Najnowsze Wyniki/Kalendarz
PSŻ Na pierwszym planie Marcel KajzerWP SportoweFakty / Sandra Rejzner / PSŻ. Na pierwszym planie Marcel Kajzer.

PSŻ Poznań. Klub z potencjałem, ale muszą odszukać tożsamość (wady i zalety)

Artur Babicz
Artur Babicz
Power Duck Iveston PSŻ Poznań ma w stolicy Wielkopolski ogromny potencjał kibicowski, który może być solidną podstawą do funkcjonowania klubu. Czy jednak będzie w stanie to wykorzystać? Zbliżający sezon ma odpowiedzieć na to pytanie.

WADY

BRAK LOKALNEGO BOHATERA

O szkoleniu młodzieży w Poznaniu słyszymy niemal od samej reaktywacji klubu. Kilkukrotnie nadzieje kibiców były już rozpalone do czerwoności, ale potem znów przyszło ostudzenie emocji. Wszyscy fani speedway'a w stolicy Wielkopolski wyczekują Tomasza Franckowiaka, który ma być pierwszym "prawdziwym" wychowankiem Skorpionów. Jednak jak to mówią "jedna jaskółka wiosny nie czyni". Wynik sportowy często zależy od solidnych juniorów, a wychowanie własnego człowieka, to stosunkowo najtańszy sposób. Poza tym "swój" zawodnik zawsze bardziej przyciąga kibiców niż zaciąg najemników. Przykłady? Wystarczy, że poznaniacy zobaczą jak składy budują w Zielonej Górze (m.in. Dudek, Protasiewicz, Tonder, Pawliczak), czy Lesznie (m.in. Pawlicki, Smektała, Kubera).

ZERO WALKI NA TORZE

O owalu na poznańskim Golęcinie napisano już naprawdę dużo, dlatego tutaj już nie trzeba się nad tym dłużej rozwodzić. Obecny tor poznaniaków nie pozwala na stworzenie dobrego widowiska i to nie sprzyja promocji speedway'a. W ostatnich sezonach byliśmy tego świadkami. "Wygłodniali" kibice żużla w pierwszych spotkaniach licznie gromadzili się na stadionie przy ul. Warmińskiej, jednak wraz z kolejnymi spotkaniami było ich coraz mniej. Jest jednak promyczek nadziei. Władze klubu zapowiedziały już modernizację toru, która ma sprawić, że w Poznaniu nie będzie brakować szybkich ścieżek. Jednak zawodnicy nie pojadą na nowym owalu szybciej niż w sezonie 2020.

POTRZEBA PROFESJONALIZACJI

Klub dużo działa, dużo próbuje, ale w niektórych działaniach jeszcze widać dosyć duży chaos (m.in. wystarczy spojrzeć na działalność PSŻ Poznań TV). Wpływ z pewnością na to ma fakt, że obecnie wiele osób działa na rzecz klubu charytatywnie lub za niewielkie wynagrodzenie. Na ten moment jest to akceptowalne, ale klub musi pamiętać, aby wraz z poziomem sportowym zwiększać swój poziom organizacyjny. W tym przypadku nie obędzie się bez potrzeby zatrudnienia doświadczonych menadżerów.

ZOBACZ WIDEO Kacper Woryna: Nie wyobrażam sobie klubu bez prezesa Mrozka. On zna się na żużlu, a takich ludzi brakuje


ZALETY

AKTYWNOŚĆ MARKETINGOWA

Klub dużo działa w tym kierunku. Zaryzykujemy stwierdzenie, że pod tym względem wyprzedają inne klubu 2. Ligi Żużlowej. Widać działalność osób, dla których dobro klubu jest na pierwszym miejscu. Współprace z ośrodkami oświatowymi, fundacjami oraz spółdzielniami mieszkaniowymi to dobry początek do tego, aby pozyskać nowych kibiców. A tych jest gdzie pozyskiwać.

KIBICOWSKI POTENCJAŁ

Poznań to ogromna aglomeracja, w której po prostu łatwiej znaleźć kibiców niż w wielu innych ośrodkach. Już teraz Power Duck Iveston PSŻ Poznań jest drugim klubem w Poznaniu pod względem frekwencji (niepodważalnym liderem jest Lech Poznań), a widać jeszcze większy potencjał. Przede wszystkim w Poznaniu mieszka wiele osób pochodzących z innych ośrodków żużlowych (m.in. Zielona Góra, Gorzów, Leszna czy Gniezno) i wystarczy stworzyć im efektowne i komfortowe widowisko, na które będą mogli przyjść w wolnym czasie. Duże miasto to również duże możliwości pozyskania nowych kibiców, którzy dopiero poznają żużel. Dlatego tutaj brawa dla klubu, że stara się pozyskać młodych kibiców.

WSPÓŁPRACA Z MIASTEM

W tym miejscu również należą się pochwały. W Poznaniu od wielu lat chodziły głosy, że władze miasta dostrzegają jedynie Lecha Poznań i jego potrzeby. Skorpiony jednak z roku na rok zacieśniają swoją współpracę z miastem. Efektem tego jest chociażby to, że w 2019 roku PSŻ dostanie w miejskiej kasy aż 500 000 zł (o 150 000 zł więcej niż rok wcześniej). Współpraca z miastem daje też nadzieję na jedno. Jednym z priorytetów dr Ewy Bąk, która zarządza Wydziałem Sportu Urzędu Miasta Poznania, jest rozwój sportu młodzieżowego. Czy w takim razie doczekamy się szkółki żużlowej z prawdziwego zdarzenia?

TRENER Z POTENCJAŁEM

Niewątpliwą zaletą Power Duck Iveston PSŻ-u Poznań jest osoba Tomasza Bajerskiego. Trener poznaniaków może nie ma bogatego portfolio trenerskiego, ale z pewnością będzie w stanie wykorzystać swoje bogate doświadczenie zawodnicze. Jednak nawet poza wartościami czysto sportowymi, Bajerski to również dobry trener ze względów marketingowych. Ekspert telewizyjny, potrafi się barwnie (ale przede wszystkim mądrze!) wypowiedzieć w mediach oraz jakby nie patrzeć ma nazwisko, które z pewnością kojarzy większość żużlowych kibiców.

POLECAMY: Kup bilet na finał TAURON Speedway Euro Championship w Chorzowie

Czy w nadchodzącym sezonie Power Duck Iveston PSŻ Poznań wywalczy awans do Nice 1. Ligi Żużlowej?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

na Facebooku.

Komentarze (5):

 • stawonog60 Zgłoś
  Zacznę od tego , że nie jestem znawcą żużla. Nie mniej byłem na wszystkich domowych meczach skorpionów zarówno przed "przerwą" jak i po reaktywacji. Jeździłem również z rodziną do
  Czytaj całość
  Rawicza, Gniezna, Ostrowa czy Bydgoszczy. Potraktowałem ten sport jako alternatywę dla kopaczy, a raczej chuligaństwa im towarzyszącego. I nie żałuję. Atmosfera zarówno na Golaju jak i na wyjazdach rodzinna, spokojna. Nie zgodzę się z opinią , że wejściówki są drogie. Przecież cena biletu normalnego to wysokość ok.1,5 godz pracy. Klub jest młody i nie można od zarządu wymagać doświadczenia na poziomie Leszna, Gorzowa, Rybnika itp. Nie znam się na nawierzchniach i tutaj nie będę się wypowiadał, ale zmiana długości czy paraboli toru to już inna sprawa. Niech sobie będzie inny od pozostałych. To stwarza dla naszych dodatkowe szanse, chociaż długie proste wymagają szybszych maszyn. Bardziej bym się skupił na dokończeniu trybun albowiem z meczu na mecz przychodzi coraz więcej publiczności. Dobrym pomysłem było wprowadzenie dodatkowych sprzedawców żetonów gastronomicznych co przy podziale stoisk rzeczywiście skróciło kolejki. Również ustawienie umywalek obok toytoy'ów świadczy o tym , że klub myśli o kibicach. No i czas na najważniejsze. Patrząc na skład drużyny cieszy mnie postawienie na jakość nie na ilość. Jest optymalna biorąc pod uwagę możliwości klubu. Szkoda tylko, że jak co roku brak juniorów, ale trudno wymagać aby w tak krótkim okresie wyszkolono zawodnika. Być może Tomek Franckowiak wreszcie wyjedzie na tor, ale to będzie jego 1-szy sezon. Gorszych wyników od M.A. nie będzie może być tylko tak samo lub lepiej. Jeśli klub chce zaistnieć na dłużej już powinien szkolić następnych. Przy w miarę dobrych juniorach drużynę stać na awans. Pytanie na jak długo ? Przynajmniej będą emocje. Pozdrawiam
  • P0ZNANIAK Zgłoś
   Zacznę od wad: Może i jedna jaskółka wiosny nie czyni, ale ujrzenie Tomka w barwach Skorpionów na pewno będzie dla nas wielkim wydarzeniem. Powoli, krok po kroku a wszystko się
   Czytaj całość
   rozkręci. Walki na torze - póki co - nie ma zbyt wiele, zgadzam się. Ale poczekajmy jeszcze ten rok na skrócenie toru do 350 metrów a wtedy są bardzo duże szanse, że będą emocje w każdym biegu. Byle tej modernizacji toru nie zepsuć tak jak kiedyś zrobiono to w Rybniku. Odnośnie chociażby tv Poznań to racja, na początku to wszystko ładnie się rozkręciło, ale potem to trochę zostało zaniedbane. Szkoda, mam nadzieję, że w tym sezonie będzie lepiej. No, ale jeśli działa się na zasadzie wolontariatu czy dostaje się za to niewielkie wynagrodzenie to trudno się dziwić takim obrotom sprawy. Teraz zalety: Co do marketingu to śmiało można stwierdzić, że pod tym względem jesteśmy już w e-lidze i nie ma w tym żadnej przesady. Kibicowski potencjał w Poznaniu mamy, to prawda i widać, że klub robi wszystko co w swojej mocy żeby nowych kibiców przyciągnąć na stadion. Kolejny wielki plus. Bardzo cieszy coraz większe zaangażowanie władz miasta w czarny sport a większe pieniądze (niż w zeszłym sezonie) dla PSŻ świadczą, że relacje na linii klub - miasto są coraz lepsze. O naszym trenerze - widząc zaangażowanie w transmisji zawodów żużlowych - to czasami można powiedzieć, że jest bardziej trenerem medialnym niż zawodniczym ;). Nie mam nic przeciwko występowaniu Tomka w tv, jednak cieszyłbym się, gdyby interes drużyny PSŻ na tym nie cierpiał bo to dla naszych włodarzy i kibiców jest przecież najważniejsze. I tyle w temacie.
   • Poznaniak z Gorzowa Zgłoś
    Żużel w Poznaniu ma wielki potencjał, ale jego rozwój jest uzależniony od profesjonalizacji klubu. Na dłuższą metę nie da się tego ciągnąć pospolitym ruszeniem pasjonatów. Trzymam
    Czytaj całość
    mocno kciuki za Skorpiony!
    Wszystkie komentarze (5)

    Komentarze (5)

    ×
    PRZEJDŹ NA WP.PL