Najnowsze Wyniki/Kalendarz

Przed LOTTO Warsaw FIM Speedway Grand Prix of Poland: Tomasz Gollob

Łukasz Witczyk
Łukasz Witczyk
18 kwietnia na Stadionie Narodowym w Warszawie rozegrane zostanie Grand Prix Polski. Z dziką kartą w tych zawodach wystartuje Tomasz Gollob, dla którego ma być to pożegnanie z elitarnym cyklem.

Tomasz Gollob to najlepszy polski żużlowiec w historii. Urodził się on 11 kwietnia 1971 roku w Bydgoszczy i właśnie w barwach miejscowej Polonii rozpoczął swoją bogatą w sukcesy karierę, nad którą przez wiele lat czuwał jego ojciec - Władysław Gollob. Starty w lidze "Chudy" rozpoczął w 1988 roku, a w kolejnym sezonie zaliczył roczny epizod w Wybrzeżu Gdańsk, po czym powrócił do Bydgoszczy. Barwy Polonii reprezentował aż do 2003 roku i w tym czasie zdobył pięć tytułów Drużynowego Mistrza Polski.


W 2004 roku Gollob przeniósł się do Tarnowa i w dwóch kolejnych sezonach z Unią ponownie zdobywał złote medale krajowego czempionatu. W czasie swojej kariery reprezentował również barwy Stali Gorzów i Unibaksu Toruń, a w tym roku będzie walczył o punkty dla GKM Grudziądz. "Chudy" nigdy nie ukrywał, że starty w Gorzowie pomogły mu osiągnąć największy sukces w karierze.
W sezonie 2010 Tomasz Gollob jako drugi Polak w historii stanął na najwyższym stopniu podium Indywidualnych Mistrzostw Świata. Był to dla niego doskonały rok, w którym był poza zasięgiem rywali. Wygrał wówczas aż cztery rundy elitarnego cyklu i w klasyfikacji generalnej zdobył 166 punktów. Do tego ze średnią 2,671 punktu na bieg był najskuteczniejszym żużlowcem Ekstraligi. 

Lista sukcesów odniesionych przez Golloba jest bardzo długa. Oprócz złotego medalu IMŚ ma on na swoim koncie dwa srebrne oraz cztery brązowe krążki. W ciągu 18 lat startów w cyklu Grand Prix "Chudy" zwyciężył w 22 turniejach, a w 53 stał na podium. Gollob z reprezentacją Polski zdobył sześć tytułów najlepszej drużyny świata i dołożył do tego cztery srebrne krążki.

Z kolei na krajowej arenie bydgoszczanin przez wiele lat był hegemonem. Ośmiokrotnie zwyciężał w Indywidualnych Mistrzostwach Polski. Jest jedynym żużlowcem, który po tytuł ten sięgał cztery razy z rzędu (1992-1995). Do tego trzykrotnie z rzędu był najlepszy w krajowym czempionacie juniorów (1990-1992). Aż jedenaście razy zdobywał złoty medal Mistrzostw Polski Par Klubowych, a siedem razy triumfował w Złotym Kasku.

Tomasz Gollob w GP Polski w Warszawie...

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

na Facebooku.

Komentarze (47):

Wszystkie komentarze (47)

Komentarze (47)

×
    Wszystkie komentarze (47)
    PRZEJDŹ NA WP.PL