WP SportoweFakty

Najnowsze Wyniki/Kalendarz
WP SportoweFakty / Tomasz Jocz / Na zdjęciu: Tai Woffinden

Włókniarz i Sparta pod ścianą. Ta druga odrobiła straty tylko w skrajnym przypadku

Tomasz Janiszewski
Tomasz Janiszewski
Po raz trzeci w półfinałach play-off Ekstraligi oba pierwsze spotkania wygrały drużyny gości. Przed rewanżami historia nie sprzyja Włókniarzowi i Sparcie. Przed laty tylko ta druga, w skrajnym przypadku, zdołał odrobić straty w drugim meczu.

Jeśli nie wydarzy się nic nieprzewidzianego, w niedzielę Fogo Unia Leszno i Cash Broker Stal Gorzów zapewnią sobie awans do tegorocznego finału PGE Ekstraligi. Obie drużyny do rewanżów na własnym terenie przystąpią z odpowiednio: sześcioma i ośmioma punktami przewagi. Biorąc pod uwagę wiele czynników, trudno wierzyć w sensację i to, że forBET Włókniarz Częstochowa lub Betard Sparta Wrocław zdołają odrobić dotkliwe straty i w efekcie awansować do decydującego dwumeczu sezonu.

Niedziela przeszła do historii nie tylko z uwagi na cuda na Stadionie Olimpijskim, gdzie od ósmego biegu zawodnikom przyszło startować na zielone światło. Po raz trzeci zdarzyło się, żeby na otwarcie rywalizacji w półfinale play-off na najwyższym ligowym szczeblu oba mecze wygrały zespoły przyjezdne. Poprzednio zdarzyło się to w latach 1999 i 2007. Z kolei tylko raz miała miejsce sytuacja, że w rewanżu będący na minusie goście odrobili z nawiązką straty i znaleźli się w finałowej dwójce.

Przed dziewiętnastoma laty Atlas Wrocław po laniu od Polonii Bydgoszcz na swoim torze (40:50), w drugim starciu wygrał 53:36. Od razu trzeba jednak zaznaczyć, że wtedy wyjątkowo sprzyjały temu okoliczności. Dzień przed rewanżem dwaj liderzy Gryfów: Tomasz Gollob i Piotr Protasiewicz uczestniczyli w jednym z najsłynniejszych wypadków w historii polskiego sportu żużlowego. Już w pierwszym starcie w finale Złotego Kasku - nomen omen we Wrocławiu - odnieśli kontuzje, które wykluczyły ich z jazdy w rewanżu z Atlasem. Poważnie osłabiona Polonia mimo heroicznej walki nie była w stanie przeciwstawić się wrocławianom.

Biorąc pod uwagę pozostałych sześć starć półfinałowych, w których pierwszą konfrontację na swoją korzyść rozstrzygnęli goście, nigdy nie zdarzyło się, by u siebie roztrwonili oni wypracowaną przewagę i stracili awans do finału. Przed własną publicznością najczęściej szybko pozbawiali rywala złudzeń i pokonywali go bez większych kłopotów. Teraz też trudno wierzyć, że Unia, czy Stal pomogą zadać kłam historii i w drugim spotkaniu stracą przepustki do walki o mistrzowski tytuł. Różnica prezentowanej jakości sportowej jest nadto widoczna.

Dwumecze półfinałowe, w których pierwsze starcie padło łupem gości:

SezonDwumecz1. mecz2. meczAwans do finału
2018Sparta Wrocław - Unia Leszno42:48??
2018Włókniarz Częstochowa - Stal Gorzów41:49??
2016Sparta Wrocław - Stal Gorzów29:4936:53Stal
2007Atlas Wrocław - Unibax Toruń44:4543:47Unibax
2007Marma Rzeszów - Unia Leszno42:4839:51Unia
1999Atlas Wrocław - Polonia Bydgoszcz40:5053:36Atlas
1999Wybrzeże Gdańsk - Polonia Piła37:5238:52Polonia
1997Apator Toruń - Polonia Bydgoszcz43:4726:64Polonia
1996Stal Gorzów - Apator Toruń43:4732:58Apator


ZOBACZ WIDEO #EkspertPGEE zawodnicy Fogo Unii LesznoKup bilet na wielki finał Speedway Euro Championship w Chorzowie! -->>

Kto ma większe szanse, by odrobić straty w rewanżu i awansować do finału?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

na Facebooku.

Komentarze (8):

    Pokaż więcej komentarzy (5)
    PRZEJDŹ NA WP.PL