Najnowsze Wyniki/Kalendarz
żużlowcy Falubazu w parku maszyn Grzegorz Zengota, Jacob ThorssellWP SportoweFakty / Mateusz Wójcik / Na zdjęciu: żużlowcy Falubazu w parku maszyn. Grzegorz Zengota, Jacob Thorssell

Ilość nie znaczy jakość. Falubaz i Polonia najliczniejsze, a w tabeli są daleko

Tomasz Janiszewski
Tomasz Janiszewski
Falubaz Zielona Góra, ROW Rybnik i Polonia Bydgoszcz dysponują na ten moment najszerszymi składami w swoich ligach. W ostatnich tygodniach doszło do wielu zmian przynależności klubowych. Postanowiliśmy dokładniej się temu przyjrzeć.

Najaktywniejszymi klubami na rynku transferowym okazały się ostatnio ROW Rybnik i Orzeł Łódź. Swój udział mocniej zaakcentował spadkowicz z PGE Ekstraligi, który oficjalnie pozyskał trzech zawodników. Do Rybnika dołączyli Andrzej Lebiediew (wypożyczony z Betard Sparty Wrocław) i Daniel Bewley. Kontrakt z ROW-em podpisał jeszcze Jye Etheridge. Na ten moment kadra Rekinów liczy 15 zawodników, co jest najwyższym wynikiem w Nice 1. Lidze Żużlowej.

Liczba dostępnych jeźdźców w klubach na tym szczeblu poza rybnickim klubem wydaje się optymalna. Kluby nie zdecydowały się na "szycie na miarę" i zostawiają sobie możliwości do żonglowania składem zarówno na pozycjach seniorskich (głównie ROW, Orzeł i Car Gwarant Start Gniezno), jak i juniorskich (ROW, Lokomotiv Daugavpils i Orzeł). Najszczuplejszymi składami dysponują na ten moment sezonu Lokomotiv i Zdunek Wybrzeże Gdańsk.

Jak to wygląda w PGE Ekstralidze? Ilość nie znaczy jakość. Najszerszą kadrą ma w elicie Falubaz Zielona Góra, broniący się przed spadkiem. Klub z Winnego Grodu nie tylko ma sporą grupę juniorów, ale zgłosił do jazdy aż dziewięciu seniorów. Dość szeroki skład ma jeszcze forBET Włókniarz Częstochowa, jednakże tutaj także widnieje liczne grono najmłodszych. Jedynym klubem w Polsce mającym poniżej 10 zawodników jest Sparta. Wicemistrzowie Polski w czerwcu zdecydowali się dodatkowo oddać do Rybnika wspomnianego Lebiediewa.

ZOBACZ WIDEO #EkspertPGEE zawodnicy Grupa Azoty Unia Tarnów

Z kompletowania szerokich lub bardzo szerokich kadr słyną kluby drugoligowe. Jesienią i zimą opinia publiczna zalewana jest informacjami o dużej liczbie kontraktów zawieranych przez kolejne zespoły. W tym roku na ilość poszła przedostatnia w tabeli Polonia Bydgoszcz, która w tym momencie liczy aż 18 zawodników. Dwa nazwiska mniej ma w swoich szeregach Stainer Unia Kolejarz Rawicz. Stal Rzeszów jesienią pochwaliła się zawarciem porozumienia z 18 żużlowcami, ale znacznie mniej zgłosiła do jazdy. A w trakcie trwania sezonu dwóch pozyskała (Karola Barana i Luke'a Beckera).

Poniżej prezentujemy zestawienie każdej lig z liczbą zawodników w poszczególnych klubach. Pod uwagę wzięte zostały tylko oficjalne zgłoszenia zawodników do jazdy na podstawie komunikatów Polskiego Związku Motorowego przed i w trakcie sezonu. W przypadku klubu z Rawicza, po fuzji z leszczyńskim, kilku jeźdźców widnieje w kadrach obu tych klubów. Tabela nie uwzględnia młodzieżowców, którzy z uwagi na wiek nie mogą jeszcze startować w zmaganiach ligowych.

PGE Ekstraliga

DrużynaStart sezonuW trakcie sezonuObecna liczba
Falubaz Zielona Góra15116
Włókniarz Częstochowa13+2 / -114
Get Well Toruń12-111
Stal Gorzów10+3 / -211
Unia Leszno11011
Unia Tarnów11011
GKM Grudziądz11-110
Sparta Wrocław10-19


Nice 1. Liga Żużlowa

DrużynaStart sezonuW trakcie sezonuObecna liczba
ROW Rybnik12+315
Polonia Piła10+212
Motor Lublin13-211
Orzeł Łódź10+2 / -111
Start Gniezno11011
Wanda Kraków9+211
Lokomotiv Daugavpils8+210
Wybrzeże Gdańsk8+210


2. Liga Żużlowa

DrużynaStart sezonuW trakcie sezonuObecna liczba
Polonia Bydgoszcz17+118
Unia Kolejarz Rawicz15+116
PSŻ Poznań13+215
KSM Krosno13+215
Kolejarz Opole9+312
Ostrovia Ostrów11+2 / -112
Stal Rzeszów10+212POLECAMY: Kup bilet na finał TAURON Speedway Euro Championship w Chorzowie

Jaka liczba zawodników wydaje się najlepsza do zakontraktowania?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

na Facebooku.

Komentarze (4):

Wszystkie komentarze (4)

Komentarze (4)

×
PRZEJDŹ NA WP.PL