Najnowsze Wyniki/Kalendarz

Wyniki SPAR-u Falubazu mogą zostać zweryfikowane. Betard Sparta pewna utrzymania?

Dawid Cysarz
Dawid Cysarz
Wszystko wskazuje na to, że [tag=5813]Patryk Dudek[/tag] straci punkty zdobyte w dwóch meczach Enea Ekstraligi. Z tego powodu pewni utrzymania mogą być zawodnicy Betardu Sparty Wrocław.

TAURON dziękuje za kibicowanie podczas cyklu Speedway Euro Championship
Główna Komisja Sportu Żużlowego wciąż nie wydała postanowienia w sprawie dopingu wykrytego u Patryka Dudka. Przypomnijmy, że wyniki badań próbki "B" potwierdziły, że junior zielonogórskiego klubu zażył niedozwolony środek dopingujący. W jego organizmie wykryto metyloheksanaminę. Grozi mu także do dwóch lat zawieszenia oraz odjęcie punktów zdobytych w zawodach po wykonaniu badania (22 czerwca).

- Kodeks Antydopingowy FIM, regulujący skutki wykrycia u zawodników substancji zabronionych wiąże z takim zdarzeniem surowe konsekwencje również w zakresie zdobytych nagród, tytułów, medali i punktów. Przewiduje on przede wszystkim unieważnienie wyników sportowych (oraz utratę wszelkich medali, punktów i nagród) uzyskanych przez zawodnika u którego wykryto używanie niedozwolonych środków. Z regulacji kodeksowych wynika, iż w rozpatrywanej obecnie sprawie dyscyplinarnej Patryka Dudka z chwilą uznania go za winnego musi dojść do automatycznego unieważnienia punktów biegowych zdobytych podczas zawodów, na których pobrano próbkę do badań i stwierdzono naruszenie przepisów antydopingowych.

- Ponadto art 10.8 Kodeksu antydopingowego stanowi, iż oprócz automatycznego unieważnienia wyników osiągniętych w zawodach, po których wynik badania dopingowego próbki dał wynik pozytywny zgodnie z Artykułem 9 (Automatyczne unieważnienie wyników indywidualnych), wszystkie inne wyniki uzyskane na zawodach od dnia, w którym pobrana została próbka pozytywna (bez względu na to, czy pobrano ją w trakcie zawodów czy poza zawodami) lub nastąpiło inne wykroczenie dopingowe, do rozpoczęcia jakiegokolwiek zawieszenia tymczasowego lub kary zakazu startów (w tym wypadku zawodnik został decyzją GKSŻ tymczasowo zawieszony w dniu 8 sierpnia 2014 roku) zostaną, jeśli zasady uczciwości nie będą nakazywały inaczej, unieważnione z wszystkimi tego konsekwencjami, w tym przepadkiem wszelkich medali, punktów i nagród. Oznacza to, że punkty zdobyte przez zawodnika podczas meczu 9 rundy DMP rundy w dniu 22 czerwca 2014 roku pomiędzy drużynami Stal Gorzów Wielkopolski i Falubaz Zielona Góra powinny zostać anulowane. Z dużą dozą prawdopodobieństwa anulowane zostaną także punkty zdobyte przez zawodnika podczas meczu 10 rundy DMP pomiędzy Spartą Betard Wrocław a Falubazem Zielona Góra. Drużyny rywalizujące w rozgrywkach o DMP powinny zatem liczyć się ze zmianami w tabeli przed rundą finałową i barażami - powiedział Łukasz Szmit, prawnik GKSŻ dla polskizuzel.pl.


Decyzje w sprawie kar nałożonych na żużlowca Główna Komisja Sportu Żużlowego ma podjąć w przyszłym tygodniu, a więc po zakończeniu zmagań w rundzie zasadniczej rozgrywek o Drużynowe Mistrzostwo Polski.

W takim przypadku SPAR Falubaz straci punkt bonusowy zdobyty w rywalizacji z wrocławianami. W dwumeczu ze Stalą Gorzów padł wynik remisowy i w przypadku weryfikacji rezultatu tego spotkania, bonus trafi na konto gorzowian. Ta sytuacja nie raczej zmieni układu tabeli w górnej czwórce rozgrywek. Teoretycznie zielonogórzan może wyprzedzić jeszcze Fogo Unia Leszno, ale leszczynianie musieliby w niedzielę odnieść wysokie zwycięstwo w Częstochowie, a zawodnicy z Winnego Grodu zostać rozgromieni w Tarnowie (w tym momencie obie drużyny dzielą 102 punkty biegowe).

Natomiast dzięki zyskaniu punktu pewna utrzymania będzie Betard Sparta Wrocław. Wrocławianie aktualnie o dwa oczka wyprzedzają KantorOnline Viperprint Włókniarza Częstochowa i w przypadku przegranej w Gorzowie, i wygranej Lwów za trzy punkty z leszczyńskimi Bykami, to oni znaleźliby się w barażach o utrzymanie w Enea Ekstralidze. Licząc na weryfikację wyników meczów zielonogórskiego klubu, podopieczni Piotra Barona mogą ze spokojem oczekiwać starcia ze Stalą.

Po pozytywnym badaniu antydopingowym Patryk Dudek wystąpił także w finałach Indywidualnych Mistrzostw Europy w Guestrow i Togliatti, spotkaniu czeskiej ekstraligi oraz meczach szwedzkiej Elitserien. Wyniki osiągnięte w tych zawodach także powinny zostać anulowane.

Czy decyzja o odjęciu punktów Patryka Dudka będzie słuszna?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

na Facebooku.

Komentarze (129):

Wszystkie komentarze (129)

Komentarze (129)

×
    Wszystkie komentarze (129)
    PRZEJDŹ NA WP.PL