Najnowsze Wyniki/Kalendarz
Maciej Janowski i Patryk DudekWP SportoweFakty / Arkadiusz Siwek / Maciej Janowski i Patryk Dudek

Wyjątkowe znaczenie wygranej nad Jasonem Doyle'm. Polacy wyprzedzili Australijczyków

Tomasz Janiszewski
Tomasz Janiszewski
Maciej Janowski i Patryk Dudek nie tylko byli głównymi aktorami w Grand Prix Danii, ale także odnieśli symboliczny triumf nad Jasonem Doyle'm. Polska wyprzedziła bowiem Australię w klasyfikacji miejsc na podium turniejów światowej elity.

Pierwsze miejsce Macieja Janowskiego i trzecie Patryka Dudka w sobotni wieczór w Horsens podtrzymuje znakomitą statystykę reprezentantów Polski w obecnym sezonie Grand Prix. Poza zawodami w Pradze, w każdych nasi zawodnicy stawali na podium. W Daugavpils nawet w komplecie.

Dzięki udanej nocy w Danii Polacy jako nacja awansowali na czoło klasyfikacji pod względem miejsc na podium pojedynczych turniejów. Na ten moment jest ich 120, a więc o jeden więcej od Australii. Dokonało tego dwunastu zawodników, wśród których rzecz jasna króluje Tomasz Gollob (53 razy). Janowski ma na koncie osiem pozycji w pierwszej trójce, a Dudek trzy.

Na wynik Kangurów złożyło się z kolei tylko ośmiu zawodników. Niemal połowę miejsc na "pudle" zajął Jason Crump (56 razy). W tym roku czyni to tylko Jason Doyle, ale na szczęście Australijczyk dał się ograć w finale w Horsens i dzięki temu to Biało-Czerwoni wyszli na prowadzenie w rankingu.

Interesująca jest także konfrontacja duńsko-szwedzka. Żużlowcy z kraju Hamleta notują w ostatnim czasie bardzo słabe wyniki, czego nie mogą do końca powiedzieć ich sąsiedzi. Dzięki szybkiemu Fredrikowi Lindgrenowi (kosztował szampana w Krsko i Warszawie) Szwedzi zbliżyli się na krok do Duńczyków, choć mają aż sześć indywidualnych zwycięstw mniej.

W przypadku czterech nacji cały dorobek jest zasługą jednego zawodnika. Dzięki drugiemu miejscu Emila Sajfutdinowa w sobotę na CASA Arenie zrównały się jego Rosja i Słowenia Mateja Zagara. Na ostatnich pozycjach Słowacja (Martin Vaculik) i Niemcy (Martin Smolinski). Jedynym krajem, który miał swoich przedstawicieli na podium, ale nie na najwyższym stopniu, są Czechy.

Klasyfikacja narodów w miejscach na podium w historii Grand Prix:

MiejsceKrajSuma1. miejsce2. miejsce3. miejsceZawodnicy
1Polska12039285312
2Australia1194639348
3Dania10740353210
4Szwecja1063432409
5USA852737213
6Wielka Brytania531027167
7Rosja136251
8Słowenia133641
9Czechy5-232
10Słowacja22--1
11Niemcy11--1


ZOBACZ WIDEO Żużlowa prognoza pogodyPOLECAMY: Kup bilet na finał TAURON Speedway Euro Championship w Chorzowie

Czy Polska utrzyma pozycję lidera do końca obecnego sezonu?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

na Facebooku.

Komentarze (2):

Komentarze (2)

×
PRZEJDŹ NA WP.PL