszelkiej krytyki. Wydaje się, że każda pozycja gwarantująca utrzymanie, będzie dla teamu z Hallstavik sukcesem.

Który zespół ma największe szanse na mistrzostwo? Jak będzie wyglądać podium? Zapraszamy do głosowania w ankiecie i dyskusji w komentarzach. Pełne składy drużyn dostępne są tutaj.

We wtorek najciekawiej zapowiadają się spotkania w Motali i Malilli. Starcie pomiędzy Indianerną i Dackarną będzie transmitowane przez stację Eurosport, która od tego sezonu posiada prawa do pokazywania Elitserien.

Awizowane składy:

Smederna Eskilstuna - Vastervik Speeday, godz. 19:00. LIVE --->>>

Smederna: 1. Grigorij Łaguta 2. Mikkel Michelsen 3. Peter Karlsson 4. Grzegorz Zengota 5. Kenni Larsen 6. Magnus Zetterstroem 7. Oliver Berntzon

Vastervik: 1. Troy Batchelor 2. Daniel Nermark 3. Krzysztof Kasprzak 4. Rune Holta
5. Peter Ljung 6. Mathias Thoernblom ​7. Davey Watt

Piraterna Motala - Vargarna Norrkoeping, godz. 19:00. LIVE --->>>

Piraterna: 1. Greg Hancock 2. Linus Sundstroem 3. Chris Holder 4. Anton Rosen 5. Bjarne Pedersen 6. Simon Gustafsson 7. Fredrik Engman

Vargarna: 1. Martin Vaculik 2. Daniel Davidsson 3. Peter Kildemand 4. Artiom Łaguta
5. Adrian Miedziński 6. Ricky Kling 7. Pontus Aspgren

Dackarna Malilla - Indianerna Kumla, godz. 19:00. LIVE --->>>

Dackarna: 1. Nicki Pedersen 2. Dennis Andersson 3. Patryk Dudek 4. Joonas Kylmeokorpi 5. Michael Jepsen Jensen 6. Robin Aspegren 7. Aleksandr Łoktajew

Indianerna: 1. Fredrik Lindgren 2. Piotr Świderski 3. Niels-Kristian Iversen 4. Antonio Lindbaeck 5. Piotr Protasiewicz 6. Joel Andersson 7. Mikael Max

Rospiggarna Hallstavik - Elit Vetlanda, godz. 19:00. LIVE --->>>

Rospiggarna: 1. Andreas Jonsson 2. Jonas Davidsson 3. Chris Harris 4. Mads Korneliussen 5. Grzegorz Walasek 6. Timo Lahti 7. Kim Nilsson

Elit: 1. Emil Sajfutdinow 2. Leon Madsen 3. Jaroslaw Hampel 4. Thomas H Jonasson 5. Tai Woffinden 6. Magnus Karlsson 7. Jacob Thorsell

Jesteśmy na Facebooku. Dołącz do nas!

Który zespół wygra Elitserien

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

na Facebooku.

Komentarze (8):

Wszystkie komentarze (8)

Komentarze (8)

×
PRZEJDŹ NA WP.PL