WP SportoweFakty

Najnowsze Wyniki/Kalendarz
WP SportoweFakty / Karol Słomka / David Bellego

Małe finanse, ale dobry research. W Krośnie znowu znaleźli lidera "po kosztach"

Wojciech Ogonowski
Wojciech Ogonowski
KSM Krosno zgarnęło w jesiennym okienku transferowym Davida Bellego i zrobiło na tym złoty interes. Klub z jednym z najniższych budżetów w Polsce, za stosunkowo małe pieniądze, zakontraktował jednego z najlepszych zawodników w 2. Lidze Żużlowej.

Wejdź na TYPER.WP.PL, twórz własne ligi i typuj wyniki meczów!

Francuz w pięciu dotychczasowych spotkaniach wykręcił średnią bieg. 2,148. Jest to dziesiąty wynik w lidze. - Z każdym meczem wygląda coraz pewniej - zauważa Wojciech Zych, wiceprezes KSM Krosno. - Bellego w Krośnie ma spokój. Wie, że może się skupić tylko na jeździe i to mu pomaga. W pierwszych meczach miał pojedyncze wpadki, bo starty w Polsce często wiążą się z presją. Zawalisz i nie ma cię w składzie na dłuższy czas. My stawiamy na stabilizację. David już wie, że mu ufamy i to widać w jego jeździe - dodaje.

W Krośnie są przekonani, że David Bellego może skończyć sezon z jeszcze lepszą średnią, bo jest świetnie przygotowany do startów w Polsce. - Ma szybkie silniki od Briana Kargera i dobrze zorganizowany team. To prawdziwy profesjonalista i zawodnik na fali wznoszącej. Z takim podejściem na pewno ma przyszłość w tym sporcie. A to dobrze też dla żużla we Francji - mówi Wojciech Zych.

Zeszłoroczne występy w Nice PLŻ odbiły się na finansach krośnieńskiego klubu. Wyższe kontrakty, zwiększona liczba meczów, w tym przewaga tych na wyjeździe - te czynniki miały wpływ na umowy, jakie w Krośnie byli w stanie zaproponować zawodnikom. W związku z tym znalezienie kogoś, kto będzie liderem, nie było łatwym zadaniem. W KSM-ie mieli jednak na to sposób.

- Prowadzimy własną bazę wyników, gdzie w kilka sekund jesteśmy w stanie znaleźć występy każdego żużlowca na świecie. Liga szwedzka, niemiecka, Puchar MACEC czy mistrzostwa Argentyny - mamy tam wszystko - mówi Zych. - David Bellego zniknął z polskich radarów, ale my dzięki tej bazie wiedzieliśmy, że miał świetny sezon w Anglii i bardzo dobre występy m.in. na torach w Niemczech. W Polsce było o nim cicho i chcieliśmy to wykorzystać. Jemu też zależało przede wszystkim na jeździe. Wiedział, że najpierw musi się tu pokazać z dobrej strony jeśli chce zarabiać wielkie pieniądze i udało nam się szybko dojść do porozumienia - tłumaczy.

ZOBACZ WIDEO Żużlowa prognoza pogody


To nie pierwszy raz, kiedy w Krośnie za małe pieniądze udaje się zakontraktować skutecznego żużlowca. - Nie jest tajemnicą, że jesteśmy biednym klubem, ale wiemy ile płacą inni i możemy się pochwalić, że często udaje nam się zakontraktować lepszych żużlowców, i za zdecydowanie mniejsze pieniądze. Wystarczy przypomnieć kilka nazwisk - Vissing, Łogaczow czy Busch, który teraz może ma gorszy okres, ale kiedyś regularnie zdobywał dwucyfrówki. W innych klubach na tych zawodników nawet by nie spojrzeli w okresie, kiedy my ich kontraktowaliśmy - tłumaczy wiceprezes KSM-u.

Wyniki Davida Bellego w barwach KSM-u Krosno:

DataMeczWynik Bellego
9 kwietniaTŻ Ostrovia - KSM 50:4010 (3,3,3,w,0,1)
30 kwietniaKSM - Speed Car Motor 43:469 (3,1,2,0,3)
3 majaNaturalna Medycyna PSŻ - KSM 49:4111+2 (2,2,2,2,1*,2*)
7 majaStal-Met Kolejarz - KSM 44:4512 (3,3,2,1,3)
14 majaKSM - GTM Start 45:45*12+2 (1*,3,3,3,2*)
* W meczu ze Startem ustanowił też nowy rekord toru - 69,34.

Francja to dla polskich kibiców dość egzotyczny kraj jeśli chodzi o żużel. W Krośnie jednak nie pierwszy raz postawili na taką egzotykę. W latach 90. z wilkiem na plastronie ścigał się reprezentant RPA - Karl Lechky. Z kolei w poprzednich sezonach kontrakty z KSM-em podpisywali Włosi Mattia Carpanese i Guglielmo Franchetti, Bułgar Milen Manev i Argentyńczyk Nicolas Covatti. Szansę w lidze dostał tylko ten ostatni. - On posiada papiery na dobrego ligowca. Jeździ efektownie i efektywnie, ale gdy miał kontrakt w naszym klubie, to nie był pod względem organizacyjnym odpowiednio przygotowany do jazdy w Polsce. Szkoda - wyjaśnia Wojciech Zych.

Wracając do Bellego - trzeba zauważyć, że dobrą dyspozycję prezentuje też w innych ligach. Jest mocnym ogniwem brytyjskiego Swindon Robins i duńskiego Grindsted Speedway Klub. Indywidualnie awansował do SEC Challenge, pokonując na dystansie wyścigu dodatkowego Piotra Protasiewicza. W sobotę w Gorican powalczy o awans do finałów mistrzostw Europy, a w niedzielę spróbuje poprowadzić KSM Krosno do pierwszego domowego zwycięstwa w tym sezonie. Rywalem Wilków będzie Kolejarz Rawicz.


KUP bilet na 2019 PZM Warsaw FIM Speedway Grand Prix of Poland!

Czy spodziewałeś się, że David Bellego będzie liderem KSM-u Krosno?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

na Facebooku.

Komentarze (21):

    Pokaż więcej komentarzy (18)