Najnowsze Wyniki/Kalendarz
Antonio LindbaeckWP SportoweFakty / Jakub Brzózka / Antonio Lindbaeck

DPŚ przemiennie z Mistrzostwami Świata Par? Jest stanowczy głos sprzeciwu

Maciej Kmiecik
Maciej Kmiecik
Ole Olsen krytykuje pomysł rozgrywania przemiennie DPŚ i ewentualnych Mistrzostw Świata Par. Zdaniem Duńczyka rywalizacja o Puchar Świata jest ekscytująca i trzyma w napięciu kibiców w każdym wyścigu. Sugeruje także, by inni brali przykład z Polaków.

Pojawiają się głosy, żeby zmodyfikować rozgrywanie Drużynowego Pucharu Świata nie co roku, ale co dwa lata. Argumentem byłby powrót do rywalizacji w Mistrzostwach Świata Par, w której może wystartować więcej nacji. - Puchar Świata to fantastyczne zawody. Powinny być co roku. Formuła tej rywalizacji jest tak pomyślana, by uwaga kibiców była skupiona na wszystkich wyścigach. Każda reprezentacja ma swojego przedstawiciela w poszczególnych biegach. To jest to, o co chodzi, by podnosić zainteresowanie rywalizacją w Drużynowym Pucharze Świata. Kibice się nie nudzą, bo w każdym wyścigu mają swojego reprezentanta. W rywalizacji par już tak nie jest - zauważa Ole Olsen.

Duńczyk zwraca uwagę także na liczebność zawodników w poszczególnych reprezentacjach. Nie wszyscy są bowiem w stanie skompletować kadrę na DPŚ. - Od dwóch sezonów wprowadzona została pozycja rezerwowego juniora. Jak widać nie wszystkie reprezentacje korzystają, z różnych przyczyn, z takiej możliwości. Mamy tak naprawdę dziewięć drużyn w żużlowym mundialu. Nie wszyscy są w stanie wystawić pięciu zawodników. To jest problem, ale nie rozwiążemy go rozgrywaniem DPŚ co dwa lata - uważa były dyrektor cyklu Grand Prix.

Ole Olsen jest zdania, że inne nacje powinny wzorować się na Polsce. - To znakomity przykład, jak pracować z młodzieżą, jak wprowadzać młodych zawodników do reprezentacji. Polska ma wspaniałą nową generację żużlowców - podkreśla nasz rozmówca.

Zdaniem Duńczyka, World Cup powinien przetrwać w takiej formule i odbywać się co roku. - Nie rozumiem krytyków, że Drużynowy Puchar Świata stał się nudny. Przecież rywalizacja w półfinale w Vastervik czy barażu w Lesznie była pasjonująca i przyniosła niespodziewane rozstrzygnięcia. Proszę zobaczyć na Łotwę, która była rewelacją oraz Rosję. Może nie startowały te reprezentacje w pełnych składach, ale potrafiły zajść bardzo daleko. Nie jestem zwolennikiem tego, by ograniczać rozgrywanie DPŚ co dwa lata. Mundial w piłce odbywa się co cztery lata, ale ile reprezentacji rywalizuje w eliminacjach? W żużlu mamy póki co dziewięć nacji walczących o trofeum im. Ove Fundina i powinno być one wręczane co roku - kończy Ole Olsen.

ZOBACZ WIDEO Żużlowa prognoza pogody (WIDEO)

Czy podzielasz opinię Ole Olsena, że DPŚ powinien być rozgrywany co roku?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

na Facebooku.

Komentarze (17):

 • jaz0n Zgłoś
  No jeśli inne reprezentacje maja się emocjonująco zabijać o to kto dostanie w torbę z Polakami w finale to pewnie... Ale zasadniczo to emocje są od jakiegos czasu jak na zaćmieniu
  Czytaj całość
  słońca.
  • lunch Zgłoś
   Ja pamiętam czasy, gdy wielkim sukcesem było, gdy jakiś Polak przedarł się do Finału Kontynentalnego (Finał Światowy to były zbyt wysokie progi) i podobnie kiepsko staliśmy w
   Czytaj całość
   drużynówce. Oni mieli na Zachodzie sprzęt robiony w laboratoriach, a my jeździliśmy na motorynkach. I wtedy się jakoś nikt nie martwił, że jest nudno, że geografia żużla jest słaba, bo nie ma Polaków. Więc do licha, nie martwmy się o innych. W tym roku w Polsce mamy w lidze raptem ze czterech dobrych juniorów. Ci co dziś jechali w finale MIMP to ledwie kojarzę ich nazwiska. Więc za parę lat i nasza dominacja w mundialach się może zakończyć.
   • yes Zgłoś
    ktoś powie, że co 4 lata - jak Igrzyska ;)
    Wszystkie komentarze (17)

    Komentarze (17)

     Wszystkie komentarze (17)
     PRZEJDŹ NA WP.PL