WP SportoweFakty

Najnowsze Wyniki/Kalendarz
Materiały prasowe / Na zdjęciu: podium Zlatej Prilby 2018

Zlata Prilba: Jason Doyle najlepszy w Pardubicach (relacja)

Michał Mielnik
Michał Mielnik
Zwycięstwem aktualnego mistrza świata Jasona Doyle'a zakończyła się 70. edycja Zlatej Prilby w czeskich Pardubicach. Drugie miejsce zajął Martin Vaculik, a trzecie Vaclav Milik.

Jak co roku do Pardubic turniej o Zlatą Prilbę ściągnął czołówkę światowego żużla. W niedzielę w Czechach stawili się tacy zawodnicy jak Jason Doyle, Nicki Pedersen, Emil Sajfutdinow czy Martin Vaculik. Tradycyjnie na liście startowej znalazło się sporo przedstawicieli gospodarzy. W tegorocznych zawodach było ich ośmiu.

Przed rokiem w turnieju o Zlatą Prilbę zwyciężył Vaclav Milik. Organizatorzy w tegorocznych rozgrywkach postanowili odpuścić obrońcy trofeum walkę w eliminacjach i rozstawili go od razu w fazie ćwierćfinałowej.

Eliminacje przebiegły bardzo sprawnie i bez dłuższych przerw. Jedynie Stanisław Melnyczuk upadł na tor, jednak dość szybkie się podniósł i zszedł do parku maszyn. Bardzo dobry występ zanotowali Michele Paco Castagna oraz Anders Thomsen, którzy po dwóch pierwszych startach byli pewni awansu do dalszej fazy i z trzeciego biegu postanowili zrezygnować. Ostatecznie oprócz wspomnianej dwójki, do ćwierćfinałów awansowali Tobias Busch, Nicolas Covatti, Gleb Czugunow, Rohan Tungate, Kai Huckenbeck, Jack Holder, Robert Lambert, Kevin Woelbert, Eduard Krcmar oraz jedyny Polak w stawce Adrian Gała.

Grozą powiało w 15. biegu dnia. Na pierwszym łuku upadli Andersen, Woelbert, Busch i Gała. Pierwsza trójka szybko wstała z toru, z kolei do Gały wyjechała karetka. Ostatecznie zawodnik Startu Gniezno zszedł do parku maszyn o własnych siłach, jednak w powtórce zastąpił go rezerwowy. Ostatecznie u Polaka stwierdzono wstrząśnienie mózgu.

Kolejny bardzo groźny wypadek miał miejsce w 30. biegu. Na ostatnim okrażeniu Vaclav Milik prawdopodobnie zanotował defekt motocykla i przeleciał przez kierownicę. Podczas upadku mocno uderzył głową o tor. W Czecha wpadł Nicki Pedersen, który także z impetem uderzył w pardubicki owal. Duńczyk zszedł z toru o własnych siłach, jednak w małym finale nie pojechał, z kolei zawodnik Sparty Wrocław zjechał w karetce, jednak w parku maszyn wyszedł z niej i wystartował w wielkim finale.

W nim triumfował wciąż aktualny mistrz świata - Jason Doyle. Drugie miejsce zajął Martin Vaculik, a trzecie Vaclav Milik.

Wyniki*:

Eliminacje:

Grupa 1:
28. Jan Kvech (Czechy) - 9 (3,2,4)
3. Zdenek Holub (Czechy) - 4 (2,0,2)
13. Tobias Busch (Niemcy) - 9 (5,1,3)
19. Nicolas Covatti (Włochy) - 9 (4,5,-)
23. Gleb Czugunow (Rosja) - 9 (d,4,5)
31. Stanisław Melnyczuk (Ukraina) - 4 (1,3,w)
R1. Jaroslav Petrak (Czechy) - 1 (1)

Grupa 2:
4. Rohan Tungate (Australia) - 9 (4,d,5)
34. Zdenek Simota (Czechy) - 5 (1,2,2)
18. Michele Paco Castagna (Włochy) - 9 (5,4,ns)
17. Norbert Magosi (Węgry) - 6 (0,3,3)
14. Kai Huckenbeck (Niemcy) - 12 (3,5,4)
36. Michal Skurla (Czechy) - 4 (2,1,1)

Grupa 3:
5. Jack Holder (Australia) - 8 (5,3,-)
20. Alessandro Milanese (Włochy) - 0 (0,0,0)
12. Robert Lambert (Wielka Brytania) - 11 (4,4,3)
35. Ondrej Smetana (Czechy) - 8 (2,2,4)
6. Daniel Gappmaier (Austria) - 4 (1,1,2)
16. Kevin Woelbert (Niemcy) - 13 (3,5,5)
R1. Jaroslav Petrak (Czechy) - 1 (1)

Grupa 4:
32. Eduard Krcmar (Czechy) - 10 (4,2,4)
25. Matić Ivacić (Słowenia) - 5 (2,1,2)
11. Anders Thomsen (Dania) - 10 (5,5,NS)
15. Mark Riss (Niemcy) - 9 (3,3,3)
22. Adrian Gała (Polska) - 9 (d,4,5)
33. Patrik Mikel (Czechy) - 2 (1,0,1)

Bieg po biegu:
1. Busch, Covatti, Kvech, Holub, Melnyczuk, Czugunow (d6)
2. Paco Castagna, Tungate, Huckenbeck, Skurla, Simota, Magosi
3. Holder, Lambert, Woelbert, Smetana, Gappmaier, Milanese
4. Thomsen, Krcmar, Riss, Ivacić, Mikel, Gała (d)
5. Covatti, Czugunow, Melnyczuk, Kvech, Busch, Holub
6. Huckenbeck, Paco Castagna, Magosi, Simota, Skurla, Tungate (d)
7. Woelbert, Lambert, Holder, Smetana, Gappmaier, Milanese
8. Thomsen, Gała, Riss, Krcmar, Ivacić, Mikel
9. Czugunow, Kvech, Busch, Holub, Petrak, Melnyczuk (w/u)
10. Tungate, Huckenbeck, Magosi, Simota, Skurla
11. Woelbert, Smetana, Lambert, Gappmaier, Petrak, Milanese
12. Gała, Krcmar, Riss, Ivacić, Mikel

Ćwierćfinały: 

Grupa 1: 
23. Gleb Czugunow (Rosja) - 6 (4,d,2)
2. Jason Doyle (Australia) - 10 (2,3,5)
4. Rohan Tungate (Australia) - 2 (d,2,d)
26. Matej Zagar (Słowenia) - 9 (5,4,-)
12. Robert Lambert (Wielka Brytania) - 7 (3,1,3)
29. Antonio Lindbaeck (Szwecja) - 10 (1,5,4)
R1. Jaroslav Petrak (Czechy) - 1 (1)

Grupa 2: 
1. Vaclav Milik (Czechy) - 12 (5,3,4)
19. Nicolas Covatti (Włochy) - 7 (4,0,3)
7. Jurica Pavlić (Chorwacja) - 4 (1,2,1)
18. Michele Paco Castagna (Włochy) - 1 (0,1,d)
30. Fredrik Lindgren (Szwecja) - 10 (3,4,3)
11. Anders Thomsen (Dania) - 9 (2,5,2)

Grupa 3:
22. Adrian Gała (Polska) - 0 (u/-,-,-)
8. Hans Andersen (Dania) - 8 (3,5,-)
13. Tobias Busch (Niemcy) - 5 (1,1,3)
21. Chris Holder (Australia) - 11 (4,3,4)
24. Emil Sajfutdinow (Rosja) - 9 (5,4,-)
16. Kevin Woelbert (Niemcy) - 9 (2,2,5)
R1. Jaroslav Petrak (Czechy) - 2 (0,2)

Grupa 4:
5. Jack Holder (Australia) - 12 (5,2,5)
32. Eduard Krcmar (Czechy) - 3 (2,0,1)
10. Nicki Pedersen (Dania) - 10 (3,5,2)
27. Martin Vaculik (Słowacja) - 8 (4,4,d)
9. Kenneth Bjerre (Dania) - 4 (0,1,3)
14. Kai Huckenbeck (Niemcy) - 8 (1,3,4)

Bieg po biegu: 
13. Zagar, Czugunow, Lambert, Doyle, Lindbaeck, Tungate (d6)
14. Milik, Covatti, Lindgren, Thomsen, Pavlic, Paco Castagna
15. Sajfutdinow, Ch. Holder, Andersen, Woelbert, Busch, Petrak
16. J. Holder, Vaculik, Pedersen, Krcmar, Huckenbeck, Bjerre
17. Lindbaeck, Zagar, Doyle, Tungate, Lambert, Czugunow (d6)
18. Thomsen, Lindgren, Milik, Pavlić, Paco Castagna, Covatti
19. Andersen, Sajfutdinow, Ch. Holder, Woelbert, Busch, Petrak
20. Pedersen, Vaculik, Huckenbeck, J. Holder, Bjerre, Krcmar
21. Doyle, Lindbaeck, Lambert, Czugunow, Petrak, Tungate (d)
22. Covatti, Milik, Lindgren, Thomsen, Pavlić, Paco Castagna (d6)
23. Woelbert, Holder, Busch, Petrak
24. J. Holder, Huckenbeck, Bjerre, Pedersen, Krcmar, Vaculik (d)

Półfinały:

Grupa 1:
29. Antonio Lindbaeck (Szwecja) - 9 (3,2,4)
19. Nicolas Covatti (Włochy) - 8 (4,1,3)
2. Jason Doyle (Australia) - 10 (5,5,d)
5. Jack Holder (Australia) - 6 (2,3,1)
8. Hans Andersen (Dania) - 3 (1,0,2)
27. Martin Vaculik (Słowacja) - 9 (0,4,5)

Grupa 2:
1. Vaclav Milik (Czechy) - 7 (5,2,w/u)
21. Chris Holder (Australia) - 5 (2,1,2)
26. Matej Zagar (Słowenia) - 5 (1,d,4)
24. Emil Sajfutdinow (Rosja) - 9 (4,5,NS)
11. Anders Thomsen (Dania) - 9 (0,4,5)
10. Nicki Pedersen (Australia) - 9 (3,3,3)

Bieg po biegu: 
25. Doyle, Covatti, Lindbaeck, J. Holder, Andersen, Vaculik
26. Milik, Sajfutdinow, Pedersen, Ch. Holder, Zagar, Thomsen
27. Doyle, Vaculik, J. Holder, Lindbaeck, Covatti, Andersen
28. Sajfutdinow, Thomsen, Pedersen, Milik, Ch. Holder, Zagar (d)
29. Vaculik, Lindbaeck, Covatti, Andersen, J. Holder, Doyle (d)
30. Thomsen, Zagar, Pedersen, Holder, Milik (w/u)

Mały finał:
31. Andersen, Zagar, J. Holder, Covatti (d4), Pedersen (ns), Ch. Holder (ns)

Finał:
32. Doyle, Vaculik, Milik, Thomsen, Sajfutdinow, Lindbaeck (d)

* Do końcowych klasyfikacji zaliczały się dwa najlepsze biegi.

ZOBACZ WIDEO #SmakŻużla po gorzowsku



Kup bilet na wielki finał Speedway Euro Championship w Chorzowie! -->>

Czy jesteś zaskoczony/a wynikami zawodów?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

na Facebooku.

Komentarze (7):

    Pokaż więcej komentarzy (4)
    PRZEJDŹ NA WP.PL