Najnowsze Wyniki/Kalendarz
WP SportoweFakty / Wojciech Tarchalski / Na zdjęciu: Grigorij Łaguta

Ekstraliga Żużlowa nie będzie czekała na decyzję POLADA. Skasuje punkty Łaguty, zweryfikuje wyniki ROW-u?

Dariusz Ostafiński
Dariusz Ostafiński
Wciąż nie ma wyroku dla Grigorija Łaguty, w którego organizmie wykryto zabroniony środek, meldonium. Z naszych informacji wynika, że Ekstraliga Żużlowa nie będzie czekała na decyzję POLADA i sama skasuje punkty zdobyte przez żużlowca.

Kup bilet na wielki finał TAURON Speedway Euro Championship w Chorzowie! -->>
Panel dyscyplinarny POLADA dotąd nie podjął żadnej decyzji w sprawie Grigorija Łaguty. 11 czerwca, w trakcie badania po meczu ROW Rybnik - Włókniarz Vitroszlif CrossFit Częstochowa, w organizmie zawodnika wykryto zabroniony środek. Został on zawieszony do czasu wyjaśnienia, ale żaden konkretny wyrok dotąd nie zapadł. Po czwartkowym posiedzeniu panelu wiemy, że Łaguta złożył wniosek TUE (wyłącznie w celach terapeutecznych) ze skutkiem wstecznym i dostał od POLADA dwa tygodnie czasu na przetłumaczenie dokumentacji medycznej z leczenia szpitalnego na Łotwie.

POLADA grzęźnie w prawniczych sporach, tymczasem w niedzielę kończy się sezon zasadniczy PGE Ekstraligi. Trzeba ustalić pary play-off. Jeśli nie będzie decyzji dotyczących punktów zdobytych przez Łagutę, to za chwilę może się okazać, że półfinałowy zestaw ma wadę. To jest duży problem, bo ewentualne zabranie punktów drużynie ROW-u i przeniesienie ich na Cash Broker Stal Gorzów i Włókniarza może mocno namieszać w tabeli. ROW może stracić od 3 do 5 punktów, Stal może zyskać 2, Włókniarz 3.

Z informacji, jakie uzyskaliśmy w PZM i Ekstralidze Żużlowej wynika, że organ zarządzający rozgrywkami w przyszłym tygodniu chce podjąć decyzję nie czekając na to, co zrobi POLADA. Na podstawie wyników próbek A i B, w zgodzie z obowiązującym regulaminem FIM, Ekstraliga Żużlowa skasuje punkty Łaguty i zweryfikuje wyniki ROW-u. Nie ma jednak decyzji, czy EŻ zajmie się tylko spotkaniem z Włókniarzem (49:41), czy też również meczem ze Stalą (50:40). Jeśli tylko tym pierwszym, to ROW straci 3 meczowe punkty. Jeśli także drugim to 5.

EŻ jest zdeterminowana, by zaraz po ostatniej kolejce wydać komunikat, by drużyny startujące w play-off wiedziały na czym stoją. Chodzi też o to, by nie narobić bałaganu w rozgrywkach. Weryfikacja jest o tyle ważna, że w przypadku remisu w play-off o awansie decyduje wyższa pozycja w tabeli po sezonie zasadniczym. Załóżmy, że po 14. kolejce nie dojdzie do weryfikacji i będziemy mieli analogiczną sytuację, jak obecnie, czyli pierwsza będzie Sparta, drugi Ekantor.pl Falubaz Zielona Góra, trzecia Stal, czwarta Fogo Unia Leszno. Falubaz pojedzie więc ze Stalą. A jeśli znowu, jak w rundzie zasadniczej, oba mecze skończą się remisami, to w finale pojedzie Falubaz. Gorzej, jak później zapadnie wyrok w sprawie Łaguty i Stali zostaną przyznane punkty, których wcześniej nie miała. Jak nic doszłoby do procesów, bałaganu i kwestionowania wyników. Ekstraliga chce tego uniknąć.

ZOBACZ WIDEO Zobacz na czym polega praca kierownika startu

Czy to dobrze, że Ekstraliga Żużlowa chce podjąć decyzję nie czekając na wyrok POLADA?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

na Facebooku.

Komentarze (174):

Wszystkie komentarze (174)

Komentarze (174)

    Wszystkie komentarze (174)
    PRZEJDŹ NA WP.PL