Najnowsze Wyniki/Kalendarz
Reprezentacja Polski po zwycięstwie w finale DMEJ w Krośnie WP SportoweFakty / Karol Słomka / Reprezentacja Polski po zwycięstwie w finale DMEJ w Krośnie

DMEJ: Gniezno pierwszym przystankiem w drodze po dziewiąte złoto Polaków

Mateusz Kozanecki
Mateusz Kozanecki
30 czerwca na torze w Gnieźnie i Macon odbędą się półfinały Drużynowych Mistrzostw Europy Juniorów. Polacy rozpoczną tym samym walkę o siódmy z rzędu, a dziewiąty w ogóle złoty medal w tych rozgrywkach.

Drużynowe Mistrzostwa Europy Juniorów po raz pierwszy rozegrany zostały w 2008 roku, trzy lata po inauguracji DMŚJ. Najpierw rozegrano dwa półfinały - w Guestrow oraz Wiener Neustadt. Najlepiej spisał się w nich Jurica Pavlic, zdobywca 18 punktów. To jednak nie pozwoliło Chorwatom wywalczyć awansu.

Pierwszy, historyczny finał przeprowadzony został 25 maja w Rawiczu. Wystąpili w nim, oprócz Polaków, Szwedzi, Niemcy i Duńczycy. Biało-Czerwoni od początku jechali mocno w kratkę. Ostatecznie zajęli ostatnie miejsce, tracąc do podium dwa "oczka", a jedynym, który pojechał na swoim poziomie, był Maciej Janowski. Wygrali Szwedzi, w barwach których wystąpili: Simon Gustafsson, Linus Ekloef, Ludvig Lindgren, Linus Sundstroem oraz rezerwowy Niklas Larsson. Co ciekawe, po srebro sięgnęli Niemcy.

Wynik osiągnięty przez Polaków w Rawiczu uznany został przez kibiców za porażkę. Na zwycięstwo nie trzeba było jednak długo czekać. Zaledwie rok później w Holsted Biało-Czerwoni byli już najlepszy, a liderem był ponownie Maciej Janowski.

W 2010 roku Polacy odnieśli najwyższe, jak do tej pory zwycięstwo. Podopieczni Marka Cieślaka w czeskim Divisiovie zdobyli 56 z 60 punktów. Jako jedyny porażki doznał Przemysław Pawlicki, a w biegu ósmym Łukasz Cyran zanotował upadek, za co został wykluczony. Niewiele zatem zabrakło do maksymalnej zdobyczy.

ZOBACZ WIDEO #EkspertPGEE zawodników MRGARDEN GKM Grudziądz

Biało-Czerwoni nie mieli szans na hattricka, ponieważ zabrakło ich w kolejnej edycji. Termin zawodów został przesunięty o jeden dzień, przez co pokrywał się ze spotkaniami fazy play-off w polskiej lidze. PZM nie czekał długo z decyzją i postanowił wycofać reprezentację z rywalizacji. Nieobecność Polaków wykorzystali Rosjanie, którzy sięgnęli po pierwsze, i jak dotąd jedyne, złoto.

DMEJ od początku były zawodami przeznaczonymi dla zawodników do 19. roku życia. W 2013 roku podjęto decyzję o dopuszczeniu do rywalizacji wszystkich młodzieżowców. Duży wpływ miał na to fakt, że zaczynało brakować chętnych do udziału w zmaganiach.

Wtedy trwała już zwycięska passa Polaków w tych zawodach. Aktualnie Biało-Czerwoni mają sześć złotych medali z rzędu i ani myślą się zatrzymać. Osiem triumfów w dziesięciu turniejach z pewnością robi spore wrażenie na rywalach. Marsz po kolejną wygraną zawodnicy Rafała Dobruckiego rozpoczną 30 czerwca przy okazji półfinału w Gnieźnie.

Polacy są faworytami mistrzostw, ale poprzednie edycje pokazały, że o zwycięstwo wcale może nie być łatwo. Tak było choćby w 2015 roku w Pilznie, kiedy dopiero ostatni wyścig zadecydował o jednopunktowej wygranej nad Szwedami.

Finały Drużynowych Mistrzostw Europy Juniorów:
2008 (Rawicz) - I. Szwecja 36, II. Niemcy 29, III. Dania 28, IV. Polska 26
2009 (Holsted) - I. Polska 40, II. Szwecja 38, III. Dania 27, IV. Czechy 15
2010 (Divisov) - I. Polska 56, II. Szwecja 25, III. Czechy 23, IV. Ukraina 16
2011 (Lendava) - I. Rosja 42, II. Dania 36, III. Szwecja 26, IV. Adria Team 16
2012 (Landshut) - I. Polska 48, II. Dania 41, III. Ukraina 19, IV. Niemcy 11
2013 (Opole) - I. Polska 50, II. Dania 30, III. Czechy 27, IV. Ukraina 13
2014 (Herxheim) - I. Polska 49, II. Dania 28, III. Czechy 25, IV. Niemcy 18
2015 (Pilzno) - I. Polska 35, II. Szwecja 34, III. Dania 30, IV. Czechy 19
2016 (Stralsund) - I. Polska 46, II. Dania 35, III. Niemcy 25, IV. Szwecja 14
2017 (Krosno) - I. Polska 45, II. Dania 35, III. Łotwa 33, IV. Niemcy 6

Czy Polacy zdobędą 9. złoto w DMEJ?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

na Facebooku.

Komentarze (1):

Komentarze (1)

×
PRZEJDŹ NA WP.PL