Najnowsze Wyniki/Kalendarz
Jan Ząbik / Jan Ząbik

Historia zmarnowanego talentu. Mógł być lepszy od Ząbika i Miedzińskiego, ale pokonały go kontuzje

Michał Konarski
Michał Konarski
Jedną z legend toruńskiego klubu jest bez wątpienia Wiesław Jaguś. Nie wszyscy kibice pamiętają jednak, że na żużlu jeździł także jego brat, Marcin. Splot wielu niekorzystnych okoliczności nie pozwolił mu jednak na udaną karierę.

Urodzony w 1984 roku żużlowiec przez całą swoją karierę związany był z Toruniem. Marcin Jaguś to medalista różnych krajowych rozgrywek - zdobył złoto MDMP w roku 2005 oraz srebro DMP i brąz MPPK w 2003. Był też finalistą MIMP, czy Srebrnego Kasku. Wielu obserwatorów twierdziło, że dysponował możliwościami co najmniej porównywalnymi do swojego brata, Wiesława - byłego uczestnika cyklu Grand Prix i wieloletniego krajowego lidera toruńskiej drużyny.

Problemem dla tego żużlowca były jednak zawsze kontuzje. Praktycznie nie zdarzył mu się sezon bez żadnego urazu.- Szybko szła ta jego kariera, ale mógł spokojnie jeździć dłużej. Te wszystkie wypadki po prostu go zatrzymały i nie pozwoliły się rozwinąć. Decyzja o zakończeniu kariery na pewno też była tym podyktowana - mówi Jan Ząbik, który był klubowym trenerem Jagusia. Zawodnik zdecydował o rozbracie z żużlem w 2005 roku, gdy przeszedł już do grona seniorów.

W trakcie swojej krótkiej kariery Jaguś wielokrotnie jeździł w lidze z pozycji seniorskich. Po meczach zdarzało mu się na to narzekać. Mówił, że w spotkaniach wyjazdowych dostaje jeden bieg przeciwko obcokrajowcowi i mocnemu krajowemu seniorowi, przywozi zero i ma po zawodach. - Ciężko powiedzieć, czy to miało wpływ na jego karierę. Startował z różnymi numerami. Na pewno miał spory talent, tego nie da się ukryć - dodał Ząbik.

Szkoleniowiec twierdzi również, że problemem dla tego zawodnika była konieczność pogodzenia żużla z pracą w gospodarstwie. - Mógł być lepszy od Karola i Adriana Miedzińskiego. Ale żeby być mistrzem, potrzeba ciężkiej pracy każdego dnia. Marcin miał również obowiązki w swoim gospodarstwie. Robiąc dwie rzeczy jednocześnie, trudno o sukcesy w sporcie - zakończył.

ZOBACZ WIDEO Wypadek Tomasza Golloba wstrząsnął Polską. "To najważniejszy wyścig w jego życiu"POLECAMY: Kup bilet na finał TAURON Speedway Euro Championship w Chorzowie

Czy Marcin Jaguś miał talent na miarę Ząbika i Miedzińskiego?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

na Facebooku.

Komentarze (12):

 • sympatyk żu-żla Zgłoś
  Pamiętam jazdę Marcina .Prawda Jagusia kontuzje gnębiły zbyt często. Jeżeli losy potoczyły by się inaczej trudno powiedzieć kto był by lepszy.
  • Cz-waCKM Zgłoś
   - To już historia , chociaż trzeba przyznać ze lubiłem tego toruńskiego - " malego wojownika " na czerwono-czarnym motocyklu z reklamami Eliza , Marwit czy ELKARD. - Powodzenia Wiecho
   Czytaj całość
   zdrowia i co by Ci ziemia obficie rodzila plony rolniku... Pozdrawiam.
   • CT 1231 Zgłoś
    Gdyby potoczyło się inaczej to może? pamiętam jak woził T Golloba na sparingach. W Toruniu takich jak młody Jaguś były setki, większość to pompowane antytalenty, synalki kolegów
    Czytaj całość
    kogoś tam z klubu.
    Wszystkie komentarze (12)

    Komentarze (12)

    ×
     Wszystkie komentarze (12)
     PRZEJDŹ NA WP.PL