Najnowsze Wyniki/Kalendarz

Kobieta sędzią rundy kwalifikacyjnej do IMŚ w Berwick

Łukasz Witczyk
Łukasz Witczyk
W sobotę na torze w Berwick rozegrana zostanie Runda Kwalifikacyjna do IMŚ. Na arenie międzynarodowej rzadko zdarza się, by arbitrem zawodów była kobieta. Tak właśnie będzie podczas sobotnich zawodów.

Zawód sędziego nie tylko w żużlu zdominowany jest przez mężczyzn. Wśród polskich sędziów żużlowych obecnie nie ma ani jednej kobiety. Warto dodać, że w latach sześćdziesiątych swoją karierę zaczęła Irena Nadolna, która arbitrem była do lat osiemdziesiątych. W Polsce kobiety współpracują z klubami i pełnią różne role podczas zawodów żużlowych. Są m.in. sędziami wirażowymi, a także pomocnikami kierownika startu.


Kibice sportu żużlowego mają w pamięci zachowanie kierowniczki startu podczas Grand Prix Finlandii w Tampere, która w jednym z biegów po trzech okrążeniach pokazała flagę w biało-czarną szachownicę. Wywołało to sporo kontrowersji.

Licencje sędziowskie posiada kilka kobiet w Europie. Większość z nich prowadzi mecze ligowe w Wielkiej Brytanii. W sobotę Rundę Kwalifikacyjną do IMŚ w Berwick sędziować będzie Susanne Hüttinger. Austriaczka od lat interesuje się żużlem. - Moje zainteresowanie sportami motorowymi rozpoczęło się od momentu, kiedy jako dziecko oglądałam zawody motocrossowe. Następnie byłam na turnieju żużlowym. Nie startowały w nim wielkie gwiazdy, ale byłam po nim bardzo zadowolona. Mój tata brał kiedyś udział w zawodach w Wiedniu i zabrał mnie i brata na stadion - powiedziała Hüttinger w rozmowie z naszym portalem.

Austriaczka przygodę z czarnym sportem rozpoczęła od kibicowania, a następnie pełniła wiele funkcji w klubie z Wiener Neustadt. - Droga do bycia sędzią nie była łatwa. Nie stało się to z dnia na dzień. Na początku byłam zwykłym widzem na trybunach, następnie zdobyłam licencję stewarda. Później pracowałam w klubie w Wiener Neustadt, zdobyłam międzynarodową licencję CoC, a następnym krokiem było już sędziowanie. Zajęło to trochę czasu, ale dzięki temu zdobyłam dużo doświadczenia - przyznała arbiter z Austrii.

Często żużlowcami targają emocje i w ich przypływie potrafią odbyć ostrą rozmowę z sędzią. Gdy za pulpitem siedzi kobieta wówczas nie na wszystko można sobie pozwolić. - Nie mam żadnego problemu z zawodnikami, czy kibicami. Lubię to co robię. Jestem twarda i wszystkich traktuję w taki sam sposób - zakończyła Susanne Hüttinger.

Jesteśmy na Facebooku. Dołącz do nas!

KUP BILET NA 2020 PZM WARSAW FIM SPEEDWAY GRAND PRIX OF POLAND (PGE NARODOWY, 16.05.2020)

na Facebooku.

Komentarze (13):

Wszystkie komentarze (13)

Komentarze (13)

    Wszystkie komentarze (13)
    PRZEJDŹ NA WP.PL