WP SportoweFakty

Najnowsze Wyniki/Kalendarz
Materiały prasowe / Zalany Stadion im. Edwarda Jancarza

Wielki pech Gorzowa przed finałem IMP. Kibice pomogą odbudować katedrę

Marcin Malinowski
Marcin Malinowski
W sobotę Gorzowem wstrząsnęła informacja o pożarze wieży miejscowej Katedry. Zabytek uległ dużym uszkodzeniom, dlatego odwołano obchodzone na początku lipca Dni Gorzowa. Finał Indywidualnych Mistrzostw Polski odbędzie się raczej bez przeszkód.

Pierwsze oznaki pożaru kościoła pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny zauważono 1 lipca w okolicach godziny 18:30. Natychmiast do akcji ruszyła straż pożarna, która w pobliżu brała udział w zawodach. Uruchomiono też wszelkie procedury, by sprowadzić na miejsce dodatkowe zastępy. W konsekwencji do Gorzowa zjechali strażacy z okolicznych miejscowości, ale też ze Szczecina, Poznania czy Polic. Ci ostatni dysponowali najwyższym wysięgnikiem.

Do tej pory trwa akcja dogaszania pożaru, który trawił wieżę XIII-wiecznej katedry. Obawiano się o drewniane konstrukcje, podtrzymujące zabytkowy dzwon. Udało się nie dopuścić do jeszcze większej tragedii, która mogłaby doprowadzić do zawalenia się konstrukcji.

Do całego zdarzenia doszło 1 lipca, w czasie Dni Gorzowa. Święto miasta zostało zakłócone i sobotnie koncerty zostały odwołane. Prezydent Jacek Wójcicki wraz ze sztabem kryzysowym w niedzielę rano ogłosił kolejne decyzje, odwołując również pozostałe wydarzenia w ramach gorzowskiej imprezy. Na godzinę 12 pod sceną Dni Gorzowa zaplanowano jedynie mszę świętą.

Na 2 lipca zaplanowano również finał Indywidualnych Mistrzostw Polski na żużlu. Turniej był zagrożony ze względu na obfite opady w ostatnich dniach. Z ich powodu odwołano sobotni Puchar MACEC. W weekend pogoda uległa jednak poprawie, a na niedzielę synoptycy nie zapowiadają opadów. Jednak wobec tragedii miasta w Cash Broker Stali Gorzów postanowiono działać w kierunku podjęcia pewnych decyzji. Wszyscy w Gorzowie są dotknięci pożarem Katedry, która może przyćmić IMP. Gorzowski klub w tym momencie jest jednak zależny od PZM i FIM. Wiążące decyzje mogą zapaść po godzinie 13, kiedy to dojdzie do spotkania osób decyzyjnych.

Z kolei Stowarzyszenie Kibiców "Stalowcy" już teraz ogłasza przeprowadzenie wspólnie z klubem zbiórki pieniędzy na odbudowę katedry, która miałaby odbyć się właśnie podczas finału IMP.

ZOBACZ WIDEO Stadion Orła rośnie w oczach! Trwają rozmowy o dachuKup bilet na wielki finał Speedway Euro Championship w Chorzowie! -->>

Czy finał IMP powinien się odbyć wobec tragedii gorzowian?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

na Facebooku.

Komentarze (69):

    Pokaż więcej komentarzy (66)
    PRZEJDŹ NA WP.PL