WP SportoweFakty

Najnowsze Wyniki/Kalendarz

Wybrzeże Gdańsk walczy o powrót do Ekstraligi

Michał Gałęzewski
Michał Gałęzewski
Gdańskie Wybrzeże skompletowało już skład na 2008 rok. Największymi sukcesami nadmorskich działaczy jest utrzymanie trzonu drużyny, wymienienie drugiej linii na zawodników, którzy w ubiegłym sezonie zdobywali ponad 10 punktów w meczu, a także pozyskanie solidnego polskiego juniora. Celem drużyny jest awans, czyli powrót na swoje miejsce po degradacji w 2005 roku z Ekstraligi, gdy mimo utrzymania się w rywalizacji sportowej gdańscy kibice musieli oglądać żużel na poziomie drugoligowym.

Jak po transferach siłę swojej drużyny ocenia Skabowski? - Mamy 7-8 wyrównanych zawodników. Zestawienie kto będzie prowadzącym parę i kto pojedzie w meczu nastąpi po treningach. Według mnie menadżer Robert Sawina będzie miał twardy orzech do zgryzienia. Młodzi zawodnicy na pewno nie będą odpuszczali starszym, natomiast starsi będą chcieli utrzeć nosa tym młodym - powiedział dyrektor klubu, który wypowiedział się też na temat tego, że w gdańskim klubie brakuje zawodników startujących w ubiegłym sezonie w Ekstralidze. Nie można powiedzieć, że Bjarne Pedersen, czy Tomasz Chrzanowski to nie Ekstraligowcy. Są to Ekstraligowcy jeżdżący tymczasowo w I lidze. Jak już wspomniałem mamy w drużynie mieszankę doświadczenia i młodości. Postawiliśmy na dwie grupy zawodników. Zetterstroem, Pedersen, Jabłoński i Chrzanowski to zawodnicy bardzo objeżdżeni, natomiast nasi młodzi zawodnicy, jak Forsberg, Karpov, czy Kroner mają wiele do udowodnienia i są żądni zwycięstw, a także zdobywania doświadczenia. Z pewnością przeciwstawią się każdemu zawodnikowi, na każdym torze. Do tego dochodzi Renat Gafurov, który w mojej ocenie jest zawodnikiem, dla którego jest to znakomity moment do wystrzelenia - dodał Skabowski.

Jak będzie przedstawiała się hierarchia w zespole? - Naszym niekwestionowanym liderem ma być Bjarne Pedersen. Liczymy, że będzie jeździł tak, jak w drugiej części ubiegłego sezonu, gdzie szczególnie podczas zwycięstw wyjazdowych to on ciągnął wynik. Wespół z Billy Forsbergiem tworzyli znakomitą parę. Bjarne wygrywał biegi, a Forsberg starał się przyjeżdżać za jego plecami i biegi te kończyły się najczęściej zwycięstwami. Liczymy, że ta para będzie wygrywała dla nas mecze. Tego samego można też oczekiwać od Chrzanowskiego, Jabłońskiego, Zetterstroema i Gafurova. Są to profesjonaliści i liczymy na to, że będą stanowić o sile drużyny - poinformował dyrektor GKŻ Wybrzeże.

Dlaczego gdańscy działacze wybrali właśnie tych, a nie innych zawodników? -Jabłoński, Chrzanowski i Pedersen zaliczyli kilka drobnych wpadek, jednak sezon jest długi i nie można wymagać kompletów punktów w każdym spotkaniu, gdyż chętnych do zwycięstwa jest w każdym biegu jest czterech. W zeszłym sezonie zawiodła nas druga linia. Analizując postawę i zaangażowanie w drużynę z Gorzowa Magnusa Zetterstroema jesteśmy przekonani, że będzie on zdobywał więcej punktów niż ci, których pożegnaliśmy. Nie jest powiedziane, że to będzie zawodnik drugiej linii, podobnie jak Renat Gafurov. Postawa na torze to jedno, zaś postawa poza torem i nastawienie do sportu to drugie. Zarówno Zetterstroem, jak i Gafurov mają nienaganne podejście do swoich obowiązków i potrafią skonsolidować i stworzyć wraz z innymi zawodnikami monolit. Do tego dochodzi Tobias Kroner, który ma się w tym sezonie pokazać, my w niego wierzymy. Musi coś udowodnić, jest przygotowany do sezonu, ma znakomite podejście i zapał do pracy. - ocenił seniorów Lotosu Skabowski. Ważnym ogniwem zespołu mają być też juniorzy - Kamil Brzozowski ma być naszym podstawowym, krajowym juniorem, chociaż wciąż nie wyjaśniła się jego sytuacja. Potwierdził w ubiegłym sezonie, że potrafi walczyć i zdobywać punkty nie tylko na własnym torze. Nikt w klubie nie zapomina również o Damianie Sperzu. Miał bogaty pod względem kontuzji. Mam nadzieję, że tym razem obejdzie się bez żadnych urazów i będzie mógł się skupić na jeździe i punktowaniu. Liczymy na to, że będzie ważnym ogniwem szczególnie w biegach młodzieżowych. Nie można jednak zbyt wiele eksperymentować, widzimy jednak Damiana w składzie pod numerem ósmym. Ponadto mamy Karpova i Forsberga. Ubiegły sezon pokazał, że Forsberg może być traktowany także jako senior. Przewidujemy też dwa mecze z udziałem Josha Autyego i liczymy na to, że będą one udane. Jest to nasza inwestycja w przyszłość - poinformował Skabowski.

Aby klub mógł się wzmocnić trzeba było się pożegnać z niektórymi zawodnikami. - Widać po naszych działaniach, że chcemy wiązać się z zawodnikami na lata. Nie chcemy co roku zmieniać trzonu zespołu. W klubie zostali najsilniejsi zawodnicy ubiegłego sezonu. Inni jak Artur Pietrzyk, przeplatali słabe występy dobrymi. Nie można byłoby mu odmówić chęci i woli walki. Jednak zawodził w tych meczach, które przegrywaliśmy kilkoma punktami. W sumie zabrakło nam około 10 małych punktów i byśmy byli na pierwszym miejscu. Mówię tu o meczach w Rybniku, Gnieźnie czy Poznaniu - podsumował dla Sportowych Faktów odejścia z zespołu Dyrektor Skabowski.

Kto w opinii zarządu klubu będzie stanowił największe zagrożenie dla Wybrzeża, jeśli chodzi o awans do Ekstraligi? - Naszymi największymi rywalami będą Bydgoszcz i Ostrów. Mecze z nimi będą ozdobą dla kibiców żużla. Śmiało mogę stwierdzić, że walka w spotkaniach między Bydgoszczą Ostrowem i Gdańskiem będzie stała na poziomie ekstraligowym. Na pewno nie będziemy lekceważyć żadnych przeciwników. Wiemy, że łotewska drużyna na własnym torze będzie bardzo groźna i wielu faworytów straci tam punkty. Ciekawy zespoł ma Kolejarz Rawicz. Ciężko będzie zatem też w Rawiczu, ale i w Grudziądzu i na ciężkim torze w Poznaniu. Najsłabszy skład ma chyba Rybnik, chociaż to jest sport - podsumował rywali Marcin Skabowski.

Bjarne Pedersen (Dania)
Data ur.: 12.07.1978
Śr. biegowa: 2,419
Śr. meczowa: 13,00

Tomasz Chrzanowski
Data ur.: 04.02.1980
Śr. biegowa: 2,337
Śr. meczowa: 11,82

Magnus Zetterstroem (Szwecja)
Data ur.: 09.12.1971
Śr. biegowa: 2,225
Śr. meczowa: 11,76

Krzysztof Jabłoński
Data ur.: 30.09.1977
Śr. biegowa: 2,108
Śr. meczowa: 10,37

Renat Gafurov (Rosja)
Data ur.: 08.10.1982
Śr. biegowa: 2,029
Śr. meczowa: 10,7

Sebastian Trumiński
Data ur.: 18.04.1980
Śr. biegowa: 1,481
Śr. meczowa: 6,08

Mariusz Franków
Data ur.: 02.05.1978
Śr. biegowa: 0,579
Śr. meczowa: 2,20

Tobias Kroner (Niemcy)
Data ur.: 16.10.1985
Śr. biegowa: 2,375
Śr. meczowa: 11,40

Krzysztof Stojanowski
Data ur.: 05.01.1979
Śr. biegowa: 2,231
Śr. meczowa: 11,60

Lenar Nigmatzyanov (Rosja)
Data ur.: 04.12.1985
Śr. biegowa: nie startował
Śr. meczowa: nie startował

Marek Mróz
Data ur.: 13.02.1971
Śr. biegowa: nie startował
Śr. meczowa: nie startował

Juniorzy:

Kamil Brzozowski
Data ur.: 20.02.1987
Śr. biegowa: 1,653
Śr. meczowa: 7,81

b>Andriej Karpov
Data ur.: 16.01.1987
Śr. biegowa: 1,164
Śr. meczowa: 5,57

b>Billy Forsberg
Data ur.: 13.05.1988
Śr. biegowa: 1,533 (niesklasyfikowany)
Śr. meczowa: 7,67 (niesklasyfikowany)

b>Damian Sperz
Data ur.: 29.03.1990
Śr. biegowa: 0,500 (niesklasyfikowany)
Śr. meczowa: 2,00 (niesklasyfikowany)

Cyprian Szymko
Data ur.: 16.09.1990
Śr. biegowa: 0,429 (niesklasyfikowany)
Śr. meczowa: 1,71 (niesklasyfikowany)

Kamil Popławski
Data ur.: 13.03.1990
Śr. biegowa: 0,000 (niesklasyfikowany)
Śr. meczowa: 0,00 (niesklasyfikowany)

Josh Auty
Data ur.: 08.09.1990
Śr. biegowa: nie startował
Śr. meczowa: nie startował

Andriej Kobrin
Data ur.: 13.01.1991
Śr. biegowa: nie startował
Śr. meczowa: nie startował

Przyszli:
Magnus Zetterstroem (Gorzów), Renat Gafurov (Rybnik), Kamil Brzozowski (Grudziądz/Gorzów), Tobias Kroner (Łódź), Josh Auty (Anglia), Sebastian Trumiński (Lublin), Lenar Nigmatzyanov (Lublin), Mariusz Franków (Lublin), Krzysztof Stojanowski (Łódź)

Odeszli:
Grzegorz Knapp (Rawicz), Andy Smith (Wrocław), Krystian Barański (Grudziądz), Karol Baran (Miskolc), Artur Pietrzyk ? Chris Louis (brak klubu), Gary Havelock (brak klubu), Maciej Górski (koniec kariery), Paweł Kołodziejczyk (koniec kariery)


Kup bilet na wielki finał TAURON Speedway Euro Championship w Chorzowie! -->>

na Facebooku.

Komentarze (0):

    PRZEJDŹ NA WP.PL