Najnowsze Wyniki/Kalendarz
Martin Vaculik i Leon MadsenWP SportoweFakty / Łukasz Trzeszczkowski / Na zdjęciu: Martin Vaculik i Leon Madsen

Kłótnia podczas meczu w Gorzowie. Vaculik powinien podziękować Gruchalskiemu (ranking)

Jarosław Galewski
Jarosław Galewski
Podczas meczu Cash Broker Stal - forBET Włókniarz trwała ostra dyskusja, kto powinien udać się po nauki na kurs sędziowski. Całe zamieszanie spowodowali Martin Vaculik i Michał Gruchalski.

Ranking sędziów rozpoczynamy od dziesiątego wyścigu meczu Cash Broker Stal Gorzów - forBET Włókniarz Częstochowa. To tak naprawdę jedyna kontrowersyjna sytuacja, z którą musiał zmierzyć się sędzia Remigiusz Substyk.

W pierwszym łuku problemy z płynną jazdą miał Martin Vaculik, który gwałtownie zmienił tor jazdy. Michał Gruchalski obawiał się zderzenia ze Słowakiem i z tego powodu położył motocykl. Arbiter wykluczył z powtórki żużlowca Stali. Komentatorzy nSport+ byli w tym przypadku podzieleni. Część twierdziła, że decyzja sędziego była prawidłowa. Pozostali uważali, że wyścig należało powtórzyć w pełnym składzie, a Vaculika ukarać jedynie ostrzeżeniem. Dyskusja była naprawdę płomienna. Padły nawet mocne słowa, że arbitra należy wysłać na kurs sędziowski.

Naszym zdaniem o błędzie sędziego Substyka nie ma jednak mowy. Do przerwania wyścigu nie doszłoby, gdyby problemów z płynną jazdą nie miał Martin Vaculik. To od niego rozpoczęło się całe zamieszanie. Michał Gruchalski miał prawo obawiać się zawodnika, który w ten sposób zmienił tor jazdy. Zgadzamy się ze Słowakiem, że jego działanie nie było celowe. To nie ma jednak znaczenia. Vaculik stworzył niebezpieczną sytuację na torze i słusznie został wykluczony.

Nie podzielamy również opinii, że junior forBET Włókniarza zareagował w tym przypadku zbyt pochopnie. Gdyby Gruchalski jechał swoje i zdecydowanie odkręcił gaz, to mógł "spotkać się" z Vaculikiem. Tak naprawdę żużlowiec Cash Broker Stali powinien być wdzięczny swojemu młodszemu koledze, że ten zachował się w ten sposób. Sędzia Remigiusz Substyk dostaje od nas za mecz w Gorzowie szóstkę.

Taką samą ocenę wystawiamy Krzysztofowi Meyze za spotkanie w Lesznie. Arbiter miał sporo szczęścia, bo trafił na jeden ze spokojniejszych meczów w tym sezonie. Nie było upadków ani nerwowych ruchów na starcie. Nie działo się po prostu nic. Gdybyśmy nie podali nazwiska sędziego, to pewnie nikt nie wiedziałby, kto prowadził drugi z półfinałów.

Ranking sędziów w PGE Ekstralidze:

MiejsceSędziaMeczeŚrednia not
1Krzysztof Meyze155,67
2Artur Kuśmierz85,50
3Michał Sasień75,00
4Remigiusz Substyk104,80
5-6Piotr Lis64,67
5-6Paweł Słupski124,67
nskWojciech Grodzki16,00
nskRyszard Bryła12,00


SKALA OCEN

6 - fenomenalnie
5 - bardzo dobrze
4 - dobrze
3 - przeciętnie
2 - słabo
1 - kompromitacja

ZOBACZ WIDEO Tomasz Dryła, nSport+: Widziałem w piątce Sajfutdinowa, zamiast WoffindenaPOLECAMY: Kup bilet na finał TAURON Speedway Euro Championship w Chorzowie

Czy zgadzasz się z ocenami dla sędziów?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

na Facebooku.

Komentarze (12):

 • sympatyk żu-żla Zgłoś
  Patrząc na bieg w,którym zaszedł ten incydent, Według mego zdania Sędzia powinien powtórzyć bieg bez wykluczenia.Martin nie jechał specjalnie ale będąc na tej pozycji mógł zmienić
  Czytaj całość
  tor jazdy, Michał odkręcając gaz mógł zrobić dzwon.Słusznie postąpił, Więc bieg powinien być powtórzony w komplecie,Co do ostrzeżenia mogło być i nie musiało.
  • Danonek Zgłoś
   typowy bieg do powtórki w 4 jest kiedy wyjdą równo ze startu ,jest ciasno na 1 łuku i dla kogoś brakuje miejsca i wywraca się po kontakcie z rywalem. Tutaj natomiast Vaculik wpadł w
   Czytaj całość
   nierówność, wyłamał mocno motor i Gruchalski gdyby się nie przewrócił to by w niego wjechał. Moim zdaniem słuszna decyzja sędziego, choć też przyznaję , że nie była to łatwa decyzja i niektórzy mogą mieć inną opinię .
   • Bada Bing Zgłoś
    Misiek mógł wjechać bez kozery w tańczącego Vaculika i byłby dzwon podobny jak Tonder przywalił w Grudziądzu w Protasiewicza. Wtedy co poniektórzy byliby zadowoleni z Vaculikiem
    Czytaj całość
    włącznie.
    Wszystkie komentarze (12)

    Komentarze (12)

    ×
     Wszystkie komentarze (12)
     PRZEJDŹ NA WP.PL