Najnowsze Wyniki/Kalendarz

W Tarnowie postawiono na szkolenie. Talenty kwestią czasu?

Michał Wachowski
Michał Wachowski
Tarnów jest jednym z ośrodków żużlowych, gdzie najprężniej rozwija się szkolenie juniorów. W ciągu kilku najbliższych lat może przynieść to wysyp utalentowanych zawodników.

Jak informowaliśmy przed kilkoma dniami, mocno zaangażowany w szkolenie żużlowych adeptów jest zawodnik Jaskółek, Janusz Kołodziej. Zajmuje się on prowadzeniem treningów w szkółce Azoty Start, gdzie uczęszczają dzieci od 8 do 14 roku życia.

Szkółka Kołodzieja działa od niespełna roku. Dużą renomę w zyskały natomiast już wcześniej UKS Jaskółki Tarnów, prowadzone przez Mirosława Cierniaka. Młodzi adepci do 14 roku życia pracują właśnie pod okiem tego szkoleniowca, a następnie przenoszeni są do tarnowskiego klubu, gdzie nad ich rozwojem czuwa trener Paweł Baran.

- W Tarnowie jest teraz kilka miejsc, gdzie młodzi adepci mogą rozwijać swoje umiejętności, a największą pracę wykonują tu właśnie Janusz, Mirek Cierniak i Paweł Baran. Kiedyś wyszły stąd takie talenty jak Kołodziej czy Marcin Rempała i pozostaje czekać, aż to się powtórzy - przyznaje Krzysztof Cegielski.

W przypadku szkolenia młodzieży potrzeba jest zwłaszcza cierpliwość. - Kupić obcokrajowca można w każdej chwili, ale wyszkolenie własnego wychowanka trwa latami. Tego się nie zrobi w jeden dzień. Budujące jest to, że Mirkowi Cierniakowi i Pawłowi Baranowi nie brakuje zapału. Uważam, że Tarnów jest obecnie jednym z bardziej wyróżniających się ośrodków, jeśli chodzi o szkolenie w Polsce - dodaje Cegielski.

Niewykluczone, że efekty szkolenia będą widoczne już w najbliższym sezonie. U boku pozyskanego z Rzeszowa Krystiana Rempały startować będzie jeden z młodych zawodników. - W tym sezonie nie będziemy oczekiwać od nich wyniku. Ważne, by się rozwijali, obyli w ligą i zebrali cenne doświadczenie - mówi Paweł Baran. Obecnie największe szanse na jazdę w Ekstralidze mają Arkadiusz Madej i Patryk Rolnicki.

Szkółki młodzieżowe, które rozwijają się w Tarnowie, są wspierane finansowo przez Grupę Azoty. Swoją cegiełkę dokłada do tego także miasto. Szkółka Mirosława Cierniaka otrzyma w tym roku na swoją działalność 21 tysięcy złotych. Podobna kwota ze strony magistratu zostanie też przekazana na młodzież trenującą w klubie.

TAURON zaprasza na Speedway Euro Championship w Bydgoszczy. Oglądaj w Eurosporcie!

Czy Unia Tarnów doczeka się w najbliższych latach talentów żużlowych?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

na Facebooku.

Komentarze (32):

Wszystkie komentarze (32)

Komentarze (32)

×
    Wszystkie komentarze (32)
    PRZEJDŹ NA WP.PL