Najnowsze Wyniki/Kalendarz
Dominik Kubera (w niebieskim kasku) WP SportoweFakty / Karol Słomka / Dominik Kubera (w niebieskim kasku)

Na pełnym gazie: Kłamcy i obłudnicy. Oni kochają tylko nasze pieniądze

Jan Krzystyniak
Jan Krzystyniak
- Pomysł, żeby zawodnik oddawał z każdego zdobytego punktu jeden procent na młodzież wydaje mi się rewelacyjny. Jak się komuś nie podoba to niech idzie jeździć do Danii, Anglii i Szwecji - pisze w swoim felietonie Jan Krzystyniak.

TAURON dziękuje za kibicowanie podczas cyklu Speedway Euro Championship
Na pełnym gazie to cykl felietonów Jana Krzystyniaka, byłego żużlowca, trenera, ale i też cenionego eksperta.

***

Jeśli zawodnik mający maksymalną stawkę za punkt zdobyłby ich dwieście to zapłaciłby w ramach tego jednego procenta osiem tysięcy złotych. Nawet by nie odczuł, że jemu taka kasa zniknęła z konta. Dla niego to dwa punkty, dla przyszłości żużla taki grosz zebrany do grosza to już wielka sprawa. I nie krzywmy się, nie wybrzydzajmy i nie szukajmy dziury w całym. Każdy program pobudzający szkolenie jest dobry. Gdybyśmy dziś chcieli zrobić ligę, w której mieliby startować wyłącznie polscy zawodnicy to zebralibyśmy najwyżej osiem drużyn. To najlepiej obrazuje skalę problemu.

Ten jeden procent może bardzo wiele zmienić. Jeśli to wymyślił prezes Ekstraligi Żużlowej to ja mu mogę tylko pogratulować. Teraz chodzi tylko o to, żeby kluby widząc marchewkę sięgnęły po te talenty, które stoją za bramą. Kiedyś to właśnie ci, których nie było stać na bilet przychodzili do szkółek, wsiadali na motocykl i robili wielkie kariery. Dziś żużel stał się sportem dla bogatych, a tamtych nikt już nie chce wziąć zza tej bramy, bo trzeba by w takiego chłopaka zainwestować. Ten jeden procent może spowodować, że kluby będą chętniej podejmowały ryzyko.

Z jakiej paki na szkolenie polskich juniorów mają się zrzucać zagraniczni zawodnicy? Ano z takiej, że oni ciągle mówią, jak to kochają Polskę i naszych kibiców. Jak kochają to ten jeden procent przełkną. A jak nie to droga wolna. Nie mam obaw o to, że dojdzie do jakiejś wielkiej ucieczki. Oczywiście gadanie o miłości do Polski i Polaków to zwykła obłuda i kłamstwo, ale nasze pieniądze zagraniczni żużlowcy kochają. Nie rzucą nas dla Danii, Anglii czy Szwecji. Swoją drogą to ja nie wiem czy nie powinniśmy pójść w takim kierunku, że każdy płaci procent od całego kontraktu, a nie tylko od punktu.

Jak już ten projekt Ekstraligi Żużlowej wejdzie w życie i jak się uda zebrać z tego procenta dużą sumę pieniędzy to trzeba by to jeszcze jakoś mądrze podzielić. Są kluby, które szkolą i to im trzeba dać kasę. W pierwszym roku widziałbym system podziału na podstawie liczby licencji. Jeśli Fogo Unia Leszno ma dziesięć procent to tyle powinna dostać z tej puli. Ktoś powie, że będzie produkcja na sztuki. Istnieje takie niebezpieczeństwo, więc trzeba podnieść poziom trudności, gdy idzie o egzamin, żeby nam nieudacznicy nie wpadali.

Jan Krzystyniak

Ścienny Kalendarz Żużlowy na 2017 rok już dostępny! Polecamy!

ZOBACZ WIDEO Witold Skrzydlewski: Myślę, że mamy skład, który pozwoli nam się utrzymać

Czy zawodnicy zagraniczni powinni się zrzucać na szkolenie polskich juniorów?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

na Facebooku.

Komentarze (36):

 • oby szczęśliwie Zgłoś
  Jaśkowi wędrowniczkowi nieźle coś uciska. Pewnie przez określenie, że jest "cenionym" ekspertem i w to uwierzył.To tak jak w powiedzeniu: "Teściowo, chwalą nas, a kto ?, my ciebie a
  Czytaj całość
  wy nas"...
  • RECON_1 Zgłoś
   W tym janosikowym planie zastabnawia mnie kto sie zajmie rozporzadzaniem zebrana kwota i ile z niej zostanie po odbiciu wszystkich "kosztow posrednich"...?Do tego mam dziwne podejrzenie ze w
   Czytaj całość
   przypadku sciagania tejze kwoty od stranieri - ale i nie tylko - tak naprawde zaplaci za to klub...
   • kaszan Zgłoś
    Dla mnie rewelacyjny jest pomysł, żeby każdy felietonista oddawał od napisanego felietonu 25% wierszówki. A jak się nie podoba to sio! pisać do Niemiec, Szwecji czy Wielkiej Brytanii.
    Wszystkie komentarze (36)

    Komentarze (36)

    ×
     Wszystkie komentarze (36)
     PRZEJDŹ NA WP.PL