Najnowsze Wyniki/Kalendarz

Regulaminowe zawiłości na Motoarenie. Czy Pieszczek mógł pojechać za Walaska?

Jarosław Galewski
Jarosław Galewski
Po zakończeniu meczu pomiędzy KS Toruń a SPAR Falubazem otrzymaliśmy wiele zapytań, czy Grzegorz Walasek mógł zostać zgłoszony do 14 wyścigu, a następnie zastąpiony przez Krystiana Pieszczka.

Spotkanie na Motoarenie okazało się bardzo pechowe dla Grzegorza Walaska, który po upadku w pierwszym wyścigu nie był w stanie kontynuować rywalizacji. Mimo to jego koledzy stanęli na wysokości zadania i przegrali zaledwie trzema punktami, co dało im punkt bonusowy.


O losach meczu rozstrzygnęły wyścigi nominowane i jeden z nich wzbudził kontrowersje wśród czytelników naszego portalu. Po zakończeniu spotkania otrzymaliśmy wiele zapytań, czy niezdolny do dalszej rywalizacji Grzegorz Walasek mógł zostać zgłoszony do biegu 14 i później zastąpiony przez Krystiana Pieszczka. Wątpliwości w tej sprawie zresztą nie dziwią, bo regulamin nie precyzuje wprost postępowania w takiej sytuacji. W tym miejscu warto przeczytać artykuł 720 Regulaminu DMP, który brzmi:

1. Po zakończeniu XIII biegu, zawodnicy z numerami 1 - 5 i 9 - 13 są klasyfikowaniw swoich drużynach według sum zdobytych punktów.
2. W klasyfikacji, o której mowa w ust. 1, nie bierze się pod uwagę zawodników:
1) wykluczonych do końca zawodów po którymkolwiek z biegów I -XIII,
2) niezdolnych decyzją lekarza do udziału w zawodach.

Wszystko wskazuje jednak na to, że sędzia Tomasz Proszowski, który prowadził mecz na toruńskiej Motoarenie, nie popełnił błędu i właściwie zinterpretował wydarzenia. - Mam świadomość, że ta kwestia może budzić wątpliwości wśród kibiców. Ja ich jednak nie miałem nawet przez moment i wiedziałem, że wszystko jest zgodne z przepisami, ponieważ znałem wykładnie regulaminu, która dotyczy właśnie tego przypadku. Inna sprawa, że to kolejny przykład, który pokazuje zawiłość przepisów w sporcie żużlowym - powiedział w rozmowie z portalem SportoweFakty.pl menedżer gospodarzy Jacek Gajewski.

Skrót meczu KS Toruń - SPAR Falubaz Zielona Góra

Na koniec warto dodać, że podobne sytuacje już dawno rodziły wiele pytań w środowisku żużlowym i zostały uregulowane oddzielnym dokumentem. Poniżej prezentujemy treść pisma z 1 czerwca 2012 roku, które precyzuje zasady zgłaszania zawodników do biegów nominowanych.

Wyjaśnienia dotyczące zasad zgłaszania zawodników do XIV i XV biegu w meczach DM I i II ligi

Zgłoszenia do XV biegu

Zgodnie z art. 773 ust. 3: "Do biegu XV mogą być zgłoszeni wyłącznie zawodnicy, którzy według klasyfikacji, o której mowa w art. 772 zdobyli dla swoich drużyn najwyzższe sumy punktów (...)".W przypadku, gdy niezdolnych decyzją lekarza do udziału w zawodach jest 4 zawodników w drużynie, według zasad z art. 772 sklasyfikowany jest tylko jeden zawodnik i wyłącznie ten zawodnik może być zgłoszony do XV biegu. Jeżeli niezdolnych jest 5 zawodników, nie ma sklasyfikowanych zawodników, tym samych do XV biegu nie można zgłosić żadnego zawodnika.

Zgłoszenia do XIV biegu

Art. 773 ust. 2 określa zawodników, którzy mogą być zgłoszeni do XIV biegu, wyłączając z możliwość zgłoszenia tylko zawodników zgłoszonych do XV biegu. Nie ma przywołania art. 772, ani zasad klasyfikacji z art. 772, nie ma także wyłączenia explicite zawodników niezdolnych decyzją lekarza do udziału w zawodach. Tym samym, nie ma żadnych regulaminowych przeszkód w zgłoszeniu zawodników niezdolnych. Biorąc pod uwagę pkt. 2, który określa możliwość użycia rezerwy oraz definicję rezerwy:

rezerwa - dopuszczalny w regulaminie zawodów start zawodnika w biegu w miejsce innego zawodnika lub numeru startowego, który w danym biegu powinien wystartowa; rodzaje i zasady stosowania rezerwy okrela regulamin zawodów,
zgłoszenie zawodników niezdolnych jest zasadne i logiczne, o ile jest wola ze strony kierownictwa drużyny skorzystania z rezerwy oraz jest regulaminowa możliwość skorzystania z rezerwy.

Z oczywistych powodów, w powyższych wyjaśnieniach nie są uwzględnieni  zawodnicy wykluczeni do końca zawodów, gdyż zgodnie z art. 44 ust. 4: "W zawodach drużynowych, za zawodnika wykluczonego do końca zawodów nie może wystartować zawodnik rezerwowy. Miejsce zawodnika wykluczonego pozostaje puste."

na Facebooku.

Komentarze (81):

Wszystkie komentarze (81)

Komentarze (81)

×
    Wszystkie komentarze (81)
    PRZEJDŹ NA WP.PL