Najnowsze Wyniki/Kalendarz

Wygrana odjechała z defektem - Polonia Bydgoszcz vs Lokomotiv Daugavpils (relacja)

Andrzej Matkowski
Andrzej Matkowski
Defekt motocykla Patricka Hougaarda w ostatnim wyścigu zdecydował o przegranej bydgoskiej Polonii z Lokomotivem Daugavpils 43:47. Punkt bonusowy zgarnęli również waleczni Łotysze.

Drużyna Lokomotivu Daugavpils nie wygrała jeszcze nigdy pojedynku ligowego w Bydgoszczy. Przed obecnym sezonem Łotysze jednak znacznie wzmocnili swój skład, pozyskując Antoniego Lindbaecka i Fredrika Lindgrena. To zwiększyło siłę uderzeniową Lokomotivu przede wszystkim w meczach wyjazdowych.


Od początku spotkania Nice Polskiej Ligi Żużlowej w Bydgoszczy Lokomotiv pokazał, że nie zamierza tylko bronić punktu bonusowego. Co prawda inauguracyjna gonitwa, po ładnej walce Patricka Hougaarda z Maksimem Bogdanowem na pierwszym okrążeniu, zakończyła się podwójną wygraną Polonistów, ale Lokomotiv kolejne dwa biegi wygrał 4:2, doprowadzając do remisu.

Następne dwie gonitwy w takim samym stosunku zwyciężali Poloniści, choć trochę pomógł im pech Antonio Lindbaecka w biegu czwartym, gdyż motocykl Szweda odmówił posłuszeństwa w momencie, kiedy jechał on na trzeciej pozycji. W kolejnym wyścigu odważnie w pierwszym wirażu zaatakował Robert Kościecha, dzięki czemu odniósł biegowe zwycięstwo.

Biegi od szóstego do ósmego kończyły się remisami, choć walki i jazdy w kontakcie w nich nie brakowało. Kiedy w dziewiątej gonitwie Patrick Hougaard i Robert Miśkowiak wygrali podwójnie z dotychczas niepokonanym Joonasem Kylmaekorpim, wydawało się, że Poloniści pójdą za ciosem i zapewnią sobie zdecydowaną wygraną.

Nic bardziej mylnego! Kolejny wyścig to podwójna wygrana pary Lokomotivu, choć nie przyszło im to łatwo. Start wygrał Robert Kościecha, którego już na pierwszym okrążeniu wyprzedził Antonio Lindbaeck. Po słabszym starcie na pierwszym okrążeniu rozpędził się również Andriej Kudriaszow, który wyprzedził Andrzeja Lebiediewa, jednak na drugim wirażu popełnił błąd, uderzając w tylne koło motocykla Kościechy. Sytuację tę wykorzystał Lebiediew, który najpierw wyprzedził Kudriaszowa, a potem także Kościechę. W kolejnym biegu Łotysze wygrali 4:2, choć i tym razem gonitwa obfitowała w walkę. Po starcie prowadził Joonas Kylmaekorpi, do którego próbował dołączyć Maksim Bogdanow. Na prostej między parę rywali wcisnął się Szymon Woźniak, przedostając się na prowadzenie. Na drugim wirażu lepiej jednak pojechał Kylmaekorpi, odzyskując pierwszą pozycję.

W dwunastym wyścigu zanosiło się na podwójną wygraną Polonistów, gdyż do prowadzącego Roberta Kościechy dołączył świetnie spisujący się junior Dominik Kubera. Wtedy jednak w pogoń za parą gospodarzy rzucił się Fredrik Lindgren, dosiadający motocykla Joonasa Kylmaekorpiego. Jeszcze na pierwszym okrążeniu wyprzedził Kuberę, a potem próbował dogonić Kościechę, od którego był na linii mety minimalnie wolniejszy. Trener Jacek Woźniak postanowił wykorzystać dobrą dyspozycję występującego gościnnie juniora i w trzynastym biegu wystawił go za słabo jeżdżącego tym razem Andrieja Kudriaszowa. W tym samym biegu również trener Lokomotivu Nikołaj Kokin dokonał pierwszej zmiany, posyłając na tor znakomicie jeżdżącego Andrzeja Lebiediewa w miejsce Kjastasa Puodżuksa. Start wygrał Kubera, a po znakomitym manewrze na pierwszym okrążeniu dołączył do niego Patrick Hougaard. Duńczyk niepotrzebnie wyprzedził swojego młodszego kolegę na początku drugiego okrążenia, co natychmiast wykorzystali Lebiediew i Lindbaeck, ratując biegowy remis.

Wyścigi nominowane to dramat Polonistów. W czternastym start wygrał Robert Miśkowiak, który prowadził przez niemal dwa okrążenia. Pod koniec drugiego kółka wyprzedził go atakujący stopniowo z czwartej pozycji Lebiediew. Okrążenie później Miśkowiaka wyprzedził również Fredrik Lindgren i para Lokomotivu doprowadziła do remisu. O wszystkim decydował więc ostatni bieg. W nim najszybciej wystartował Patrick Hougaard, a na pierwszym okrążeniu Lindbaecka wyprzedził Szymon Woźniak. W momencie, kiedy zawodnicy pokonywali drugi wiraż, niemal cały stadion zamarł. Maszyna prowadzącego Hougaarda zdefektowała, a dodatkowo przeszkodziła w jeździe Szymonowi Woźniakowi, co natychmiast wykorzystali Joonas Kylmaekorpi i Antonio Lindbaeck. Co prawda Woźniak ambitnie gonił rywali, ale na mecie był tuż za Lindbaeckiem. Okazało się, że przyczyną defektu motocykla Patricka Hougaarda była odkręcająca się śrubka mocująca gaźnik.

Drużyna Lokomotivu Daugavpils zwyciężyła dzięki skutecznej jeździe czwórki zawodników - Joonasa Kylmaekorpiego, który tylko raz oglądał plecy rywali, Andrzeja Lebiediewa, Antonio Lindbaecka i Fredrika Lindgrena, a dodatkowo dzięki umiejętnemu wykorzystaniu dobrej formy Lebiediewa przez trenera Kokina, który desygnował na tor swojego "dżokera" w newralgicznych momentach meczu.

Trener Jacek Woźniak nie miał takiego komfortu, choć niedoświadczeni juniorzy Polonii i tak przywieźli w tym meczu kilka cennych punktów. Większych pretensji nie można mieć w zespole Polonii do Patricka Hougaarda (poza defektem), Szymona Woźniaka, a także Roberta Kościechy. W pierwszej części meczu cieszyła skuteczna w końcu jazda Roberta Miśkowiaka, który jednak zawalił końcówkę. Zawiódł tym razem Andriej Kudriaszow, który do tej pory spisywał się bardzo dobrze i jako jeden z dwójki (obok Roberta Kościechy) nie musiał dotąd pauzować w żadnym z meczów Polonii.

Lokomotiv dzięki tej wygranej praktycznie zapewnił sobie miejsce w tegorocznych play-offach. Żużlowcy Polonii nadal są blisko miejsca w czołowej czwórce, muszą jednak pokonać na własnym torze Speedway Wandę Instal Kraków i liczyć na to, że któryś z bezpośrednich konkurentów nie zanotuje jakiejś niespodziewanej wygranej.

Wybierz najlepszego zawodnika

Abramczyk Polonia Bydgoszcz
wybierz zawodnika
 • Robert Kościecha
 • Patrick Hougaard
 • Robert Miśkowiak
 • Szymon Woźniak
 • Andriej Kudriaszow
 • Patryk Rydlewski
 • Dominik Kubera
Lokomotiv Daugavpils
wybierz zawodnika
 • Antonio Lindbaeck
 • Joonas Kylmaekorpi
 • Kjastas Puodżuks
 • Maksim Bogdanow
 • Fredrik Lindgren
 • Andrzej Lebiediew
 • Jewgienij Kostygow
Wydarzenie:

Polonia Bydgoszcz - Lokomotiv Daugavpils

Sędzia:

Leszek DemskiPolonia Bydgoszcz - Lokomotiv Daugavpils 43:47

Lokomotiv Daugavpils - 47
1. Fredrik Lindgren - 8+2 (1,2,1*,2,2*)
2. Maksim Bogdanow - 3 (d,0,2,1,-)
3. Joonas Kylmaekorpi - 13 (3,3,1,3,3)
4. Kjastas Puodżuks - 1 (1,0,0,-)
5. Antonio Lindbaeck - 9+2 (d,3,3,1*,2*)
6. Jewgienij Kostygow - 1 (1,0,0)
7. Andrzej Lebiediew - 12+1 (3,2,2*,2,3)

Polonia Bydgoszcz - 43
9. Patrick Hougaard - 10+1 (2*,2,3,3,d)
10. Robert Miśkowiak - 7+2 (3,1*,2*,0,1)
11. Robert Kościecha - 9 (2,3,1,3,0)
12. Andriej Kudriaszow - 1 (0,1,d,-)
13. Szymon Woźniak - 10+1 (3,1*,3,2,1)
14. Dominik Kubera (gość) - 3 (0,2,1,0)
15. Patryk Rydlewski - 3 (2,1,0)

Wyścig po wyścigu:
1. (62,74) Miśkowiak, Hougaard, Lindgren, Bogdanow (d/4) - 5:1
2. (63,87) Lebiediew, Rydlewski, Kostygow, Kubera - 2:4 (7:5)
3. (63,04) Kylmaekorpi, Kościecha, Puodżuks, Kudriaszow - 2:4 (9:9)
4. (62,10) Woźniak, Lebiediew, Rydlewski, Lindbaeck (d/3) - 4:2 (13:11)
5. (62,93) Kościecha, Lindgren, Kudriaszow, Bogdanow - 4:2 (17:13)
6. (62,53) Kylmaekorpi, Kubera, Woźniak, Puodżuks - 3:3 (20:16)
7. (63,42) Lindbaeck, Hougaard, Miśkowiak, Kostygow - 3:3 (23:19)
8. (63,32) Woźniak, Bogdanow, Lindgren, Rydlewski - 3:3 (26:22)
9. (64,19) Hougaard, Miśkowiak, Kylmaekorpi, Puodżuks - 5:1 (31:23)
10. (63,57) Lindbaeck, Lebiediew, Kościecha, Kudriaszow (d/4) - 1:5 (32:28)
11. (64,71) Kylmaekorpi, Woźniak, Bogdanow, Miśkowiak - 2:4 (34:32)
12. (65,27) Kościecha, Lindgren, Kubera, Kostygow - 4:2 (38:34)
13. (64,35) Hougaard, Lebiediew, Lindbaeck, Kubera - 3:3 (41:37)
14. (65,47) Lebiediew, Lindgren, Miśkowiak, Kościecha - 1:5 (42:42)
15. (65,04) Kylmaekorpi, Lindbaeck, Woźniak, Hougaard (d/1) - 1:5 (43:47)

NCD: 62,10 - Szymon Woźniakw biegu 4.
Sędziował: Leszek Demski (Ostrów Wlkp.)
Widzów: około 3000

POLECAMY: Kup bilet na finał TAURON Speedway Euro Championship w Chorzowie

na Facebooku.

Komentarze (22):

Wszystkie komentarze (22)

Komentarze (22)

×
  Wszystkie komentarze (22)
  PRZEJDŹ NA WP.PL