WP SportoweFakty

Najnowsze Wyniki/Kalendarz
WP SportoweFakty / Tomasz Madejski / Stadion Unii Tarnów

Tarnów gaśnie na oczach mieszkańców. Tylko sport trzyma poziom

Jakub Czosnyka
Jakub Czosnyka
Tarnów to piękne i urokliwe miasto, ale koniunktura rozwoju jest dla niego bezlitosna. W zasadzie gdyby nie sport na całkiem dobrym poziomie, to aż strach pomyśleć, czym miasto mogłoby się chwalić.

Kup bilet na wielki finał TAURON Speedway Euro Championship w Chorzowie! -->>

Choć piłkarska drużyna Unii Tarnów toczy boje zaledwie w IV lidze, to tarnowski sport ma się naprawdę nieźle. Żużlowy klub w ostatniej dekadzie zapisał na swoim koncie niejeden sukces. Pewnie, gdyby przepytać mieszkańców innych miast, z czym kojarzy się im Tarnów, odpowiedź brzmiała by najpewniej tak - żużel i jeden z największych koncernów chemicznych w Europie, Grupa Azoty.

Jednak gdy idzie o sport, to żużel nie jest wszystkim. Docenić trzeba I- ligowe siatkarki UKS Jedynka Tarnów, które bardzo dobrze radzą sobie na zapleczu najwyższej klasy rozgrywkowej. Podobnie zresztą szczypiorniści SPR Tarnów. Dość powiedzieć, że gdyby nie ograniczone zasoby finansowe klubu, to dziś zawodnicy tego zespołu biegali by po parkietach PGNiG Superligi Mężczyzn. Popularny jest też bardzo futsal, uznawany przez wielu za niszową dyscyplinę. W Tarnowie ma jednak swoją tradycję.

Dlaczego więc Tarnów gaśnie na oczach mieszkańców? Przede wszystkim dlatego, że miasto znajduje się w odwrocie. Młodzi ludzi z przyczyn zawodowych często zmuszeni są do migracji do większych miast. Trudno doszukać się też perspektyw, gdy mowa o długofalowym rozwoju miasta. A szkoda, bo kto miał okazję (może nawet przy okazji żużlowych spotkań) przejść się m.in. miejscową starówką, z pewnością tego nie żałuje. Okazały ratusz oraz klimatyczny rynek robią wrażenie. Odwiedzić warto też miejscowe muzea oraz zabytkowe kościoły. Obowiązkowym punktem zwiedzania miasta jest też popularna Góra Św. Marcina (z okazałym widokiem na miasto) oraz Park Strzelecki, gdzie znajduje się Mauzoleum generała Józefa Bema.

Generalnie można powiedzieć, że Tarnów to spokojne miasto, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie. Szczególną uwagę warto zwrócić też na miejscowy dworzec kolejowy, uznawany za jeden z najpiękniejszych w całej Polsce. Tutaj jest się czym pochwalić. A kiedy już kibice zdecydują się wybrać na żużlowe spotkanie, spacerując w kierunku rynku, mogą wstąpić na kawę do klimatycznego miejsca, jakim jest Cafe Tramwaj. Knajpa, a w zasadzie zwyczajny tramwaj, pozwalają poczuć wyjątkowy klimat.

ZOBACZ WIDEO Kołodziej o Unii Tarnów: "Musiałem odejść. Gdybym został, to musiałbym zakończyć karierę"

I choć potencjały turystyczny w Tarnowie jest bez wątpienia duży, sport ma się nieźle, to trochę szkoda, że władze miejskie od lat jakby nie miały pomysłu na jego rozwój. Aż strach pomyśleć co by było, gdyby nie wcześniej wspomniana Grupa Azoty oraz Zakłady Mechaniczne, które dla większości mieszkańców od lat są najważniejszymi punktami zatrudnienia.

Czy miasto Tarnów kojarzy ci się wyłącznie z żużlem?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

na Facebooku.

Komentarze (42):

    Pokaż więcej komentarzy (39)
    PRZEJDŹ NA WP.PL