WP SportoweFakty

Najnowsze Wyniki/Kalendarz
Materiały prasowe / Na zdjęciu: świeczka

Świat żużla w żałobie. Nie żyje Ivan Mauger

Łukasz Kuczera
Łukasz Kuczera
Z Australii dotarła smutna informacja o śmierci Ivana Maugera. Był jednym z najlepszych żużlowców w historii. Sześciokrotnie zdobywał tytuł Indywidualnego Mistrza Świata. Miał 78 lat.

KUP bilet na 2019 PZM Warsaw FIM Speedway Grand Prix of Poland!
Ivan Mauger ostatnie miesiące swojego życia spędził w domu opieki w australijskim Gold Coast. Były żużlowiec, który z życia publicznego wycofał się w 2013 roku, zmagał się z afazją i zaburzeniami poznawczymi. O jego śmierci poinformowało BSPA.

- Z ogromnym smutkiem informujemy, że wieczorem dotarła do nas informacja o śmierci Ivana. W swoich czasach był pionierem profesjonalizmu. Nasze myśli są w tym smutnym okresie z rodziną Ivana - czytamy w komunikacie brytyjskiej federacji.

Mauger przyszedł na świat 4 października 1939 roku w nowozelandzkim Christchurch. W historii speedwaya zapisał się jako jeden z lepszych zawodników. Zdobył aż sześć tytułów Indywidualnego Mistrza Świata. W turniejach finałowych IMŚ oglądaliśmy go czternastokrotnie.

Polskim kibicom szczególnie w pamięci zapadł finał IMŚ z 1973 roku, rozgrywany na Stadionie Śląskim w Chorzowie, do którego Mauger podchodził w roli faworyta. Nowozelandczyk dość niespodziewanie musiał jednak uznać wyższość Jerzego Szczakiela. Po fazie zasadniczej obaj zawodnicy mieli po 13 punktów. W biegu dodatkowym lepszy okazał się reprezentant Polski. 

Startował też w Drużynowych Mistrzostwach Świata i Mistrzostwach Świata Par, gdzie reprezentował barwy Nowej Zelandii i Wielkiej Brytanii.

Karierę kończył mając 46 lat. Jego turnieje pożegnalne odbyły się również w Polsce - na torach w Gnieźnie i Lesznie. Przez wiele lat organizował zawody o Złoty Kask w Australii i Nowej Zelandii, w którym niejednokrotnie udział brali polscy żużlowcy. W Ivan Mauger Golden Helmet zwycięstwa odnosili m. in. Łukasz Romanek czy Krzysztof Cegielski.

na Facebooku.

Komentarze (54):

    Pokaż więcej komentarzy (51)
    PRZEJDŹ NA WP.PL