Najnowsze Wyniki/Kalendarz

W Świętochłowicach walczą o reaktywację żużla

Łukasz Witczyk
Łukasz Witczyk
W 2002 roku Śląsk Świętochłowice po raz ostatni rywalizował w rozgrywkach ligowych. Od wielu lat kibice w tym mieście angażują się w walkę o reaktywację czarnego sportu.

Żużel w Świętochłowicach zagościł już w latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku. Drużyna ze Śląska w lidze polskiej zadebiutowała w 1953 roku. Przez prawie 50 lat rywalizacji w rozgrywkach ligowych zespół ze Skałki trzykrotnie zdobywał tytuł Drużynowego Wicemistrza Polski. Ostatnie sezony działalności Śląska Świętochłowice to walka o utrzymanie klubu. Działacze zmagali się z coraz większymi trudnościami ekonomicznymi i przed sezonem 2003 wycofali drużynę z rozgrywek II ligi.


Mieszkańcy Świętochłowic z tęsknotą wspominają czasy, kiedy na Skałce rozgrywano zawody żużlowe. Przez wiele lat czarny sport był wizytówką 50-tysięcznego miasta. Mimo, że w Świętochłowicach nie słychać już warkotu żużlowych motocykli, to w mieście nadal jest wielu fanów speedway’a, którzy by oglądać ligowe mecze jeżdżą do innych miast. - Wystarczyło parę meczów na Skałce, aby ten sport pokochać. Aż serce się kroi, gdy widzi się jak ten ośrodek żużlowy został doprowadzony do ruiny. Świętochłowiczanie tak upodobali sobie żużel, że jeżdżą na mecze do Rybnika czy do Częstochowy. Przyjemnie jest słyszeć w innych ośrodkach żużlowych pytania o to co będzie z tym sportem u nas w mieście - powiedział w rozmowie z naszym portalem jeden z przedstawicieli Speedway Fan Clubu Śląska Świętochłowice.
Stadion w Świętochłowicach jest w złym stanie (fot. Adam Radwański)Stadion w Świętochłowicach jest w złym stanie (fot. Adam Radwański)
To właśnie ta grupa w ostatnim czasie podjęła działania, by sport żużlowy powrócił do Świętochłowic. Członkowie fan clubu mają za sobą pierwsze spotkanie, na którym przedstawiono wiele pomysłów mających doprowadzić do realizacji celu, jakim jest powrót czarnego sportu na Skałkę. - Jak na razie planujemy jak największy rozgłos. Chcemy, aby było o nas słychać. Nikt tego nie robi dla kariery czy pieniędzy. Ktoś może się teraz zastanawiać dlaczego podejmujemy taką inicjatywę. Odpowiedź jest prosta: kochamy ten klub, ten sport. Wiemy, że nadzieja umiera ostatnia, a razem na prawdę możemy wiele. Chciałbym, aby każde dziecko z naszego miasta wiedziało co to jest za sport, czym jest motor żużlowy.

Jednym z problemów jest brak stadionu. Obiekt na Skałce od wielu lat niszczeje, a na dodatek jest zamknięty przez Inspektora Nadzoru Budowlanego. - Jak na razie największym problemem jest brak obiektu, na którym można byłoby rozgrywać zawody i przeprowadzać treningi. Część stadionu tak naprawdę wisi w powietrzu - strach na niego wchodzić większą ilością osób, ponieważ grozi to katastrofą. Tylko mała część obiektu została upoważniona do wpuszczania ludzi. Niektórzy pewnie pomyślą o remoncie stadionu, ale już nie ma czego remontować. Miasto potrzebuje nowego obiektu, dużo mniejszego, najlepiej podobnego do stadionu ŻKS ROW Rybnik. Można by było również pomyśleć nad budową toru do miniżużla - ocenił jeden z przedstawiciel Speedway Fan Clubu Śląska Świętochłowice.

fot. Adam Radwańskifot. Adam Radwański
Jeszcze kilka lat temu wydawało się, że Świętochłowice wrócą na żużlową mapę Polski. Wszystko za sprawą prezydenta Dawida Kostempskiego. Przed czterema laty jednym z punktów jego programu wyborczego była reaktywacja czarnego sportu. Obietnice póki co nie przełożyły się w czyny. - Niestety jak na razie nie ma wsparcia ze strony władz miasta. Jak wiadomo, obiecywać każdy potrafi, szkoda tylko, że nie spełnionych obietnic jest więcej. Każda osoba, kandydująca na stanowisko prezydenta obiecywała powrót tego sportu i pewnie dalej będą obiecywać - powiedział ze smutkiem w głosie przedstawiciel Speedway Fanclubu.

W najbliższym czasie przedstawiciele SFC chcą skupić się na promocji tematu reaktywacji żużla w innych ośrodkach. Przykłady Poznania, czy Warszawy mogą być dla świętochłowiczan krzepiące i pozwalają wierzyć, że marzenia się spełniają. - Z czego nasze miasto jest znane? Właśnie z czarnego sportu. Liczymy na to, że sport żużlowy zostanie reaktywowany do 100-lecia istnienia klubu. Jak na razie zaczynamy aktywnie działać oraz promować się na innych stadionach. Moim marzeniem odnośnie promocji tego sportu w naszym mieście jest wspólny wyjazd na Turniej Legend Rybnickiego Żużla. Idealną promocją by było zajęcie całego sektora przez kibiców Śląska Świętochłowice.

fot. Adam Radwańskifot. Adam Radwański
"Śląsk Świętochłowice - nie ma klubu są kibice" - koszulki z takim hasłem są sprzedawane przez kibiców zaangażowanych w powrót żużla do Świętochłowic. Można je zamawiać za pośrednictwem oficjalnego profilu grupy na Facebooku. Jak zapewniają przedstawiciele Speedway Fan Clubu w najbliższym czasie planowane jest powołanie stowarzyszenia, którego celem byłaby reaktywacja czarnego sportu w tym śląskim mieście. 

Jesteśmy na Facebooku. Dołącz do nas!

na Facebooku.

Komentarze (47):

 • Partia Zgłoś
  W Opolu dopiero od niedawna kilkuset szczęśliwców może usiąść na krzesełku. A tak to trawka i kocyk lub gazeta. Jak się nie ma co się lubi to się lubi co się ma.Przecież można
  Czytaj całość
  małymi krokami doprowadzić ten obiekt do stanu świetności, bo wiadomo że na kompleksowy remont nigdy kasy nie będzie. Powyrywać betony, zasiać ładna trawkę na trybunach, banda, tor, maszyna startowa i jazda. A potem gnębić miasto żeby co roku coś zrobiło to jedyna droga moim zadaniem.A na ta chwile znalazłbym projektanta, który zrobi minimalistyczny plan odbudowy - maksymalnie oszczędnościowy tak żeby GKSŻ dopuścił klub do rozgrywek.
  • Rob14 Zgłoś
   "Śląsk Świętochłowice - nie ma klubu są kibice" Dokładnie ! dziś musimy jeździć do Częstochowy a serce dalej bije Tu na Górnym śląsku gdzie potencjał kibicowski mamy ogromny ale
   Czytaj całość
   musimy to przełożyć na zaangażowanie w przywrócenie naszego żużlowego rodzynka do czasów nie tak odległych jakie wszyscy tak dobrze wspominamy
   • smok Zgłoś
    Miło słyszeć. Wolałbym, aby żużel w Świętochłowicach był na Skałce, ale jeśli się nie da, trudno. Ważne, żeby żużel był w ogóle! POWODZENIA!
    Wszystkie komentarze (47)

    Komentarze (47)

    ×
     Wszystkie komentarze (47)
     PRZEJDŹ NA WP.PL