Najnowsze Wyniki/Kalendarz
Wiktor Lampart na prowadzeniu WP SportoweFakty / Michał Chęć / Na zdjęciu: Wiktor Lampart na prowadzeniu

Jan Krzystyniak. Na pełnym gazie: Zróbmy 10-zespołową Ekstraligę z Motorem i ROW-em (felieton)

Jan Krzystyniak
Jan Krzystyniak
8-zespołowa Ekstraliga jeszcze dwa lata temu miała rację bytu. Teraz działacze powinni pójść po rozum do głowy i powiększyć najwyższą klasę rozgrywek. Nie trzeba degradować Falubazu i GKM-u, by awansować mogli Motor i ROW - uważa Jan Krzystyniak.

TAURON zaprasza na Speedway Euro Championship w Gnieźnie. Oglądaj w Eurosporcie!
"Na pełnym gazie" to cykl felietonów Jana Krzystyniaka, byłego żużlowca i szkoleniowca, a obecnie cenionego żużlowego eksperta.

***

Patrzę na rozgrywki Nice 1. Ligi Żużlowej i z satysfakcją patrzę na to, co wyprawia Speed Car Motor Lublin. Jeśli nie stanie się kataklizm, to ta drużyna wjedzie nam w tym sezonie do PGE Ekstraligi. Chyba, że w play-offach szyki pokrzyżuje im ROW Rybnik. Prawdę mówiąc oba ośrodki żużlowe zasłużyły na najwyższą klasę rozgrywek. Szkoda tylko, że po awanse jednej czy drugiej drużyny zdegradowany będzie musiał zostać MRGARDEN GKM Grudziądz czy Falubaz Zielona Góra.

8-zespołowa PGE Ekstraliga jeszcze dwa, trzy lata temu rację bytu. Wówczas kluby z niższej klasy rozgrywek wiązały często koniec z końcem i w zasadzie nie myślały o awansie. Teraz sytuacja wygląda inaczej. Potencjał na Ekstraligę mają kluby z Lublina, Rybnika czy Łodzi. Nadszedł wobec tego czas, by powiększyć najwyższą klasę do dziesięciu drużyn.

Rozgrywki 8-zespołowe zaczynają mnie powoli nudzić. Kluby mają w rundzie zasadniczej tylko czternaście meczów i wszyscy znają się na pamięć. Dołączenie do rozgrywek dwóch nowych drużyn nie tylko wydłużyłoby sezon, ale i dałoby rozgrywkom trochę świeżej krwi. Nie kisilibyśmy się jak teraz we własnym sosie.

Wolałbym więc, by w tym sezonie nikt z Ekstraligi nie spadał, bo naprawdę szkoda spuszczać takie ośrodki jak Zielona Góra, Grudziądz czy Toruń do 1. ligi. Jeśli działaczom faktycznie zależy na atrakcyjności rozgrywek, to powinni o dziesięciozespołowej Ekstraklasie czym prędzej pomyśleć. Po dwóch czy trzech wzmocnieniach ROW i Motor mogliby nawiązać walkę z każdym. Kibice mieliby dodatkowe wyjazdy, telewizja dodatkowe transmisje, a kluby więcej kibiców na trybunach. Wszyscy by na tym skorzystali.

Jan Krzystyniak


ZOBACZ WIDEO #SmakŻużla po wrocławskuCzy zgadzasz się z Janem Krzystyniakiem?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

na Facebooku.

Komentarze (119):

 • Gigant Zgłoś
  Krzystyniak zachowuje się, jakby nie wziął leków.10 zespołowa ekstraliga już była, ale zawsze szybko wracano do 8 zespołów... Dlaczego? Bo wyraźnie obniża się poziom. Do tego
  Czytaj całość
  często wprowadzany jest KSM, co powoduje, że w ekstralidze jeździ wiele miernot. Dochodzi do pogromów, których raczej teraz już nie ma.
  • greg03 Zgłoś
   Jak najbardziej sie zgadzam z Panem i ten pomysł byłby doskonały tak miało to miejsce parę lat temu gdzie było 10 drużyn były emocjonujace widowiska sezon wydłużony same superlatywy
   Czytaj całość
   ......lecz cóż mamy takie wladze jakie mamy i coś lub ktoś stoi na przeszkodzie by tego systemu rozgrywek nie wprowadzać a to bardzo bardzo złe dla tego sportu i dopóki będą Panowie zarzadzać Ekstraligą którzy są zwiazani z klubami z północnego zachodu nic sie nie zmieni gdyż oni nie chcą tego systemu rozgrywek bo tak jest na rękę takim klubom jak toruń ,leszno czy gorzów .
   • kokersi Zgłoś
    panie Janku odwrotnie e-liga 6 zespołów i 4 mecze każdy z każdym, 8-10 drużyn w 1 lidze dalej liga amatorska
    Wszystkie komentarze (119)

    Komentarze (119)

    ×
     Wszystkie komentarze (119)
     PRZEJDŹ NA WP.PL