Najnowsze Wyniki/Kalendarz
Kolejarz - PSŻ Na pierwszym planie David BellegoWP SportoweFakty / Oliwer Kubus / Kolejarz - PSŻ. Na pierwszym planie David Bellego

W Poznaniu zorganizują turniej z okazji 100. rocznicy Powstania Wielkopolskiego

Dawid Borek
Dawid Borek
W Poniedziałek Wielkanocny firma speedwayevents.pl wraz z PSŻ-em Poznań zorganizują turniej indywidualny z okazji 100. rocznicy Powstania Wielkopolskiego.

Poznań i cały region już od zeszłego roku uroczyście pielęgnują obchody jubileuszu bohaterstwa polskiej ludności na tym terenie sprzed wieku. Power Duck Iveston PSŻ Poznań, Polski Związek Motorowy oraz SpeedwayEvents.pl chcą również mieć w tym swój udział.

Zwycięski zryw polskich mieszkańców Prowincji Poznańskiej przeciwko Rzeszy Niemieckiej miał miejsce na przełomie lat 1918-1919. Domagano się powrotu ziem zaboru pruskiego w granice odradzającej się Rzeczypospolitej. Powstanie Wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 roku - dzień po tym, jak owacyjnie przywitano na ulicach Poznania wracającego z emigracji Ignacego Paderewskiego, który wygłosił przemówienie do narodu polskiego zgromadzonego pod hotelem Bazar.

Zobacz także: Liga w obrazkach: dramat Artioma Łaguty. To musiało się tak skończyć

Niemcy, niezadowoleni z takiej manifestacji polskości na ulicach Poznania, zorganizowali nazajutrz przemarsz wojsk, podczas którego sprowokowali zamieszki, zrywając polskie flagi i napadając na polskie instytucje. To doprowadziło do pierwszych walk z użyciem broni, podjętych przez Polską Organizację Wojskową Zaboru Pruskiego.

ZOBACZ WIDEO Cztery okrążenia z Tomaszem Bajerskim

Powstańcy w krótkim czasie opanowali całą Prowincję Poznańską z wyjątkiem jej północnych i południowo-wschodnich obrzeży. Powstanie zakończyło się 16 lutego 1919 roku rozejmem w Trewirze, który rozszerzał na front powstańczy zasady rozejmu w Compiegne z 11 listopada 1918, kończącego I wojnę światową. Było to jedno z czterech zwycięskich powstań w dziejach Polski.

- Chcąc upamiętnić bohaterów tamtych czasów pragniemy oddać im hołd, nadając turniejowi uroczysty charakter. Podczas imprezy nie zabraknie wątków historyczno-edukacyjnych. Ale zadbamy także o wysoki poziom sportowy - mówi Maciej Polny, prezes firmy KF Sport, właściciela marki SpeedwayEvents.pl. - Szczegółów obsady na razie nie chcę ogłaszać. Mogę tylko zdradzić, że w imprezie pojedzie 16 Polaków. Już dziś serdecznie zapraszam na zawody - dodaje.

Zobacz także: Frekwencja na stadionach żużlowych: inauguracja dla gnieźnian

- Szykujemy trochę niespodzianek dla kibiców. Zarówno sportowych, jak i związanych z tematyką patriotyczną. Wszyscy w Poznaniu doskonale wiemy, ile dla nas Wielkopolan znaczy Powstanie. Pragnąłbym, żeby poświęcony pamięci jego uczestników turniej żużlowy na Golęcinie na stałe wpisał się do kalendarza naszej dyscypliny - podkreśla Arkadiusz Ładziński, prezes poznańskiego klubu.

Bilety są dostępne pod adresem bilety.speedwayevents.pl. W zależności od kategorii, wejściówki obecnie kształtują się od 14 do 120 zł. W sprzedaży są również bilety dla dzieci do lat siedmiu w cenie 1 zł. Nie obowiązują one jednak na sektor VIP stadionu w Poznaniu. Przedsprzedaż zakończy się 15 kwietnia o godzinie 23.59. Później ceny nieznacznie się zmienią.

na Facebooku.

Komentarze (3):

 • janusz antoni z Poznania Zgłoś
  szkoda czasu, żeby pójść na Golaj na najnudniejszy żużel w Europie....
  • Poznaniak z Gorzowa Zgłoś
   To w Śmigus-Dyngus polewaczka ostro popracuje ;)
   • P0ZNANIAK Zgłoś
    Fanie, że i my na Golęcinie będziemy mogli uczcić to wielkie wydarzenie. Obsady jeszcze co prawda nie znamy, jednak bilety tańsze niż na ligę, więc frekwencja tym bardziej powinna
    Czytaj całość
    dopisać. Natomiast co do wpisania turnieju (o takiej nazwie) na stałe do naszej dyscypliny to nie ukrywam, że wolałbym, aby ten turniej był raczej memoriałem śp. Tomka Wójtowicza, który dla poznańskiego żużla zrobił tytaniczną pracę. Sądzę, że jesteśmy mu to winni. Pozdrawiam i do zobaczenia na Golaju.

    Komentarze (3)

    PRZEJDŹ NA WP.PL