Najnowsze Wyniki/Kalendarz

Drzemka sędziego w Rybniku. Łaguta naciągnął go na 18 sekund (kontrowersje)

Radosław Gerlach
Radosław Gerlach
Sędzia Piotr Lis wyraźnie zaspał przed czwartym biegiem spotkania pomiędzy ROW-em Rybnik a Stalą Gorzów. Procedurę startową mocno naruszył bowiem Grigorij Łaguta, wobec którego nie zostały jednak wyciągnięte żadne konsekwencje.

Szef polskich sędziów Leszek Demski tradycyjnie gościł w niedzielę w magazynie PGE Ekstraligi na antenie nSport+. Były arbiter miał pewne zastrzeżenia do pracy Piotra Lisa, który prowadził spotkanie pomiędzy ROW-em Rybnik a Cash Broker Stalą Gorzów (50:40).

Przed startem do wyścigu czwartego, Grigorij Łaguta naruszył procedurę startową. Pomimo upływu czasu dwóch minut, zawodnik ROW-u Rybnik w dalszym ciągu kopał sobie rynnę stojąc na trzecim polu startowym. Zawodnik o 18. sekund przekroczył regulaminowy czas na przygotowanie do biegu. - To był diamencik tego meczu. Grigorij Łaguta powinien zostać z tego biegu wykluczony - uważa Demski.

- Kierownik startu nie ma możliwości ustawić zawodnika siłą. Może mu jedynie wskazać miejsce. Dopilnowanie procedury startowej, to już rola sędziego - zaznaczył Demski. Pytanie, co zatem robił w tym czasie sędzia Piotr Lis? Być może uciął sobie drzemkę. 

Podczas spotkania w Rybniku doszło także do dwóch groźnie wyglądających upadków. Najpierw gorzowianin Rafał Karczmarz ostro potraktował Larsa Skupienia, za co został wykluczony z powtórki i upomniany żółtą kartką. Następnie z nawierzchnią zapoznał się też Niels Kristian Iversen. W obu przypadkach sędzia Piotr Lis wykazał się już trzeźwością umysłu. 

ZOBACZ WIDEO Powrót żużla do stolicy? PZM gotów pomóc

- Żółta kartka dla Karczmarza jak najbardziej słuszna. Gorzowianin widział, że ma po zewnętrznej Skupienia, ale mimo to poszerzał tor jazdy. Z kolei Iversen upadł z własnej winy. Być może stracił kontrolę, albo go pociągnęło. Złośliwości Woryny w tym przypadku jednak nie było - dodaje Demski.

Mniej spektakularnie, ale również ciekawie pod względem arbitrażowym było w Zielonej Górze. Pieczę nad sprawiedliwym przebiegiem spotkania pomiędzy Ekantor.pl Falubazem a Fogo Unią Leszno (42:48) sprawował Krzysztof Meyze. I nie dał się wpuścić w maliny. 

Największe kontrowersje wzbudził wyścig 14., do którego żużlowcy wyjeżdżali aż trzykrotnie. Najpierw Piotr Protasiewicz sprokurował upadek Grzegorza Zengoty, za co został wykluczony. - To dobra decyzja. Nie był to atak na żółtą kartkę - zaznacza Demski.

W powtórce pod taśmą czołgali się natomiast Jarosław Hampel i Piotr Pawlicki. I choć kierownik startu zasygnalizował nawet wykluczenie Hampela, to chwilę później sędzia podjął inną decyzję. - Początkowo faktycznie wydawało się, że to zawodnik gospodarzy wjechał w taśmę. Dobrze, że sędzia skorzystał z wszystkich dostępnych mu powtórek i ostatecznie wykluczył Pawlickiego, który najechał na taśmę jako pierwszy - kończy Demski.

TAURON zaprasza na Speedway Euro Championship w Bydgoszczy. Oglądaj w Eurosporcie!

Który z żużlowych arbitrów jest Twoim zdaniem najlepszy?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

na Facebooku.

Komentarze (15):

 • Przemek Janowski Zgłoś
  A tak narzekali w Rybniku na sędziego z meczem w Lesznie. Za to z Gorzowem według Mrozek et consortes sędzia spisywał się bez zarzutów. Co tam marne 18 sekund... W końcu ROW wygrał, a
  Czytaj całość
  sędzia mylił się w dobrą stronę
  • K.S.ROW Zgłoś
   Smektała i zegar (od 6.26)
   • Jedi Zgłoś
    "Siwy" widział i owszem ale Skupień potem szukał kontaktu z motorem Karczmarza. To była taka - jak to powiedział Tomek Dryła, subtelna wywózka :) Także nie do końca zgadzam się
    Czytaj całość
    decyzją sędziego w tym przypadku. Sytuacja z PUK-iem zgoda, Woryna nic nie zrobił, Niels się wyniósł na dużą wchodząc w łuk trafił w przyczepniejszego placka na torze, złapał prędkość i zahaczył w dmuchawca. Dobrze, że nic sobie nie zrobił. Sytuacja z Łagutą to parodia westernu. I tyle.
    Wszystkie komentarze (15)

    Komentarze (15)

    ×
     Wszystkie komentarze (15)
     PRZEJDŹ NA WP.PL