Najnowsze Wyniki/Kalendarz
kibice na stadionie w Lesznie WP SportoweFakty / Jakub Brzózka / Na zdjęciu: kibice na stadionie w Lesznie

Bartłomiej Ruta. Szprycą w twarz: Koniec z F1 w Lesznie. Nie mów hop Falubazie (felieton)

Bartłomiej Ruta
Bartłomiej Ruta
To był jeden z lepszych meczów finałowych od dawna. Oprawa, emocje czy ściganie - wszystko na najwyższym poziomie. Dzień później też było ciekawie, bo niejeden zielonogórzanin wychodził ze stadionu bez paznokci.

Cykl "Szprycą w twarz" to felietony Bartłomieja Ruty, dziennikarza WP SportoweFakty.

***

Zdecydowanie nie spodziewałem się, że mecz finałowy pomiędzy Fogo Unią a Cash Broker Stalą zrobi taki show. Widziałem wszystkie tegoroczne spotkania w Lesznie, ale tak dobrego jeszcze nie było. Tym bardziej byłem zdziwiony, kiedy już w pierwszym wyścigu obserwowaliśmy mijankę na trasie. Pisałem niedawno, że z żużlem w Lesznie jest jak z formułą 1 - niby jadą i walczą, ale mijanek nie ma.

Zastanawiałem się, czy był to efekt pogody, która nie do końca była sprzyjająca. Nocami temperatura spadała poniżej 5 stopni. Na szczęście opadów przed finałem nie mieliśmy, a ściganie w Lesznie było pierwsza klasa. Każdy zapytany przeze mnie odpowiada, że to Fogo Unia przygotowała taki tor i taki właśnie miał być. Nie mam więc podstaw, aby im nie wierzyć. Niech będzie. Kiedy zespół spisuje się poniżej oczekiwań, a tor nie daje emocji, należy ganić. Teraz jest inaczej. Brawo leszczynianie! Daliście nam kapitalne widowisko w finale. Biję się w pierś.

Stal zakończyła sezon z podniesioną głową. Unia wygrała, bo wygrać musiała. To nie bajki, że ten czy tamten musi. Są składy budowane w oparciu o miliony, a jak ktoś je wykłada, to ma oczekiwania. Te wymagania względem Leszna to było wygranie ligi. Żużlowcy plan wykonali, a teraz mają zasłużone premie i wakacje. Inny wynik niż dostaliśmy, uważałbym za sensację tak jak 90 procent społeczeństwa żużlowego.

To samo społeczeństwo liczyło też na pewną wygraną w niedziele Falubazu. Również to dostali, choć zielonogórzanie kilka razy mieli ciepło. Szkoda młodych Larsa Skupienia i Sebastiana Niedźwiedzia. To, co zrobiono z tym drugim to istny kryminał i cieszy mnie stanowisko PGE Ekstraligi. Trzeba uciąć te kombinacje lekarskie. Już kiedyś pisałem na ten temat, kiedy Jason Doyle z kul przesiadał się na motocykl. Doskonale rozumiem, że żużlowcy zarabiają na torze, zdobywając punkty, ale nawet zarabianie kasy musi mieć jakieś rozsądne, zdrowotne granice.

Falubaz wygrał pewnie, ale w rewanżu znów mogą mieć nietęgie miny. Moim okiem zauważyłem, że ich wynik u siebie był lepszy niż jazda. Mają szczęście w Zielonej Górze, że Kacper Woryna złapał kapcia podczas finału Nice 1.LŻ, bo ze Speed Car Motorem tak lekko by nie mieli. Mateusz Szczepaniak i Andriej Karpow u siebie punktują o wiele lepiej, a i wspomniany Woryna powinien dać więcej. Czekam z niecierpliwością na ten mecz i mam nadzieję, że widowiska nie zepsuje nam pogoda. Dwanaście punktów wydaje się jednak być bezpieczną przewagą i trójka liderów z Zielonej Góry nie powinna tego roztrwonić.

ZOBACZ WIDEO #SmakŻużla po gorzowskuCzy finał był najciekawszym meczem sezonu w Lesznie, pod względem walki na torze?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

na Facebooku.

Komentarze (8):

 • Eddybyk15 Zgłoś
  Pisałem już wcześniej że na finał należy zrobić taki tor jak był na Wrocław w rundzie zasadniczej, było podobnie.. pismaki nie dostrzegają jednej ważnej kwestii otóż Piotr Baron
  Czytaj całość
  bardzo inteligentnie przygotowuje tor tzn chodzi mi o to że kto dobrze widzi analizuje interesuje się tą dyscyplina to po powinien zauważyć że drugi sezon pod rząd Baron przygotowuje inny tor na play off niż na ligę.. Baron w rundzie zasadniczej na drużyny których się spodziewa że wejdą do play off które mogą trafić na Unię przygotowuje im Tory przyczepne strasznie poniekąd chcąc i wprowadzając ich w błąd ponieważ już na play off Piotr wie że przygotuje inny tor.. zauważyłem że taka jest metoda Barona właśnie w ten sam sposób robił w poprzednim sezonie całkowicie inne przygotowanie toru na rundę zasadniczą a całkowicie na play off.. i PAN Piotr to robi z pełną świadomością on już przed sezonem ma plan na jakim torze pojedzie z daną drużyna w Lesznie i jaki tor będzie na play off.. brawo Panie Baron.. wszyscy mówią piszą że atutem gospodarzy jest tor który jest przez cały sezon równy a to nie do końca tak PAN pokazuje że należy drużynie powiedzieć jasno że na play off będziecie mieć inny tor niż na rundę zasadniczą.. drugi sezon pod rząd tak było i drugi raz skończyło się sukcesem.
  • nutka55 Zgłoś
   Dziwnie wybiórcza spostrzegawczość p. Ruta... A mecz z Wrocławiem w PO był bez mijanek? Było ich nawet więcej niż w ostatnim...
   • Pan wszystkich Panów Zgłoś
    " Pisałem niedawno, że z żużlem w Lesznie jest jak z formułą 1 - niby jadą i walczą, ale mijanek nie ma." To dokładnie jak z redaktorami na SF. Niby piszą,a goowno do czytania jest.
    Wszystkie komentarze (8)

    Komentarze (8)

    ×
    PRZEJDŹ NA WP.PL