Najnowsze Wyniki/Kalendarz

Włókniarz odwoła się w sprawie licencji. Świącik: Liczę na mądrość żużlowej centrali

Mateusz Makuch
Mateusz Makuch
Stowarzyszenie CKM Włókniarz otrzymało odmowę w sprawie licencji na start w II lidze w roku 2015. Włodarze SCKM nie są zaskoczeni tą decyzją. Zapowiadają odwołanie.

- Oczywiście odwołamy się od tej decyzji. Przedstawimy swoje uzasadnienia, dlaczego chcemy uzyskać licencję. My rozumiemy, że Komisja Licencyjna musi kierować się regulaminem, jaki obowiązuje. Regulamin jest tak skonstruowany, że w przypadku nas i Gdańska mogliśmy się spodziewać, że otrzymamy odmowę. Dopiero Prezydium PZM-otu będzie mogło ewentualnie tę decyzję zmienić. My na ręce Zarządu Głównego Polskiego Związku Motorowego będziemy składać dokumentację - powiedział w rozmowie z naszym portalem prezes SCKM Włókniarza, Michał Świącik.


Częstochowski ośrodek nie otrzymał wiadomości, na temat przyczyny odrzucenia wniosku o przyznanie licencji (ma się to stać po weekendzie). Na razie można jedynie domyślać się, iż chodzi o pewien zapis z regulaminu, który mówi m.in. o tym, że:

1) Klub nie może otrzymać Licencji w wypadku, gdy spełniony jest jeden z poniższych warunków:
a) Klub zgłasza we wniosku o nadanie Licencji jako pozostający w jego dyspozycji stadion żużlowy, pozostający w poprzednim sezonie w dyspozycji innego Klubu (dalej: "Inny Klub"), który nie wystąpił o nadanie Licencji na kolejny sezon, utracił ją albo uzyskał decyzję odmowną, a posiada zadłużenie wobec:
- zawodników krajowych i zagranicznych,
- innych klubów żużlowych,
- FIM i FIM Europe oraz kontraktowych promotorów FIM i FIM Europe,
- PZM,
- spółki EŻ,
- osób urzędowych,

Dla przypomnienia - w roku 2014 i kilku wcześniejszych na SGP Arenie Częstochowa swoje mecze rozgrywała spółka Włókniarza, której wstrzymano licencję nadzorowaną za nie wypełnianie programu naprawczego i pogłębianiu zadłużenia. - Oficjalnie nie otrzymaliśmy jeszcze powodu, przez który odmówiono nam licencji, ale taki mamy otrzymać w poniedziałek. Wówczas do tych uzasadnień będziemy się ustosunkowywać. Wtedy dowiemy się, jakie są do nas zastrzeżenia. Na pewno mogę powiedzieć, że liczymy na pozytywne rozpatrzenie naszego odwołania. Wiadomo, że w żużlu źle się zaczyna dziać, odchodzą wielcy sponsorzy, jak chociażby pan Roman Karkosik, czy pani Marta Półtorak. To może martwić. Jeżeli w Częstochowie liga miałaby być zawieszona na rok to tak naprawdę może nastąpić zmęczenie materiału. Ludzie, którzy walczą o to, by przetrwać, mogą się w jakiś sposób zniechęcić. Obawiam się żeby nie skończyło się to tym, że nie będzie miał kto odbudowywać w tych ośrodkach żużla - przekazał Michał Świąck.

Poza Włókniarzem, w przypadku drugiej ligi licencji odmówiono jeszcze pięciu innym klubom. Zdaniem prezesa SCKM, każdy z tych ośrodków skorzysta z trybu odwoławczego. - To może budzić zaskoczenie. W Ekstralidze chyba wszyscy dostali licencje. W drugiej natomiast występują kluby, które borykają się z różnymi problemami, ale walczą o to, by ten żużel przetrwał. Kwoty, którymi te kluby obracają są kilkudziesięciu niższe aniżeli w Ekstralidze i uważam, że centrala żużla w Polsce powinna szczególnie przychylnie spojrzeć na te kluby. Działają w nich ludzie, którzy dają z siebie wszystko z całego serca, chodzą i proszą o każdą złotówkę. Szacunek dla tych ludzi, że w takich ośrodkach jak Opole, Rawicz i innych walczą o przetrwanie żużla - skomentował Świącik.

Czy w roku 2015 Włókniarzowi dane będzie wystartować na SGP Arenie Częstochowa w II lidze?Czy w roku 2015 Włókniarzowi dane będzie wystartować na SGP Arenie Częstochowa w II lidze?
Być może częstochowskiemu Włókniarzowi pomoże fakt, iż w roku 2015 chciano zbudować drużynę opartą w głównej mierze o własnych juniorów. Niektórzy z nich dopiero niedawno uzyskali licencję żużlową, a w kolejce po ten dokument czeka jeszcze kilku adeptów. Starty na froncie drugoligowym na pewno pomogłyby im w rozwoju żużlowego rzemiosła, co może w przyszłości zaprocentować na korzyść całego polskiego speedway'a. - Jesteśmy chyba jedynym klubem na froncie drugoligowym, który posiada w tym momencie tylu wychowanków, że jest w stanie zbudować z nich zespół i jeszcze część tych juniorów wypożyczyć do innych klubów. Mam nadzieję, że centrala żużlowa też zwróci na to uwagę. Jeżeli jednak będziemy ukarani totalnym zawieszeniem, to nie wyobrażam sobie, aby częstochowska szkoła żużla funkcjonowała tylko po to, by zaopatrywać inne kluby w młodzieżowców - oznajmił Michał Świącik.

Na koniec prezes Włókniarza powiedział, iż mocno wierzy w przychylność Polskiego Związku Motorowego nie tylko dla prowadzonego przez niego klubu. - Liczę na mądrość władz polskiego żużla. Liczę na to, że odwołania zostaną w większości przypadków rozpatrzone pozytywnie. Wierzę, że ci ludzie u góry są po to, by ten żużel rozwijać i ratować, a uwagi należy traktować jako wskazówki w jakim kierunku mamy wszyscy podążać.

na Facebooku.

Komentarze (52):

 • lima Zgłoś
  Po 40 latach przyjdzie oglądać żużel na ekranie telewizora, a nie na żywo. A stadion Włókniarza niech zarasta. Moje pierwsze kibicowanie było za czasów Malinowskiego, kiedy jeszcze nie
  Czytaj całość
  było nawet ławek na stadionie. Warunki były prymitywne. Skała wapienna na zboczu i kocyk. A na kocyku dzieci z ojcem.Przez te 40 lat zawsze kupowany bilet. A teraz okazuje się, że powinny być dwa stadiony, bo z tego jedynego, który jest, korzystał obecny dłużnik. Tyle, że nie dłużnik jest jego właścicielem a miasto- MOSiR. I wybudowano go ze środków miasta, czyli podatników wśród których są tacy kibice jak ja. Od zawsze tu płacę podatki. W ostatnich latach coś dorzucił do remontu sponsor- zgodnie ze swoją wolą. Ej, powoli leczę się z tego wszystkiego. Żużlowcy zarabiają już nie krocie, ale niewyobrażalne pieniądze, a kibiców ma się w ... Za to specjalistów od tej dyscypliny i decydentów najwięcej...
  • GKM FOREWER Zgłoś
   Hymm...A jakie zastrzeżenia może mieć GKSŻ do Częstochowy pomyślmy zadłużenie,nie wywiązanie się z licencji nadzorowanej,niedogadanie się z zawodnikami w sprawie spłaty
   Czytaj całość
   zadłużenia?
   • ali Zgłoś
    Ja to skomentuję bo wszyscy z Czewy się kręcą jak młodzi !Jestem szczęsliwy że sie wreszcie wyprowadziłem z tego miasta do okolicznej miejscowości z dala od tego zadupia i tych
    Czytaj całość
    zasrańców Medalików ! Każdy w tym mieście jest zadufany w sobie i myśli że jest kimś bo z miasta ! A gdyby nie klasztor to świat by nie słyszał o tym PRL-owskim mieście ! Żużla i tak w 2015r. nie będzie , nawet stowarzyszenie to banda postkomunistycznych cwaniaków ! A mam troszkę wiedzy na ten temat ! Trzeba w końcu oczy otworzyć i zrozumieć że nie tędy droga . Od 2008r. Żużel był dochodem ludzi którzy tym zarządzali a nie dla kibiców ! A nie ma się co dziwić jak w tym mieście nawet najwyższe organy są skorumpowane !
    Wszystkie komentarze (52)

    Komentarze (52)

    ×
     Wszystkie komentarze (52)
     PRZEJDŹ NA WP.PL