Najnowsze Wyniki/Kalendarz
WP SportoweFakty / Jakub Janecki

Czesław Czernicki: Daugavpils należy powiedzieć "do widzenia"

Jarosław Galewski
Jarosław Galewski
Czesław Czernicki uważa, że dopuszczenie do startów w polskich ligach żużlowych Lokomotivu Daugavpils przyniosło polskiemu żużlowi więcej szkody niż pożytku. - Czas skończyć z sentymentami - przekonuje.

Lokomotiv Daugavpils w ostatnich latach startuje z powodzeniem w rozgrywkach I ligi. W minionym sezonie drużyna z Łotwy okazała się lepsza od polskich rywali i wywalczyła w sportowej rywalizacji awans do PGE Ekstraligi. W najwyższej klasie ze względów regulaminowych jednak nie pojedzie.

Wiele osób w środowisku żużlowym uważa, że Lokomotiv został potraktowany niesprawiedliwie. Podobnie o tej sytuacji mówili Łotysze, którzy wyrażali jednocześnie nadzieję, że przed kolejnym sezonem uda im się wypracować z władzami polskiego żużla zasady umożliwiające im jazdę w wyższej klasie rozgrywkowej.

- Nie jestem nacjonalistą ani rasistą, ale uważam, że należy zadać sobie jedno pytanie. Co dały nam zeszłoroczne rozgrywki I ligi, w których w finale pojechały zespoły z Daugavpils i Ostrowa? Każdy, kto orientuje się w regulaminie, od razu wiedział, że Łotysze nie mogą awansować, bo musieli spełnić określone kryteria. W trakcie rundy zasadniczej i później zostały jednak wywalone konkretne pieniądze. Wydały je zarówno kluby rywalizujące z Łotyszami jak i oni sami. Lokomotiv też stracił na tym "interesie", bo miał bardzo dobrych zawodników. Jeździli tam między Lindbaeck i Lindgren, którym trzeba było zapłacić sporo za punktówkę. Spójrzmy jednak na to wszystko zwłaszcza przez pryzmat polskich zespołów, które pod względem logistycznym miały spore wyprawy - przekonuje Czernicki.

W ocenie doświadczonego szkoleniowca, dalsze występy Łotyszy w polskich ligach żużlowych na obecnych zasadach nie mają racji bytu. - W tym układzie nie powinno być sentymentów. Polski żużel ponosi koszty. Nie powinniśmy być dobrym wujkiem, który będzie sponsorować rozwój łotewskiego żużla. Daugavpils należy powiedzieć już "do widzenia". Nie ma sensu płakać nad rozlanym mlekiem, kiedy mówimy o potężnych pieniądzach - przekonuje Czernicki.

Nasz rozmówca uważa, że w całej sprawie duży błąd popełniły władze polskiego żużla, które dopuściły Łotyszy do rywalizacji w polskich ligach i nie określiły precyzyjnie zasad awansu do najwyższej klasy rozgrywkowej. - Właśnie wtedy został w tej sprawie popełniony błąd. Należało im na początku drogi precyzyjnie określić wymagania, które muszą spełnić, by pewnego dnia pojechać w Ekstralidze. Powinni byli od razu znać wymaganą formę prawną czy też mieć określone kwestie kadrowe - dodaje na zakończenie Czernicki.

Aktualne składy drużyn żużlowych:

PGE Ekstraliga -->>

Nice 1. Liga Żużlowa -->>

2. Liga Żużlowa -->>

Czy zgadzasz się z Czesławem Czernickim?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

na Facebooku.

Komentarze (73):

 • RECON_1 Zgłoś
  Wywalmy Loko, najbardziej stabilny i poukladany klub 1 ligi, klub ktory wg mnie powinien byc wzorem dla kazdego polskiego klubu choc i za polski klub go uwazam mimo iz z Lotwy jest...skoro on
  Czytaj całość
  jest taki be to co powiedziec o zarzadzaniu klubami wCzewie, Ostrowie, gnieznie czy innych?A tak przy okazji, skoro jest z CzeCze taki fachman i spec to czemu kolejny rok bez pracy jako trener w jakims klubie jest?
  • kibicu z Gdańska Zgłoś
   A ja chcę by ten kto awansował na torze jechał w lidze wyżej..Czy to osłabi ekstraligowe zespoły???
   • PL Zgłoś
    Pitolenie skoro ich dopuscili do jazdy w Polskiej lidze to na rownych zasadach z Polskimi klubami albo wcale , i o czym tu debatowac. A Lotewski klub tez sobie
    Czytaj całość
    winny powinni sie domagac , co ja pisze od tych gamoni nic nie mozna wymagac jak co roku inny regulamin tylko kase umieja dobrze brac.
    Wszystkie komentarze (73)

    Komentarze (73)

     Wszystkie komentarze (73)
     PRZEJDŹ NA WP.PL