Najnowsze Wyniki/Kalendarz
Sparta - Unia Maciej Janowski walczy o punkty z Januszem Kołodziejem WP SportoweFakty / Katarzyna Łapczyńska / Sparta - Unia. Maciej Janowski walczy o punkty z Januszem Kołodziejem

El. ZK: Wygrana Kołodzieja w Poznaniu. Festiwal defektów i kuriozów na Golęcinie (relacja)

Dawid Borek
Dawid Borek
Wygraną Janusza Kołodzieja zakończyły się eliminacje Złotego Kasku w Poznaniu. Zawody na Golęcinie były festiwalem defektów i kuriozów. Można o nich napisać niezłą powieść.

Turniej w Poznaniu rozpoczął się ze sporym opóźnieniem, bowiem sędzia Ryszard Bryła miał uwagi do stanu nawierzchni na pierwszym łuku. Doszło nawet do tego, że na tor wyjechały busy zawodników, w tym między innymi Janusza Kołodzieja... z żużlowcem Fogo Unii Leszno za kierownicą. Gdy już zawody ruszyły, awarii podczas pierwszej kosmetyki uległa polewaczka. Całe szczęście organizatorzy szybko zażegnali ten kłopot, a kolejne wyścigi rozgrywano już w niezłym tempie.

Pół żartem, pół serio, można stwierdzić, że całkiem szybkiego tempa nie wytrzymały maszyny kilku żużlowców, bowiem w całym turnieju zanotowano aż osiem defektów, a przez kłopoty sprzętowe podczas trwania zawodów wycofało się trzech zawodników. Z kontynuowania rywalizacji zrezygnowali Oskar Polis, Mateusz Borowicz i Sebastian Ułamek.

Wydaje się, że najciekawszym wyścigiem poznańskich eliminacji Złotego Kasku był bez wątpienia 15. bieg, w którym Robert Miśkowiak na dystansie przedarł się na prowadzenie kosztem Artura Czai. Za ich plecami trwała natomiast świetna walka o trzecie miejsce pomiędzy Wiktorem Trofimowem a Rafałem Karczmarzem. Juniorzy tasowali się przez pierwsze dwa okrążenia. Koniec końców jeden punkt padł łupem zawodnika Fogo Unii Leszno, a jego rywal z Cash Broker Stali Gorzów zanotował defekt sprzętu.

Warto wspomnieć też o kuriozalnej sytuacji w 19. gonitwie. W miejsce Sebastiana Ułamka miał wystartować rezerwowy Michał Łopaczewski, jednak ostatecznie został wykluczony za przekroczenie czasu dwóch minut. Powód? Obsługa parku maszyn za szybko zamknęła bramę, a następnie, gdy Łopaczewski chciał wyjechać na tor, odpowiedzialne za bramę osoby za późno ją otworzyły. Co więcej, Łopaczewskiego zmienił Wiktor Trofimow, który wyjechał z parkingu na tor mając 13 sekund na dotarcie pod taśmę. Tymczasem młodzieżowiec Fogo Unii Leszno wykonał jeszcze próbny start! Rzecz jasna Trofimow nie zdążył zameldować się pod taśmą i został wykluczony za przekroczenie czasu dwóch minut.

Koniec końców eliminacje Złotego Kasku w Poznaniu wygrał Janusz Kołodziej, który zgromadził 14 punktów. Oprócz niego do finału zmagań awansowali też Maksym Drabik, Norbert Kościuch i Bartosz Smektała. Rezerwowym w finale będzie z kolei Kacper Woryna, który w biegu dodatkowym o piąte miejsce pokonał Damiana Drożdża. Ta gonitwa też przejdzie do historii, bowiem tuż przed nią nad stadion na Golęcinie dotarła ulewa i burza. Gdy natomiast Woryna ukończył bieg... nad poznańskim obiektem nagle przestało padać...

Finał Złotego Kasku zostanie rozegrany 19 kwietnia na torze w Pile.

Wyniki:

1. Janusz Kołodziej (Fogo Unia Leszno)- 14 (3,3,2,3,3)
2. Maksym Drabik (Betard Sparta Wrocław) - 13 (3,2,3,3,2)
3. Norbert Kościuch (Orzeł Łódź) - 12 (0,3,3,3,3)
4. Bartosz Smektała (Fogo Unia Leszno) - 12 (2,3,3,2,2)
----------
5. Kacper Woryna (ROW Rybnik) - 10+3 (2,2,2,2,2) - rezerwowy
----------
6. Damian Dróżdż (Betard Sparta Wrocław) - 10+2 (2,1,3,2,2,2)
7. Marcel Kajzer (Iveston PSŻ Poznań) - 9 (3,3,1,1,1)
8. Sebastian Niedźwiedź (Falubaz Zielona Góra) - 6 (3,0,d,0,3)
9. Robert Miśkowiak (Orzeł Łódź) - 6 (1,1,1,3,0)
10. Daniel Jeleniewski (Speed Car Motor Lublin) - 6 (d,2,2,1,1)
11. Daniel Kaczmarek (Get Well Toruń) - 5 (d,2,0,0,3)
12. Artur Czaja (ROW Rybnik) - 5 (1,1,1,2,0)
13. Sebastian Ułamek (OK Kolejarz Opole) - 4 (2,d,2,d,-)
14. Rafał Karczmarz (Cash Broker Stal Gorzów) - 3 (1,1,0,d,1)
15. Oskar Polis (OK Kolejarz Opole) - 2 (1,d,1,-,-)
16. Mateusz Borowicz (Iveston PSŻ Poznań) - 1 (0,d,0,1,-)
17. Michał Łopaczewski (Iveston PSŻ Poznań) - 1 (1,-)
18. Wiktor Trofimow jr (Fogo Unia Leszno) - 1 (1,w,w)

Bieg po biegu:
1. (67,75) Kołodziej, Smektała, Karczmarz, Borowicz
2. (67,69) Drabik, Dróżdż, Miśkowiak, Kościuch
3. (69,28) Kajzer, Ułamek, Polis, Jeleniewski (d4)
4. (69,25) Niedźwiedź, Woryna, Czaja, Kaczmarek (d4)
5. (68,65) Kajzer, Kaczmarek, Miśkowiak, Borowicz (d3)
6. (67,91) Smektała, Woryna, Dróżdż, Polis (d4)
7. (68,07) Kościuch, Jeleniewski, Karczmarz, Niedźwiedź
8. (68,06) Kołodziej, Drabik, Czaja, Ułamek (d4)
9. (68,85) Dróżdż, Jeleniewski, Czaja, Borowicz
10. (68,75) Smektała, Ułamek, Miśkowiak, Niedźwiedź (d4)
11. (68,25) Drabik, Woryna, Kajzer, Karczmarz
12. (68,03) Kościuch, Kołodziej, Polis, Kaczmarek
13. (67,88) Kościuch, Woryna, Borowicz, Ułamek (d4)
14. (67,81) Drabik, Smektała, Jeleniewski, Kaczmarek
15. (69,25) Miśkowiak, Czaja, Trofimow jr, Karczmarz (d4)
16. (68,57) Kołodziej, Dróżdż, Kajzer, Niedźwiedź
17. (69,00) Niedźwiedź, Drabik, Łopaczewski, Trofimow jr (w/u)
18. (67,25) Kościuch, Smektała, Kajzer, Czaja
19. (69,16) Kaczmarek, Dróżdż, Karczmarz, Trofimow jr (w/2min)
20. (68,75) Kołodziej, Woryna, Jeleniewski, Miśkowiak

Bieg dodatkowy o 5. miejsce:
21. Woryna, Dróżdż

Sędzia: Ryszard Bryła
Widzów: ok. 400
NCD uzyskał Maksym Drabik - 67,25 s. - w biegu nr XVIII.

ZOBACZ WIDEO Gorące ambasadorki One Sport, czyli SEC Girls

Czy wygrana Kołodzieja w Poznaniu to dla Ciebie zaskoczenie?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

na Facebooku.

Komentarze (16):

 • darek2087 Zgłoś
  Już wcześniej pisałem że sportowefakty spadło na psy kolejna nie prawda która jest napisana to najlepszy czas dnia z 18 biegu jak dla mnie to maksa drabika w tym biegu nie było ale cóż
  Czytaj całość
  niektórzy mają problem z czytania ze zrozumieniem
  • P0ZNANIAK Zgłoś
   Podsumowanie zawodów zacznę od kwestii organizacyjnych. Ponad półgodzinne opóźnienie (spowodowane koniecznością doprowadzenia wewnętrznej części pierwszego wirażu do ładu) mogło
   Czytaj całość
   być irytujące, ale tak zdecydował sędzia i trzeba było się z tym pogodzić. Najpierw traktory, polewaczka i busy. Jeździły busy m in. Karczmarza i Kołodzieja (a w samochodzie jak widziałem osobiście za kierownicą siedział Jasiu ;)). Jednak, gdy zawody się rozpoczęły to potem były przeprowadzane w szybkim tempie i przepisowe 20 biegów odjechano w nieco ponad 2 godziny. I to - jak się potem okazało - uratowało przynajmniej końcową serię tych eliminacji bo, gdy przyszła ulewa to bieg dodatkowy nr 21 przypominał bardziej corridę niż prawdziwe ściganie. Czy gdyby musiano to startowano by po opadach deszczu żeby dokończyć te 20 biegów ? Wg mnie raczej nie bo było już późno, na dodatek pochmurne niebo i praktycznie żadnych szans na przeschnięcie toru. Sporo szczęścia tutaj dopisało. Emocji trochę było i niektóre biegi mogły się podobać. Szczególnie te, gdzie w danym biegu była więcej niż jedna mijanka oraz biegi w tzw. "kontakcie". Przykładem jest choćby bieg z udziałem Kajzera, który z trzeciego miejsca przeszedł na pierwsze miejsce. Coś pięknego. Widać, że Marcel dzisiaj był w totalnym gazie i gdyby nie problemy z motorem przez które w jednym z biegów spadł z drugiego na trzecie miejsce, to miałby 10 punktów i walczyłby o miano rezerwowego w finale. Drugi nasz Skorpion Borowicz był niestety tylko tłem dla Marcela. Jego występ pozostawię bez komentarza. Myślę, że dzisiejszy występ to dla niego pierwsza lampka ostrzegawcza bo jak tak dalej będzie się prezentował to jego miejsce w składzie może być coraz bardziej zagrożone. Jeszcze niedawno takie coś było u nas nie do pomyślenia bo jako najlepszy senior polski mógł być pewny występu w każdym meczu. Szkoda, że "Łopata" nie miał dzisiaj większej możliwości startów bo - mając w pamięci zeszłoroczne zawody - z dużym prawdopodobieństwem można założyć, że wypadł by znacznie lepiej od Borowicza. Natomiast co do innych zawodników to można powiedzieć, że faworyci nie zawiedli i awansowali do finału. I tyle w temacie.
   • sympatyk żu-żla Zgłoś
    Mamy już wyłoniony całą stawkę finału złotego kasku.
    Wszystkie komentarze (16)

    Komentarze (16)

    ×
     Wszystkie komentarze (16)
     PRZEJDŹ NA WP.PL