Najnowsze Wyniki/Kalendarz

Posłowie złożyli interpelację do Ministra Finansów w sprawie żużlowców

Łukasz Kuczera
Łukasz Kuczera
W piątek trzech posłów złożyło w Sejmie interpelację do Ministra Finansów Mateusza Szczurka w sprawie zwrotu podatku VAT przez żużlowców.

Poniżej przedstawiamy treść interpelacji.

INTERPELACJA
w sprawie zwrotu podatku VAT przez żużlowców i kluby żużlowe w związku z orzeczeniem Naczelnego Sądu Administracyjnego

Szanowny Panie Ministrze!

W ostatnim czasie Naczelny Sąd Administracyjny wydał orzeczenie, w którym nakazał jednemu z polskich żużlowców zapłacić zaległy podatek, bowiem został on uznany jako zwyczajny pracownik, a nie osoba prowadząca działalność gospodarczą. Z 19 procentowego podatku liniowego mogą korzystać wyłącznie przedsiębiorcy uzyskujący dochody z pozarolniczej działalności gospodarczej. I właśnie za takich przedsiębiorców uważąją się sportowcy. Kwestionują to urzędy skarbowe, które w ostatnim czasie kontrolują deklaracje podatkowe. Przedsiębiorca płaci 19 procent podatku, natomiast pracowni 32 procent po przekroczeniu drugiego progu podatkowego. W praktyce przekracza go wielu żużlowców w polskiej lidze.

Środowisko żużlowe nie zgadza się z przedstawionym orzeczeniem NSA, iż fundamentalne znaczenie dla sposobu wykorzystania działalności ma jej osobisty charakter, co świadczy, że żużlowiec nie może być traktowany jako przedsiębiorca. Ich zdaniem zawodnik funkcjonuje tak jak mała firma. Kupuje potrzebny sprzęt, ponosi koszty jego przygotowania do sezonu, zatrudnia kilka osób w tym mechaników, nierzadko przemieszcza się po całej Europie, gdyż startuje w kilku ligach.

Wspomniane orzeczenie jest pierwszym tego typu podjętym przez NSA i uderzy we wszystkich sportowców, w tym polskich żużlowców, którzy istotnie prowadząc działalność gospodarczą narażają swoje zdrowie a często i życie, zostają objęci 5 lat wstecz drugim progiem podatkowym. Kluby żużlowe, które podpisywały umowę z żużlowcami jak z przedsiębiorcami, także staną przed problemem zwrotu podatku VAT. Od jednego z nich urząd skarbowy zażądał już 2,5 mln złotych.

W kwietniu br. przedstawiciele żużlowego środowiska spotkali się w Sejmie z parlamentarzystami i przedstawicielami Ministerstwa Finansów. Ich zdaniem obecna sytuacja może skończyć się falą bankructw klubów, a nawet upadkiem całych dyscyplin sportowych w Polsce, w tym najsilniejszej na świecie ligi żużlowej.

W związku z powyższym mam do Pana Ministra następujące pytania:

1. Jakie jest stanowisko Ministerstwa Finansów wobec przedstawionego powyżej problemu?

2. W jaki sposób planuje się ujednolicenie interpretacji przepisów przez różne urzędy skarbowe w zakresie zwrotu podatku VAT?

3. Czy zasadne jest traktowanie wszystkich sportowców w sposób jednakowy, bez uwzględniania specyfiki danej dyscypliny sportowej?

4. Jakie są szacunkowe wpływy do budżetu państwa w związku z orzeczeniem NSA w sprawie zwrotu podatku VAT od sportowców i klubów sportowych?

5. Za jaki maksymalny okres wstecz urzędy skarbowe mogą naliczyć zwrot podatku VAT w przypadku opisanym w niniejszej interpelacji?

Z wyrazami szacunku
Marek Krząkała
Robert Wardzała
Łukasz Borowiak

POLECAMY: Kup bilet na finał TAURON Speedway Euro Championship w Chorzowie

Jak zakończy się sprawa zwrotu podatku VAT przez żużlowców?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

na Facebooku.

Komentarze (11):

Wszystkie komentarze (11)

Komentarze (11)

×
    Wszystkie komentarze (11)
    PRZEJDŹ NA WP.PL