WP SportoweFakty

Najnowsze Wyniki/Kalendarz
WP SportoweFakty / Jakub Brzózka / Kibice Unii Leszno trzymają kciuki za wygraną zespołu.

Smutek w Lesznie. Fogo Unia straciła głos-legendę

Michał Wachowski
Michał Wachowski
Przez kilka dekad kibice w Lesznie nucili pod nosem nieoficjalny hymn klubu - "Hej Unia". Niestety, nowe zwrotki tej piosenki już nie powstaną. Jej autor i wykonawca, Wojciech Szymkowiak, po ciężkiej chorobie odszedł z tego świata.

KUP bilet na 2019 PZM Warsaw FIM Speedway Grand Prix of Poland!

W ciągu ostatnich dekad komponowano przynajmniej kilka utworów dotyczących Fogo Unii Leszno i jej zawodników. Nigdy nie zdołano zdetronizować piosenki, której autorem był Wojciech Szymkowiak.

Jak słyszymy w klubie, pierwsza wersja utworu "Hej Unia" miała powstać jeszcze w latach 70. Wspomniany wokalista miał o czym śpiewać, bo klub z Leszna odnosił sukces za sukcesem. W 1979 i 1980 roku Unia sięgała po mistrzostwo. Gdyby tego było mało, w tamtym czasie przez jedenaście kolejnych sezonów nie schodziła z ligowego podium.

To istny fenomen, że utwór nagrany kilka dekad temu, przetrwał do XXI wieku. Spora w tym zasługa samego Szymkowiaka, który aktualizował słowa tejże piosenki. Z biegiem czasu pojawiły się nowe zwrotki, wspominające o takich zawodnikach jak Leigh Adams czy Damian Baliński. Co ważne, przypadły one do gustu fanom. "Leigh nie zdradził Unii z nikim - choć go klub niejeden chciał. A gdy jedzie z młodzikiem, któż by im przeszkodzić śmiał!" - nucono na stadionie w Lesznie.

Hymn ten przez lata puszczany był z głośników na stadionie przed meczami Ekstraligi - zwykle w czasie prezentacji zawodów. W Lesznie mówią, że Wojciech Szymkowiak był wszechstronnie uzdolniony. Pisał teksty do utworów i sam śpiewał. Przez lata był częścią zespołu Gładek Brothers Band. To właśnie jego koledzy ze sceny poinformowali, że po ciężkiej chorobie, w wieku 61 lat, odszedł z tego świata.

Redakcja WP SportoweFakty na Instagramie, śledź nasze STORIES!

Czy podoba ci się utwór "Hej Unia"?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

na Facebooku.

Komentarze (20):

    Pokaż więcej komentarzy (17)
    PRZEJDŹ NA WP.PL