WP SportoweFakty

Najnowsze Wyniki/Kalendarz
WP SportoweFakty / Oliwer Kubus / Na zdjęciu: Tomasz Jędrzejak

Tomaszu, zasłużyłeś na tę nagrodę. Byłeś numerem jeden

Dawid Borek
Dawid Borek
Jeśli czytasz nas tam z góry, to odbierz nasze gratulacje. Byłeś najlepszym polskim seniorem w 2. Lidze Żużlowej. Zdominowałeś konkurencję.

KUP bilet na 2019 PZM Warsaw FIM Speedway Grand Prix of Poland!

14 sierpnia Tomasz Jędrzejak został znaleziony martwy w przydomowym warsztacie. Mistrz Polski z 2012 roku popełnił samobójstwo. Miał 39 lat. Nim odszedł, w tym sezonie błyszczał w 2. Lidze Żużlowej. I tylko nad tym teraz się skupmy.

Po nieudanym sezonie 2017, w którym Jędrzejak dołował w PGE Ekstralidze (sześć meczów, średnia biegowa na poziomie 1,269), wychowanek klubu z Ostrowa Wlkp. zdecydował się na zrobienie dwóch kroków wstecz. Chciała go MDM Komputery TŻ Ostrovia, lecz ten przyjął ofertę jej ligowego konkurenta. Doświadczony żużlowiec został zawodnikiem Stali Rzeszów. Jego transfer, podobnie jak Grega Hancocka, był prawdziwym hitem w 2. Lidze Żużlowej.

Z miejsca stało się jasne, że Jędrzejak będzie krajowym liderem celujących w awans Żurawi. Ze swojej roli wywiązywał się wzorcowo. Praktycznie w każdym meczu kręcił się wokół kompletu punktów. Najgorzej dla niego ułożył się mecz w Krośnie, gdzie i tak uzbierał dwucyfrowy dorobek (10 punktów). To mówi samo za siebie.

11 meczów, 54 biegi, 38 pierwszych miejsc, dziewięć drugich pozycji, pięć trzecich lokat, ani razu na końcu. Do tego jedno wykluczenie. W sumie 137 punktów, dwa bonusy i średnia biegowa na poziomie 2,574. To dorobek Jędrzejaka z sezonu 2018 w 2. Lidze Żużlowej.

Był zdecydowanie najlepszym polskim seniorem w rozgrywkach. W klasyfikacji skuteczności uplasował się na drugim miejscu, tuż za plecami klubowego kolegi - Grega Hancocka. W rankingu kolejnym polskim żużlowcem był Karol Baran, który ze swoją średnią na poziomie dwóch punktów na wyścig został sklasyfikowany na 11. pozycji. Różnica między nim a Jędrzejakiem była zatem kolosalna.

Gdyby żył, teraz pewnie szykowałby się do sezonu w Nice 1.LŻ. Na zapleczu PGE Ekstraligi zapewne też byłby jednym z liderów Stali Rzeszów. Żal, że jego dynamicznej sylwetki już nigdy nie ujrzymy na żużlowych torach.

Dodajmy, że sezon 2019 we Wrocławiu ma otworzyć turniej pamięci Jędrzejaka, który przez wiele lat był kapitanem miejscowej Betard Sparty.

na Facebooku.

Komentarze (40):

    Pokaż więcej komentarzy (37)
    PRZEJDŹ NA WP.PL