Najnowsze Wyniki/Kalendarz
Ryszard Bryła (w środku) w pracyWP SportoweFakty / Wojciech Tarchalski / Ryszard Bryła (w środku) w pracy

Sędziowska elita zrobiła swoje. Ze strachu przed szefem? (ranking)

Dariusz Ostafiński
Dariusz Ostafiński
Wysoka forma sędziów w ostatnich meczach PGE Ekstraligi. Szóstka dla Wojciecha Grodzkiego za zaległy mecz w Zielonej Górze, szóstki dla Ryszarda Bryły i Artura Kuśmierza za niedzielne spotkania telewizyjne.

Pracę arbitrów w niedzielnych meczach Cash Broker Stal - Get Well i Betard Sparta - Fogo Unia oceniliśmy na maksymalną notę. O ile jednak Artur Kuśmierz nie miał za wiele do roboty we Wrocławiu, o tyle Ryszard Bryła miał do oceny trzy kontrowersje w Gorzowie. Każdą z nich ocenił prawidłowo.

Bryła słusznie zarządził powtórkę 1. biegu po upadku Linusa Sundstroema w pierwszym łuku (efekt domina). Trafna była też decyzja o wykluczeniu Adriana Miedzińskiego po ostrym ataku na wspomnianego Sundstroema, po którym Szwed zaliczył upadek. Także ostrzeżenie dla Miedzińskiego za utrudnianie startu było dobrą decyzją.

Można się zastanawiać, skąd coraz wyższa forma sędziów w bieżących rozgrywkach. Z pewnością pomogło to, że podzielono arbitrów na koszyki. Do pierwszego trafili najlepsi z najlepszych. Mecze sędziuje elita, więc tych wpadek jest stosunkowo mało. Swoje robią też cykliczne seminaria. Ostatnie było w marcu, najbliższe jest planowane jeszcze w tym miesiącu.

Można domniemywać, że na arbitrów działa fakt, że krótko po zakończeniu spotkania ich pracę na antenie nSport+ ocenia Leszek Demski, szef sędziów. Nic nie jest zamiatane pod dywan i może dzięki temu rozjemcy stali się bardziej czujni. Zresztą, jak ktoś chce uniknąć krytyki, to musi się starać, bo pan Leszek jest bezkompromisowy. 

Ranking sędziów w PGE Ekstralidze

MiejsceSędziaMeczeŚrednia not
1Artur Kuśmierz35,67
2Paweł Słupski25,50
3Ryszard Bryła55,20
4Krzysztof Meyze15,00
5Wojciech Grodzki54,80
6Remigiusz Substyk44,50
7Tomasz Proszowski33,67


SKALA OCEN:
6 - fenomenalnie
5 - bardzo dobrze
4 - dobrze
3 - przeciętnie
2 - słabo
1 - kompromitacja

ZOBACZ WIDEO Powrót żużla do stolicy? PZM gotów pomócPOLECAMY: Kup bilet na finał TAURON Speedway Euro Championship w Chorzowie

Czy zgadzasz się z naszymi ocenami sędziów w meczach Stal - Get Well, Betard Sparta - Fogo Unia?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

na Facebooku.

Komentarze (3):

Komentarze (3)

×
PRZEJDŹ NA WP.PL