Najnowsze Wyniki/Kalendarz
Dimitri Berge przed startemWP SportoweFakty / Arkadiusz Siwek / Na zdjęciu: Dimitri Berge przed startem

Dlaczego musi być tam junior? Kolejna reprezentacja bez rezerwowego w SoN

Tomasz Janiszewski
Tomasz Janiszewski
We wtorek w Manchesterze odbędzie się drugi półfinał Speedway of Nations. Wiadomo już, że w Wielkiej Brytanii reprezentacja Francji stawi się w dwuosobowym składzie. Kontuzja uniemożliwiła udział w zawodach Gaetanowi Stelli.

Dla Francuzów start w Manchesterze to szansa na zaprezentowanie się szerszej publiczności. Davida Bellego i Dimitriego Berge'a można oglądać w zmaganiach ligowych i indywidualnych w całej Europie, ale okazji do rywalizacji drużynowej na arenie światowej jeszcze nie mieli. We wtorek miał ich wspierać rezerwowy Gaetan Stella, jednak kontuzja uniemożliwi mu przyjazd na Wyspy. Jak poinformowała oficjalna strona Speedway of Nations, Trójkolorowi przystąpią do turnieju bez zawodnika do lat 21.

W każdych parowych zawodach warto mieć rezerwowego, co dobitnie pokazał półfinał w Teterow. Drużyna Stanów Zjednoczonych z piątego miejsca awansowała do biegu dodatkowego, ale z uwagi na kontuzję Gino Manzaresa i brak trzeciego zawodnika w składzie, Greg Hancock wystąpił w nim osamotniony. Amerykanin wygrał wyścig, lecz za jego plecami dojechali do mety dwaj Słoweńcy: Matej Zagar i Nick Skorja. Efekt był taki, że awans do decydującego o awansie wyścigu wywalczyli właśnie żużlowcy słoweńscy, ponieważ w przypadku remisu za lepszych uznani są ci, którzy dojechali do mety na punktowanych pozycjach.

W sobotę w Niemczech we dwóch stawili się też Ukraińcy, natomiast na drugi półfinał skład bez młodzieżowca - oprócz Francuzów - awizowali jeszcze Finowie i Włosi. Jeśli do wtorku nic nie ulegnie zmianie, w biegu dodatkowym (lub dwóch) w Manchesterze wystąpi przynajmniej jedna dwuosobowa drużyna. Ewentualny wypadek losowy może tym samym doprowadzić do powtórki z Teterow i casusu Amerykanów.

Inna sprawa, że całkowicie niezrozumiały wydaje się przepis, by na pozycji numer trzy był zawodnik młodzieżowy. Jak pokazują turnieje półfinałowe, nie każdą reprezentację stać na to, by przysłać na zawody jeźdźca do lat 21, co następie komplikuje możliwość równorzędnej rywalizacji. Wielce prawdopodobne, że gdyby regulamin dopuszczał udział trzeciego seniora, zdecydowana większość, a być może wszystkie drużyny wystawiłyby w SoN pełne składy.

ZOBACZ WIDEO #SmakŻużla po zielonogórsku

Kto powinien być rezerwowym w Speedway of Nations?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

na Facebooku.

Komentarze (4):

Wszystkie komentarze (4)

Komentarze (4)

PRZEJDŹ NA WP.PL