Najnowsze Wyniki/Kalendarz
Jason DoyleWP SportoweFakty / Łukasz Trzeszczkowski / Na zdjęciu: Jason Doyle

Jason Doyle wyprowadził Australię na prowadzenie. Polska liczna, ale dopiero szósta

Tomasz Janiszewski
Tomasz Janiszewski
Dzięki zdobyciu przez Jasona Doyle'a tytułu indywidualnego mistrza świata, Australia stała się najbardziej utytułowaną nacją w historii cyklu Grand Prix. Oprócz najlepszego bilansu medalowego "Kangury" mają też najwięcej zdobytych medali.

Jason Doyle został w sobotę 35. triumfatorem IMŚ w historii i przy tym 11. odkąd istnieje Grand Prix (od 1995 roku). Tegoroczne złoto jest dla niego jednocześnie pierwszym w karierze krążkiem najważniejszych żużlowych zmagań na świecie. Doyle w klasyfikacji generalnej wywalczył 161 punktów, wyprzedzając Patryka Dudka (143) i Taia Woffindena (131).

Mistrzostwo 32-latka z Newcastle sprawiło, że Australia wyszła na prowadzenie w tabeli medalowej cyklu dzięki większej ilości srebrnych medali. Dotąd po pięć mistrzowskich tytułów miały USA (cztery razy Greg Hancock, raz Billy Hamill) i Szwecja (pięć razy Tony Rickardsson). Rok temu swój kraj na czoło medalowej klasyfikacji wyprowadził Hancock, a teraz to samo uczynił Doyle. Na dorobek "Kangurów" składają się: jego tytuł, Chrisa Holdera i trzy Jasona Crumpa.

Australijczycy mają więc pełne prawo nazywać się najbardziej utytułowaną nacją w 22-letniej historii cyklu. Co więcej, (obok Polaków) mogą pochwalić się też największym gronem medalistów. Oprócz trzech wspomnianych wyżej mistrzów na końcowym podium stawali jeszcze Ryan Sullivan i Leigh Adams.

Od tego roku pięciu laureatów mają też Biało-Czerwoni. Patryk Dudek dołączył do Tomasza Golloba, Jarosława Hampela, Krzysztofa Kasprzaka i Bartosza Zmarzlika. Dla naszego kraju srebro 25-latka jest już szóstym takim medalem. Polscy żużlowcy wywalczyli też tyle samo brązowych. Jedyne mistrzostwo jest autorstwem Golloba (2010 rok). Poza czołową trójką wyprzedzają nas jeszcze Duńczycy (4 złota) i Brytyjczycy (3 złota), choć wszystkich medali zdobyli mniej.

Tabela medalowa wszech czasów w Grand Prix (1995-2017):

L.p.KrajZłoteSrebrneBrązoweSumaZawodnicy
1Australia564155 - Crump, Doyle, Holder, Adams, Sullivan
2USA544133 - Hancock, Hamill, Ermolenko
3Szwecja542113 - Rickardsson, Jonsson, Nilsen
4Dania425113 - N. Pedersen, Nielsen, Iversen
5Wielka Brytania31152 - Woffinden, Loram
6Polska166135 - Gollob, Hampel, Dudek, Kasprzak, Zmarzlik
7Rosja--111 - Sajfutdinow


ZOBACZ WIDEO Maria Andrejczyk zaczarowana żużlem. Podziwia żużlowców za ich odwagęKUP BILET NA 2020 PZM WARSAW FIM SPEEDWAY GRAND PRIX OF POLAND (PGE NARODOWY, 16.05.2020)

Czy po sezonie 2018 Australia wciąż będzie na prowadzeniu w tabeli medalowej?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

na Facebooku.

Komentarze (8):

 • Goldi Zgłoś
  Nic tylko gratulowac. Bycie mistrzem to zawsze co innego niz srebro czy braz. Mozna byc dobrym, ale nie najlepszym na swiecie.
  • wwwitek2006 Zgłoś
   Przypominam, że przed "erą Grand Prix" także rozgrywane były mistrzostwa świata na żużlu i udawanie, że świat stworzono razem z cyklem SGP jest ciasnotą umysłową. Wiem, piszący nie
   Czytaj całość
   widzieli na oczy Ivana Maugera (6 razy mistrz) lub Ove Fundina (5 x), a nawet naszego Jurka Szczakiela i dla nich świat zaczyna się od ATARI. @Witold Woźniak
   • Rusek - Zacisze Zgłoś
    Po przyszłym sezonie, będziemy mieli 2 złote medale, bo dojdzie jeszcze złoty medal Bartka.
    Wszystkie komentarze (8)

    Komentarze (8)

    PRZEJDŹ NA WP.PL