Najnowsze Wyniki/Kalendarz
Bartosz SmektałaWP SportoweFakty / Mateusz Domański / Na zdjęciu: Bartosz Smektała

Zaplecze Kadry Juniorów, czyli zanim młode orły wyfruną z gniazda

Dawid Borek
Dawid Borek
Sukcesy młodzieżowej żużlowej reprezentacji Polski to efekt ciężkiej pracy, która trwa cały rok. Przygotowania rozpoczynają się jesienią, kiedy opadają sportowe emocje związane z mijającym sezonem.

Czym jest Zaplecze Kadry Juniorów?

- Nominacje są przyznawane pod koniec sezonu, czyli w październiku lub listopadzie. Trenerzy powołują zawodników w oparciu o uzyskane wyniki, progres zawodników oraz indywidualne predyspozycje. Każdy powołany zawodnik jest przegłosowywany przez Zarząd Główny PZM. Następnie Polski Związek Motorowy zgłasza te kandydatury do Ministerstwa Sportu w celu ich zatwierdzenia. Taka procedura musi zostać zachowana, aby zawodnik mógł zostać kadrowiczem. W trakcie sezonu zdarza się także, że pojawia się nowy talent lub zawodnik prezentuje wybitną formę. Wtedy jego kandydatura również musi zostać przegłosowana przez Zarząd Główny PZM i oczywiście kolejnym krokiem jest zgłoszenie go do ministerstwa - tłumaczy Piotr Szymański.

- Kadrę powołujemy na podstawie wielu składowych. Między innymi na podstawie osiąganych wyników, wieku, podejścia do sportu oraz zaplecza, gdyż jak wiadomo sprzęt odgrywa niebagatelną rolę, co jest niezmiernie ważne - dodaje Rafał Dobrucki.

- Trenerzy konsultują ze mną listę zawodników, jakich chcą powołać do kadry. Ja szanuje wybory polegając na doświadczeniu, pozostawiam im wolną rękę - mówi Piotr Szymański. - Kadra jest czasem węższa, czasem nieco szersza, co generują głównie zawodnicy. W tym wypadku działają czynniki, o których wspomniałem wcześniej Nie ma sztywnej, ustalonej liczby zawodników. Polski Związek Motorowy nie narzuca ilości zawodników, jaką trener musi powołać do kadry. Mamy określone minimum, jednak głównie ilość kadrowiczów generują zawodnicy - uzupełnia Dobrucki, trener młodzieżowej żużlowej reprezentacji Polski.

ZOBACZ WIDEO MŚ 2018. Wspaniały gest Vitala Heynena. Oddał złoty medal. Zobacz nagranie

Docenienie to dla zawodników nobilitacja. Można to zauważyć choćby podczas zimowego zgrupowania kadry juniorskiej i seniorskiej. - Młodzież, zwłaszcza ta, która po raz pierwszy uczestniczy w obozie, z ogromnym szacunkiem podchodzi do starszych kolegów. Często są to ich idole, na których się wzorują. Możliwość wspólnych treningów i spędzania czasu, to dla juniorów duże przeżycie oraz cenna lekcja.

- Przed sezonem mamy szansę spotkać się i trenować w pełnym składzie - podczas zimowego zgrupowania. Wtedy dochodzą do treningów również inne obowiązki -spotkania z psychologiem, szkolenia czy zobowiązania medialne - podsumowuje Dobrucki.

W trakcie sezonu…

- W tym roku przebrnęliśmy przez wszystkie eliminacje drużynowe bez najmniejszych kłopotów. Awansowaliśmy do finałów i zdobyliśmy medale. Taki wynik bardzo cieszy. Wiadomo jednak, że to także ogrom pracy. Zaczynając od całej logistyki wyjazdu, aż po treningi, z których korzystamy, jeżeli jest taka możliwość. Wiadomo, że dotyczy to imprez organizowanych w Polsce. Dla każdego z nas praca z reprezentacją to prawdziwy zaszczyt i honor - opowiada o swojej pracy Rafał Dobrucki.

Prawą ręką Dobruckiego przy pracy z młodzieżą jest Dariusz Cieślak, członek Głównej Komisji Sportu Żużlowego. - Któregoś dnia Piotr Szymański zapytał mnie, czy nie pojechałbym na zawody z trenerem Dobruckim. Bez zastanowienia zgodziłem się i tak już od ponad 5 lat jesteśmy razem z Rafałem na wszystkich zawodach młodzieżowych. Rozumiemy się praktycznie bez słów i dzięki temu współpraca układa nam się bardzo dobrze. W niektórych sytuacjach podczas zawodów jest to naprawdę niezwykle istotne - przyznaje Cieślak

- Dla mnie praca z młodzieżą to czysta przyjemność. Szczególnie kiedy widać tą radość u tych młodych zawodników w trakcie zawodów. A wygrane biegi czy zawody tylko uzupełniają tę czaszę szczęścia. Nie wszyscy może zdają sobie z tego sprawę, ale dla nas poszczególne imprezy nie rozpoczynają się w dniu zawodów. Wszystko zaczynamy znacznie wcześniej. Na początku określiliśmy sobie zakres obowiązków i tak jest do tej pory. Po mojej stronie są wszystkie kwestie organizacyjne, takie jak transport, rezerwacja hoteli, zebranie wszystkich licencji i innej niezbędnej dokumentacji. A jest tego naprawdę sporo. W trakcie zawodów łączymy z Rafałem naszą pracę w jedną całość. Jak do tej pory wychodzi nam to całkiem OK i nasza praca jest oceniana jak najbardziej pozytywnie - opowiada Dariusz Cieślak.

Kibice pragną medali…

Należy pamiętać, że juniorzy powołani do kadry to jednak narybek, który wciąż się uczy. Młodzi żużlowcy mają prawo popełniać błędy, a następnie wyciągać z nich wnioski. Reprezentacja jest dla nich wyróżnieniem, ale również cenną szkołą, w której sumiennie należy odrabiać lekcje. Nie należy wywierać na nich zbytecznej presji, która tworzy się samoistnie. Opiekunowie kadry mówią jednym głosem, że zupełnie inny smak mają zawody indywidualne, a zupełnie inny drużynowe.

- Każde zawody generują nieco inny rodzaj presji. Indywidualne Mistrzostwa Świata lub Europy to inne zawody niż drużynowy czempionat, każde rządzą się innymi prawami. Jednak dla chłopaków, zwłaszcza tych mniej doświadczonych, każdy występ z orłem na piersi to jest przeżycie. Dziś dzięki systemowi szkolenia, polityce kadrowej, pracy klubów i zawodników, mamy ogromny komfort.

Żużlowcy do 19. roku życia obligatoryjnie startują w mistrzostwach Europy, zaś zawodnicy kadry do lat 21. otrzymują powołania na występy w mistrzostwach świata. - Taki system pozwala na budowanie kadry oraz jej zaplecza. Tu należy wspomnieć również o najmłodszej grupie zawodników regularnie startujących w DMPJ, turniejach Zaplecza Kadry czy Nice Cup, które stwarzają ogromny poligon treningowy - tłumaczy Dobrucki.

- Specyfika zawodów drużynowych i indywidualnych jest zupełnie inna. Te zawody rządzą się zupełnie innymi prawami. Dla mnie i Rafała podejście do zawodów w obu przypadkach jest podobne. Wiadomo, że podczas drużynówki zawodnicy tak ze sobą współpracują, aby końcowy wynik dla całego zespołu był jak najlepszy. Podczas zawodów indywidualnych ci sami zawodnicy są dla siebie rywalami i każdy pracuje na swój indywidualny rachunek. Niemniej jednak nadal są przyjaciółmi - wtóruje podczas rozmowy Dariusz Cieślak.

Zaplecze Kadry Juniorów…

Kilka razy w ciągu sezonu dla młodzieżowców jest organizowane zaplecze kadry juniorów. - Zadaniem tych zgrupowań jest sprawdzenie aktualnej formy zawodników, zbadanie i zmierzenie się z ich problemami oraz przyjrzenie się żużlowcom, którzy stanowią zaplecze kadru U21 i mogą ją uzupełnić w kolejnym sezonie. W tym roku sesje treningowe poszerzyliśmy o zajęcia edukacyjne, które prowadzą eksperci. Była prelekcja o budowie silnika, współpracy z mediami, lekcja angielskiego pod kątem żużlowym czy wykład z regulaminu, w tym - międzynarodowego - wyjaśnia Wojciech Jankowski.

Raz nie zawsze...

Niedawno wydarzyła się specyficzna sytuacja, kiedy Dominik Kubera skrytykował trenera przed telewizyjnymi kamerami. - Na tegoroczny finał DMEJ, który odbył się w Daugavpils, pojechałem sam. Rafał Dobrucki z ważnych powodów rodzinnych musiał pozostać w domu. Byliśmy jednak w kontakcie i doskonale wiem, jak przeżywał te zawody "na odległość". W życiu każdego z nas są jednak takie sytuacje, przez które nie mamy praktycznie wyboru. Tym razem doświadczył tego Rafał. Niestety nie udało nam się wygrać kolejnego finału DMEJ. Duńczycy w tym dniu byli zdecydowanie lepsi. Taki jest jednak sport - komentuje Dariusz Cieślak.

Czy Dominik Kubera powinien zostać ukarany?

- Były takie głosy z centrali. Nie widzę jednak powodu, aby wyciągać konsekwencje. Wstawiłem się za Dominikiem Kuberą oraz za odstąpieniem od ewentualnego wszczęcia postępowania, choć wypowiedź była dość niefortunna. Znam Dominika i wiem, że to inteligentny chłopak, a intencja jego wypowiedzi była inna niż ta lansowana w mediach przez kilka dni. Przeprowadziłem z Dominikiem męską rozmowę przed IMEJ w Stralsund. Przyznał że wypowiedz była źle odebrana i przeprosił za sytuację. Nie ma tematu - mówi Dobrucki.

Czy warto inwestować w Zaplecze Kadry Juniorów?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

na Facebooku.

Komentarze (5):

 • yes Zgłoś
  Myślę, że Dobrucki jako trener kadry młodzieżowej nie trenuje juniorów. Ma raczej obserwować, ustalać składy i jeździć z zawodnikami na zawody.Juniorzy Unii Leszno są dobrzy w
  Czytaj całość
  kadrze dlatego, że są dobrzy... Może powinien być już inny trener?"...czyli zanim młode orły wyfruną z gniazda" - może nie młode orły, a młodzi żużlowcy?Ze strony PZMot:"Kadra Juniorów 2018 (uchwała ZG PZM z dn. 18.11.2017) Maksym DrabikDaniel KaczmarekRafał KarczmarzIgor Kopeć - SobczyńskiDominik KuberaJakub MiśkowiakBartosz SmektałaW dniu 7.06.2018 r ZG PZM podjął uchwałę o uzupełnieniu składu kadry narodowej w sporcie żużlowym na 2018 rok o następujących zawodników:Hubert CzerniawskiRobert ChmielMichał GruchalskiNorbert KrakowiakWiktor LampartWiktor Trofimow"
  • UNIA LESZNO kks Zgłoś
   To powinien być koniec Dobruckiego . Szantazowal Dominika. Jakie jaja. Dominik powiedział prawdę. Przecież Dobrucki chciał żeby Dominik był zmęczony żeby Sparta miała szanse wygrać.
   • omen Zgłoś
    Zastanawiam się co takiego w zimie oprócz zgrupowania integracyjnego kilkudniowego połączonego z ćwiczeniami może trener nauczyć tych młodych zawodników? Pod względem sportowym NIC!
    Czytaj całość
    Jedynie można zrobić spotkania z lekarzami psychologiem czy poruszyć jakieś sprawy typowo regulaminowe czy marketingowe itp. Jedynym sensownym rozwiązaniem są typowe zawody gdzie trener może z zawodnikiem obmawiać czy poprawiać popełniane błędy na torze! Tylko ciekawe czy jest w stanie ogarnąć sam kilkunasto-osobową grupę chłopaków na jednych zawodach? Wiadomo ze integracja jest potrzebna ale nie róbmy z Dobruckiego jakiegoś asa trenerskiego to samo jest z Cieślakiem. To są typowi menagerowie! Oni mają za zadanie pilnować dobrej współpracy miedzy zawodnikami i pilnować toru i dobrze rozgrywać zawody pod względem taktycznym. Prawda jest taka ze rzemiosła żużlowego chłopaki uczą się w swoich klubach i lidze! A sytuacja z Kubera i Dobruckim pokazał tylko że interes klubowy jest zawsze ponad reprezentacją! Po co było gonić Kuberę skoro na drugi dzień miał bardzo ważne zawody? Drabik mógł nie jechać a Dominika wysłano! Można było wysłać za Kuberę np. Rolnickiego który na drugi dzień nie miał zawodów! Ale tu chodziło typowo o osłabienie przeciwnika i tyle!
    Wszystkie komentarze (5)

    Komentarze (5)

    PRZEJDŹ NA WP.PL